אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנופים לא מתרוממת: הפסד של 43 מיליון שקל ברבעון

מנופים לא מתרוממת: הפסד של 43 מיליון שקל ברבעון

מרבית ההפסד לחברת האחזקות שבשליטת מרכוס וובר ואברהם נניקשווילי בשל ההשקעה הכושלת בקידוח שמן. היו"ר והמנכ"ל הודיעו על התפטרותם

02.12.2013, 09:13 | אסף גילעם

תמונה לא קלה עולה מדו"חות הרבעון השלישי של חברת מנופים פיננסים שבשליטת מרכוס וובר ואברהם נניקשווילי. חברת האחזקות סיימה את הרבעון בהפסד של 43.4 מיליון שקל לעומת הפסד של 30 מיליון שקל ברבעון המקביל, כשעיקר ההפסד מיוחס למחיקת השקעתה בקידוח שמן שהתגלה כ"קידוח יבש".

מנופים רשמה עלייה בהכנסות ברבעון של 8% לעומת אשתקד, שהסתכמו ב־28 מיליון שקל. אך השיפור הזה קוזז על ידי עלייה בעלויות הנכסים, שהובילה לירידה של 12% ברווח הגולמי לעומת הרבעון המקביל. ההפסד המיוחס לחברה עצמה הסתכם ב־6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 28.8 מיליון שקל הפסד ברבעון המקביל. לתוצאה זו התווסף חלקה של החברה בהפסדי החברות הכלולות — שהסתכמו ב־37 מיליון שקל לעומת הפסד של 1.1 מיליון שקל בלבד ברבעון המקביל, מתוך זה הפסד של 34 מיליון שקל עבור מחיקת ההשקעה בשמן.

ההפסדים המתמשכים בסכום כולל של 60.7 מיליון שקל מתחילת השנה ו־129.7 מיליון שקל מאשתקד הותירו את מנופים במצב לא קל עם הון עצמי של 290 מיליון שקל. לאחר פרסום הדו"ח דיווחה החברה כי היא נמצאת בהפרה של אמות מידה פיננסיות שהתחייבה להן לבנק, שהעניק לה הלוואה של 264 מיליון שקל. מנופים הודיעה כי בכוונתה לפנות לבנק לצורך קבלת ויתור, וכי "הנהלת החברה סבורה כי תוכל להגיע להסכמות עם הבנק". בינתיים בעלי השליטה וובר ונניקשווילי הסכימו לדחות תשלום של הלוואות בהיקף של 83 מיליון דולר שהעניקו לחברה ללא ביטחונות.

לפי התזרים החזוי של החברה, את השנה היא צפויה לסיים עם 2.8 מיליון שקל בלבד בקופה. ב־2014 מנופים צריכה לשלם לנושיה 103 מיליון שקל, מתוך זה 95 מיליון שקל תשלומי קרן וריבית למחזיקי האג"ח. לצד שימושים נוספים, החברה צפויה להוצאות של 141 מיליון שקל בשנה הקרובה. כדי לעמוד בכך, מנופים מתכננת מימושי נכסים שאינם משתייכים למגזר פעילותה העיקרי בהיקף של 20.9 מיליון שקל וכ־92.9 מיליון שקל מחברות מוחזקות.

נוסף לקשיים אלו ספגה מנופים זעזוע נוסף כשהמנכ"ל והיו"ר הודיעו על עזיבת תפקידיהם במקביל. היו"ר סמיון ויינשטוק הודיע כי יסיים את תפקידו בסוף השנה בשל מצבו הבריאותי. את ויינשטוק יחליף בתפקיד בעל השליטה מרכוס וובר. בצירוף מקרים מצער, גם המנכ"ל הטרי יחסית מוטי פרידמן הודיע על עזיבת תפקיד המנכ"ל, גם כן מסיבות בריאותיות.

שמן. הקידוח שהכזיב, צילום: שי סלינס שמן. הקידוח שהכזיב | צילום: שי סלינס שמן. הקידוח שהכזיב, צילום: שי סלינס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות