אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח המומחה איל גבאי: "עדיפות בלתי מובהקת להצעה של גרנובסקי-דנקנר" צילום: עמית שעל

דו"ח המומחה איל גבאי: "עדיפות בלתי מובהקת להצעה של גרנובסקי-דנקנר"

זאת במקרה שכלל ביטוח נמכרת. עם זאת, הצעותיהן של שתי הקבוצות שוות בערכן בתרחיש שבו כלל ביטוח אינה נמכרת, כך לפי חוות הדעת של המומחה מטעם בית המשפט

29.11.2013, 16:49 | יניב רחימי

"שווי ההסדרים המוצע עלה משמעותית והנושים מגיעים לשיעור החזר של למעלה מ-70% מחובם". כך פותח המומחה הכלכלי, איל גבאי, את פרק המסקנות בדו"ח המנתח את שתי החלופות המשופרות להסדר חוב העומדות על הפרק עבור נושי אי.די.בי אחזקות. 

קראו עוד בכלכליסט

בחוות הדעת מתייחס גבאי לשתי אפשרויות. האחת, כלל ביטוח נמכרת, אז ישנה עדיפות בלתי מובהקת של 9% להצעה שהוגשה על ידי החברה וקבוצת המשקיעים גרנובסקי-דנקנר. באפשרות השנייה, על פיה כלל ביטוח אינה נמכרת, ההצעות של שתי הקבוצות שוות בערכן.

גבאי מסייג ומציין שלמרכיב השווי משקל נמוך בקביעת ההעדפה בין הצעות ההסדר. ולדבריו ניתוח מידת הוודאות להשלמת העסקה והיכולת להשיא את שווי אי.די.בי פתוח בעתיד מהווים מרכיבים מהותיים.

לגבי היכולת להשאת ערכה של אי די בי פתוח בעתיד, כותב גבאי "דומה כי בהיבטי ממשל תאגידי ובתמיכה עתידית בחברה, לכל אחת מהקבוצות יתרונות מסויימים, ובשיקלול, יכולתה של קבוצת אקסטרה-אלשטיין להשיא ערך בטווח הארוך, אינה נופלת מיכולתה של קבוצת המשקיעים מטעם החברה, ויתכן שאף עולה עליה".

איל גבאי, צילום: עמית שעל איל גבאי | צילום: עמית שעל איל גבאי, צילום: עמית שעל

גבאי מתייחס בדו"ח גם לנושא הוודאות בביצוע ההסדר. לדבריו "שתי הקבוצות הלכו מרחק רב בהסרת חסמים לביצוע העסקה ובביטולם של תנאים מתלים".

עם זאת, גבאי מציין שעדיין קיימים ספקות מסויימים ביכולת להשלים את העסקה ומפנה את תשומת הלב לספק המרכזי הכרוך ב"השלכת הצעת חוק הריכוזיות על הצעת ההסדר מטעם החברה, אם וככל שתתקבל ותחול על החברה".

בעוד שהצעת גרנובסקי-דנקנר נהנית מיתרון במדד שווי ההצעה לנושים, זאת של אקסטרה-אלשטיין מעמידה בטוחה גבוהה יותר להשלמת ההסדר. גבאי מציין שהבטוחה של קבוצת גרנובסקי-דנקנר אומנם מגיעה לרף שנקבע על-ידי המומחה והמשקיף בדוח נובמבר, אך נמוכה בכ 270-מיליון ש"ח מהצעת אקסטרה-אלשטיין.

מבחינת מימון הביניים, גבאי סבור שהצעת החברה נותנת מענה מקיף יותר לצרכים של אי.די.בי פתוח, בעוד שמימון הביניים של קבוצת אקסטרה – אלשטיין מצומצם יותר בהיקפו ובזמן שהוא קונה עד להשלמת ההסדר.

כך או אחרת, גבאי מזהיר מכך ש"ההזרמות המוצעות במסגרת ההסדרים, במידה ועסקת כלל ביטוח אינה מושלמת, נותנות מענה לצרכים המיידים של אי.די.בי פתוח ומאפשרים לה לפרוע את חובותיה. עם זאת, אתגרים תזרימיים ימשיכו ללוות את אי.די.בי פתוח, העלולה להידרש גם לחידוש ההתניות הבנקאיות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות