אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שערוריות ביורודיסני: כבר לא המקום הכי שמח בעולם צילום: אי פי איי

שערוריות ביורודיסני: כבר לא המקום הכי שמח בעולם

אתר התיירות הפופולרי ביותר באירופה התמודד בשנה האחרונה עם שביתות, עם מחאה צרכנית ועם האשמות על תנאי העסקה לקויים — כל אלה מכבידים על הפארק שב־20 שנות קיומו לא הגיע לרווחיות, אפילו עם הכסף של הבעלים הסעודים

02.12.2013, 19:56 | ליטל סמט

העיתון הבריטי "אינדיפנדנט" דיווח בשבוע שעבר כי איגוד העובדים הצרפתי UNSA מאיים להגיש תלונה נגד הנהלת יורודיסני בשל "הידרדרות באקלים החברתי שמורגש על ידינו ועל ידי העובדים בחברה".

קראו עוד בכלכליסט

העילה לתלונה היא ניסיון התאבדות בחודש שעבר של עובד במחלקת הגננות, שעל פי הדיווחים שפך דלק על ראשו וניסה להצית את עצמו לאחר שזומן לשימוע אצל המנהל שלו. העובד ניצל בזכות עובד אחר, אך באיגוד לא מתכוונים לעבור על המקרה בשתיקה. "אנחנו מאמינים שההידרדרות הזו קשורה לשינויים בתנאי העבודה. ההידרדרות של האקלים החברתי באה לידי ביטוי גם בעלייה חדה בסנקציות המשמעתיות שמוטלות על העובדים", כתבו נציגי האיגוד במכתב להנהלה.

אין הוכחות לכך שניסיון ההתאבדות קשור ישירות לעבודה, אך אין זו הפעם הראשונה שבה עולות טענות נגד היחס לעובדים במקום. ב־2010 התאבדו שני שפים שעבדו ביורודיסני, ואף שגם במקרים אלו לא נמצאה זיקה ישירה למקום העבודה, נציגי האיחוד טענו כי אחד מהם התלונן שתנאי העבודה בפארק "משפילים". המתח בין עובדים להנהלה הגיע לנקודת רתיחה במרץ 2012, אז פרצה שביתה בעיצומן של חגיגות ה־20 לפתיחת יורודיסני, בשל מחלוקת על שכר ועל תנאי העבודה. חודשיים אחר כך פרצה שביתה גדולה נוספת.

 , צילום: אימג צילום: אימג'בנק, Gettyimages  , צילום: אימג

ב־11 החודשים מאז חג המולד האחרון יורודיסני ידע כל כך הרבה שערוריות, עד שהשביתות של אז כמעט נשכחו בשל בעיות רבות המאיימות לפרק את המיזם כולו. עם הצרות של פארק ההרפתקאות לילדים ליד פריז נמנים עצומה של מבקרים נגד איכות המתקנים והשירות באתר, תאונה מתוקשרת, טענות על ריגול ומעקב אחרי עובדים, וגם מעורבות של בית המלוכה הסעודי באתר. ניסיון ההתאבדות והתגובה החריפה של האיגוד הם האחרונים בשורה של מכות ליחסי הציבור של פארק השעשועים, שלא חווה יותר מדי רגעי נחת ב־21 שנות קיומו. השנה שעברה, שבה כאמור חגג המעוז של דיסני באירופה 20 שנה להקמתו, דווקא נראתה כאילו היא עשויה לסמל את המהפך המיוחל. החברה־האם וולט דיסני, שמחזיקה ב־39.8% מהאתר, הסכימה להזרים 1.3 מיליארד יורו לעזור לשלם את החובות שנותרו עוד מימי ההקמה. הזרמת הון זו עזרה לחברה לצמצם את הפסדיה לשנה הפיסקאלית שהסתיימה בספטמבר ב־25%, ל־64.4 מיליון יורו. במקביל, מספר שיא של 16 מיליון מבקרים עברו בשערי הפארק ב־2012. השנה כבר ביקרו במקום מיליון איש פחות, והנטישה גררה גם ירידה של 1.1% בהכנסות ל־1.31 מיליארד יורו. הצמצום במספר המבקרים נבע מירידה במספר הצרפתים שהגיעו לבלות במקום, שנפל ב־600 אלף. גם מספר התיירים הספרדים והאיטלקים פחת, ככל הנראה בשל המשבר הכלכלי. "תעשיית התיירות סובלת מבעיה כלכלית, ולכן לא מדובר בבעיה של ביקוש או של ניכור מצד הצרכנים", הגיב המנכ"ל פיליפה גאס.

אתר פגום ומתפרק

בחודשים האחרונים מתברר כי לא כל 14.9 מיליון המבקרים באתר בשנה החולפת זוכרים את הביקור כחוויה של פעם בחיים. בספטמבר חתמו 5,000 איש על עצומה שנשלחה למנכ"ל דיסני העולמית בוב איגר נגד האתר הצרפתי, בטענה שהוא "פגום" ו"מתפרק". "הדיילי מייל" מדווח כי התלונות נגעו לאיכות האוכל, המתקנים וההופעות. "התחזוקה של הפארקים, המתקנים והמלונות הוזנחה כל כך ב־20 השנים האחרונות, שהם כמעט אינם עומדים בסטנדרטים של דיסני. מתקנים רבים מתפוררים ורקובים, במובן המילולי ביותר של המילה", נכתב בעצומה שאמנם נשלחה בספטמבר, אך ממשיכה לאסוף חתימות וכבר זכתה לתמיכה של 7,500 מבקרים מאוכזבים. לטענת המתלוננים, הופעות במקום מתבטלות לעתים קרובות, מתקנים רבים נותרו סגורים ואיכות המזון גם במסעדות היקרות מוטלת בספק.

עצומה נגד פארק השעשועים שפרצה לאחר ניסיון התאבדות של עובד במחלקת הגננות. "אנחנו מאמינים שההידרדרות הזו קשורה לשינויים בתנאי העבודה. ההידרדרות של האקלים החברתי באה לידי ביטוי גם בעלייה חדה בסנקציות המשמעתיות שמוטלות על העובדים" עצומה נגד פארק השעשועים שפרצה לאחר ניסיון התאבדות של עובד במחלקת הגננות. "אנחנו מאמינים שההידרדרות הזו קשורה לשינויים בתנאי העבודה. ההידרדרות של האקלים החברתי באה לידי ביטוי גם בעלייה חדה בסנקציות המשמעתיות שמוטלות על העובדים" עצומה נגד פארק השעשועים שפרצה לאחר ניסיון התאבדות של עובד במחלקת הגננות. "אנחנו מאמינים שההידרדרות הזו קשורה לשינויים בתנאי העבודה. ההידרדרות של האקלים החברתי באה לידי ביטוי גם בעלייה חדה בסנקציות המשמעתיות שמוטלות על העובדים"

הופעות מתבטלות

מאחורי היוזמה עומד גיום גאלן הבלגי, המגדיר עצמו כמעריץ של פארקי שעשועים. הוא סיפר ל"אינדיפנדנט" כי כתב את העצומה לאחר שבביקורו האחרון נדהם לגלות שארבע הופעות מתוכננות בוטלו, שתי אטרקציות נסגרו ומתקנים רבים התקלקלו.

בניגוד למצב בארה"ב, שם דיסני היא הבעלים הבלעדיים בפארקים הנושאים את שמה, כאמור באירופה היא מחזיקה ב־39.8% בלבד מהפארק, 50.2% נסחרים בבורסת פריז ו־10% הנותרים שייכים לנסיך הסעודי אלווליד בין טלאל, שכבר ב־1993, שנה לאחר הפתיחה, מנע מהמקום לקרוס לאחר שהזרים 209 מיליון ליש"ט למיזם.

לא ברור אם אלה ביקורי משפחת המלוכה הסעודית שגרמו ליורודיסני לערוך בדיקות רקע נוקשות על מועמדים לעבודה, אך בשערורייה נוספת שפרצה השנה, קנס בית משפט את החברה ב־150 אלף יורו, לאחר שנקבע כי שילמה לשוטרים לשעבר כדי לערוך בדיקות לא חוקיות על מועמדים לעבודה, כולל עיון בתיקיהם הפליליים וברישומים של מעסיקים קודמים. ההגנה של החברה גרסה כי היא פעלה כך כדי למנוע מתקפות טרור והעסקת פדופילים.

לקראת חג המולד, ביורודיסני מקווים שמיקי מאוס וחבריו הצרפתים יפתחו את 2014 ברגל ימין, גם אם לא ברווחיות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות