אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ההסתדרות תקבע: כל סיעה תוכל להציג מועמד ליו"ר

ל"כלכליסט" נודע כי השינוי כנראה יאושר השבוע, בעקבות הצעת ביהמ"ש. לסיעתו של עיני רוב מוצק, כך שניסנקורן עדיין צפוי להתמנות לתפקיד

01.12.2013, 06:48 | מיקי פלד

ארגון מחדש של אופן בחירת יו"ר ההסתדרות אמור לאפשר את קבלת אישור בית המשפט למינויו של אבי ניסנקורן כמחליפו של עופר עיני בתפקיד. מחר אמורה להתכנס ועדת החוקה של בית נבחרי ההסתדרות כדי לבחון הצעות שונות ליציאה מהתסבוכת המשפטית שאליה נקלע הארגון, בעקבות הודעתו של עיני על פרישתו וכוונתו להמליץ בפני בית הנבחרים על מינויו של ניסנקורן, שיכהן בתפקיד כשלוש שנים, עד שייערכו בחירות כלליות.

קראו עוד בכלכליסט

ועדת החוקה בראשות עו"ד קובי טריפטו, ראש המטה של עיני, תגיש את ההצעות השונות ביום רביעי לבית הנבחרים. ל"כלכליסט" נודע כי הכיוון המסתמן הוא כי במקום המצב הנוכחי שבו קובעת חוקת ההסתדרות שרק יו"ר ההסתדרות יכול להמליץ על מחליפו, תוכל כל סיעה בבית הנבחרים להציע מועמד משלה.

הסאגה המשפטית תסתיים רק בבג"ץ

 

במצב החדש, חברי בית הנבחרים יבחרו מבין כל המועמדים, והמועמד שיקבל את מרב הקולות הוא שיכהן בתפקיד עד למועד הבחירות הכלליות, בעוד כשלוש שנים. בכל מקרה, כל שינוי שיכניס בית הנבחרים לחוקה ישאיר לו את האפשרות לא לקבל אף מועמד ולהחליט על בחירות כלליות לתפקיד יו"ר הארגון בתוך 60 יום.

עופר עיני ואבי ניסנקורן, צילום: אוראל כהן עופר עיני ואבי ניסנקורן | צילום: אוראל כהן עופר עיני ואבי ניסנקורן, צילום: אוראל כהן

הצורך של בית הנבחרים לדון מחדש באופן מינוי יו"ר הסתדרות חדש לאחר פרישתו של היו"ר המכהן הוא תוצאה של הצעת בית המשפט המחוזי בתל אביב. בשבו ע שעבר הציע השופט יונה אטדגי כי ההסתדרות תדון בסעיף בעקבות עתירה של חה"כ איתן כבל ומיקי רוזנטל נגד המהלך שתכנן עיני. על פי התוכנית המקורית, בית הנבחרים היה אמור לאשר את מינויו של ניסנקורן שבוע לאחר הודעתו של עיני על פרישה, כלומר לפני כחודש.

כבר אז אמר עיני כי המהלך כולו נעשה על פי חוקת ההסתדרות, כאשר מנגד טענו כבל ורוזנטל כי עיני אמנם פועל על פי החוקה, אך הסעיף שמאפשר לו לעשות כן אינו חוקתי כשלעצמו, שכן הוא סותר את ערכי הדמוקרטיה.

לטענתם, רק בחירות כלליות חדשות לתפקיד, שבהן השניים כבר הצהירו כי ישקלו להתמודד, הוא הפתרון המתאים. השניים אף אמרו לאחר הדיון בבית המשפט כי כל החלטה מצד בית הנבחרים שהיא לא בחירות כלליות חדשות לתפקיד היו"ר תוביל אותם להגיש עתירה לבג"ץ.

לא ראוי, אבל לגיטימי

 

בתחילת החודש שעבר הודיע עיני כי הוא מתכוון לפרוש מהתפקיד בפברואר הקרוב, לאחר שמונה שנות כהונה. הודעת הפרישה של עיני הגיעה כשנה וחצי לאחר שנבחר בבחירות ישירות על ידי חברי ההסתדרות, אז ניצח בהפרש ניכר את כבל.

בנוסף לפתק עבור יו"ר ההסתדרות, חברי ההסתדרות בחרו גם את הרשימות השונות לבית הנבחרים. כך נבחר גם ניסנקורן, שהוצב במקום השני ברשימתו של עיני. רשימת עוגנים של עיני כוללת 111 חברים מבין 171 חברי בית הנבחרים, והיא מורכבת מסיעת עוגן, סיעתו של עיני עצמו, ומסיעות העבודה, הליכוד, ש"ס ועוז העצמאית.

השופט אטדגי רמז במהלך הדיון כי דעתו לא נוחה מהסעיף בתקנון שמאפשר ליו"ר הנוכחי, שנבחר בבחירה ישירה, לבחור את מחליפו. למרות זאת, החלטת בית הנבחרים, תהא אשר תהא, תקבל ככל הנראה את אישור בית המשפט המחוזי. השופט אטדגי רמז גם כי עמדתו היא שבית הנבחרים של ההסתדרות הוא הגוף הנכון לדון בסוגיה ולא בהכרח בית המשפט. זאת, מאחר שההסתדרות היא גוף אוטונומי שקובע את חוקתו בעצמו, ורק במקרים חריגים של הפרה בוטה של עקרונות הדמוקרטיה או החלטה לא סבירה באופן קיצוני, בית המשפט עשוי להתערב.

גם אם בית הנבחרים יאשר את השינוי בחוקה, ספק אם יהיו מועמדים רציניים מלבד ניסנקורן. בנוסף לתמיכתו המוצהרת של עיני בו, ניסנקורן נחשב כמי שעשה עבודה טובה בארבע השנים האחרונות כיו"ר האגף לאיגוד מקצועי, ובתקופה האחרונה הוביל גם את המו"מ העיקריים מול המדינה והמעסיקים הפרטיים בנושא נמלי הים, הפרטת תעש, התארגנויות עובדים בסלקום ובכלל, ואת המו"מ על שיפור תנאי ההעסקה של עובדי הקבלן. הנחה סבירה בהחלט היא שניסנקורן יזכה בתמיכת הוועדים הגדולים ורוב ראשי המרחבים בארגון, ועל כן הוא צפוי לזכות גם בבחירות ישירות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות