אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תנובה מודה: פעלנו בלי לקבל פטור מהסדר כובל צילום: עמית שעל

תנובה מודה: פעלנו בלי לקבל פטור מהסדר כובל

הממונה על הגבלים הודיע לתנובה ולטירת צבי שהוא שוקל להטיל עליהן ועל נושאי משרה בהן קנס מינהלי בשל הסכם הפצה ביניהן שלא הובא לאישורו, אך אושר בעבר. הקנס על בכירי החברות עשוי להגיע למיליון שקל

01.12.2013, 08:23 | תומר גנון

ענקית המזון תנובה לא קיבלה פטור מהסדר כובל (קרטל) עם טירת צבי להסכם הפצה בלעדי של מוצריה, וזאת במשך שלוש שנים. כך עולה מתגובה שהעבירה תנובה ל"כלכליסט". הפרה זו של חוק ההגבלים העסקיים נחשבת לכאורה כעבירה פלילית, אולם בשלב זה הודיע לחברות הממונה דיויד גילה כי הוא שוקל לפעול נגדן במסלול מינהלי. גילה רשאי להחליט בכל שלב של ההליך לחזור למסלול הפלילי, כלומר להגיש נגד החברה כתב אישום, אם ימצא ראיות שהעבירה נעשתה בזדון.

קראו עוד בכלכליסט

באפריל כתב גילה לחברות שהוא שוקל להטיל עליהן קנס מינהלי שעשוי להגיע ל־24 מיליון שקל. כן שוקל גילה להטיל קנס מינהלי שעשוי להגיע לעד מיליון שקל על נושאי משרה בכירים.

אריק שור. "תקלה בתום לב", צילום: אוראל כהן אריק שור. "תקלה בתום לב" | צילום: אוראל כהן אריק שור. "תקלה בתום לב", צילום: אוראל כהן

הסכם ההפצה בין החברות כולל התחייבות לפיה תנובה תפיץ רק את מוצרי טירת צבי, וחברת הנקניקים מצדה לא תפיץ את מוצריה דרך אף חברה אחרת. כמו כן הוא מאפשר לטירת צבי לקבוע את המחיר ותנאי האשראי שבהם תמכור תנובה ללקוחותיה, למשל רשתות השיווק, את מוצרי טירת צבי. ההסכם הובא לראשונה לאישור רשות ההגבלים בשנת 2000 במסגרת עסקה שבה רכשה תנובה 50% מטירת צבי. הממונה אז אישר לחברות לפעול לפי ההסכם (מתן פטור מהסדר כובל) עד 2005. לאחר מכן הוארך שוב הפטור עד לשנת 2010. אלא שמאז תנובה וטירת צבי לא פנו שוב לרשות ההגבלים כדי שתבחן את תנאי השוק ותחליט אם להאריך את הפטור.

זוהי הפעם השלישית במהלך כהונתו של גילה שהוא בוחר שלא לפעול נגד תנובה במסלול פלילי בגין הפרה לכאורה של החוק. בדצמבר 2012 שילמה תנובה בצו מוסכם 3 מיליון שקל בעקבות אי־העברה של מסמכים לרשות. הרשות חשדה שתנובה לא העבירה אליה דו"ח של חברת הייעוץ מקינזי שהוכן עבור אייפקס לפני רכישת השליטה בתנובה בסוף 2007. חלק ממסקנות העבודה היו כי תנובה יכולה להעלות את מחירי הקוטג', הגבינה הצהובה והגבינה הלבנה ב־15% לפחות בלי לפגוע בביקוש.

בדצמבר 2011, העבירה הרשות למכון למיחזור פסדים העמק שבבעלות תנובה מכתב שלפיו המכון "עושה שימוש לרעה בכוח מונופוליסטי". במכתב נטען שהמכון "הודיע למשחטות שעמן עבד כי אם לא יעבירו אליו את כל חומרי הגלם שהן מייצרות, המכון יסרב לקלוט מהן פסדים כלשהם ויפסיק ההתקשרות עמן". בעקבות פניית הרשות תנובה הודיעה למשחטות שהיא חוזרת בה, וההליך הסתיים.

מתנובה נמסר: "אנו מצרים על התקלה בתום לב שבגינה לא נתבקש אישור נוסף להארכת הפטור, כפי שנעשה בפעמים הקודמות. ברגע שהרשות הסבה את תשומת לבנו, פנינו בבקשה להארכת הפטור, ואנו מקווים לקבל את הפטור בתקופה הקרובה. יצוין, שלא חל שינוי בהסכם ההפצה בין תנובה לטירת צבי. עד לרגע זה, לא קיבלנו שום פנייה מהרשות בנוגע לכוונה להטיל עיצומים ואנו פועלים מולם בשקיפות ובשיתוף פעולה מלא". ברשות ההגבלים סירבו להתייחס לדברים. מטירת צבי לא נמסרה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות