אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עידן המזל"טים: החבילה שהזמנת מאמזון תגיע אליך תוך חצי שעה צילום: בלומברג

עידן המזל"טים: החבילה שהזמנת מאמזון תגיע אליך תוך חצי שעה

מנכ"ל אמזון חשף בתוכנית "60 דקות" את הפרויקט החדש של אמזון, "פריים-אייר" - מזל"ט יקח את המוצר שקנית מהמחסן המקומי של אמזון ויביא אותו לדלת ביתך בתוך חצי שעה או פחות

02.12.2013, 10:43 | עומר כביר

לא רק לריגול: אמזון מפתחת מזל"טים (Drones) שיוכלו לבצע משלוחים בתוך חצי שעה - כך חשף הלילה מנכ"ל ומייסד החברה, ג'ף בזוס, בראיון לתוכנית "60 דקות" ששודר אמש (א'). למרות החשיפה הדרמטית, בזוס הבהיר שמדובר בשירות שנמצא במרחק שנים לפני שיהיה פעיל.

קראו עוד בכלכליסט

אמזון מכנה את שירות משלוחי האוויר "אמזון פריים אייר" (Amazon Prime Air).

 

 

“אין סיבה שהם לא ישמשו ככלי רכב למשלוח חפצים. אני יודע שזה נראה כמו מדע בדיוני, אבל זה לא", אמר מנכ"ל אמזון. "משלוח בתוך חצי שעה ואנחנו יכולים לשאת חפצים במשקל של עד 2.3 קילוגרם, כלומר 86% מהפריטים שאנחנו מספקים. הדור הזה יכול להגיע לרדיוס של 16 קילומטר ממרכז האספקה. באזורים אורבניים אפשר יהיה להגיע לחלק ניכר מהאוכלוסייה”.

 

לא לפני 2015

 

בזוס הוסיף כי המל"טים עתידיים להיות אוטונומיים לחלוטין, ולהשתמש ב-GPS על מנת להגיע לנקודת המשלוח. "זה לא יעבוד לכל דבר. לא נוכל לשלוח ככה קייאקים או מסורים", הוא הוסיף. “החלק הקשה הוא ליצור את כל מגנוני הבטיחות, המערכות שיימנעו מהדבר הזה לנחות על מישהו שמטייל בשכונה שלו”.

 

המזל"ט של אמזון, צילום: בלומברג המזל"ט של אמזון | צילום: בלומברג המזל"ט של אמזון, צילום: בלומברג

 

מנכ"ל אמזון הזהיר עם זאת שצפויות לא מעט שנים לפני שהחזון הזה יהפוך למציאות: “אני יודע שזה לא יכול לקרות לפני 2015, כי זה המועד המוקדם ביותר שבו ה-FAA יפרסם תקנות בנושא. הניחוש שלי הוא שזה כנראה קצת אופטימי. אבל האם זה יכול לקרות בתוך ארבע, חמש שנים? אני חושב שכן. זה יעבוד, וזה יקרה, וזה יהיה הרבה כיף".

 

“אני מגדיר את אמזון לפי הרעיונות הגדולים שלנו, שהינם הצבת הלקוח במרכז כל מה שאנחנו עושים, חדשנות", הוסיף בזוס. “אנחנו אוהבים לחדש, אנחנו אוהבים לחקור, אנחנו אוהבים להיכנס לסמטאות אפלות ולגלות מה יש בצד השני".

 

בראיון חשף בזוס גם עובדה מפתיעה – בין הלקוחות של שירותי הענן של אמזון נמנית גם סוכנות הביון של ארה"ב, ה-CIA. בתשובה לשאלת המראיין, צ'ארלי רוז, האם הדבר מהווה קונפליקט בעבור החברה השיב: “אנו בונים בשבילם מה שמכונה 'ענן פרטי', כי הם לא רוצים להיות בענן הציבורי".
 

קפיצה טכנולוגית או מתקפת יח"צ?

 

בזוס התראיין לתוכנית המוערכת בתקופה בה אמזון סובלת מביקורת חריפה על תנאי העבודה הקשים במחסני האספקה שלה. אלו עלו לכותרות בעקבות תחקיר נרחב של תוכנית התחקירים של ה-BBC, פנורמה שהעלה טענות כי תנאי העבודה במרכזי האספקה של החברה בבריטניה הם הגרועים במדינה.

 

בתגובה יצאה אמזון למתקפת יח"צ נרחבת שהכתבה בתוכנית היוקרתית נראית כשיאה. לאורך 14 דקות זוכה החברה לטיפול עדין ומלטף, שלא רק שאינו מאמת את בזוס ואת אמזון עם הטענות הקשות שעלו, אלא אף אינו מזכיר אותן ולו בקצרה. אמזון מוצגת כחברה חדשנית שחושבת רק על טובת הלקוח, מרכז ההאספקה בו ביקרו הכתבים מוצג כשיא הטכנולוגיה המודרנית, בלי שמץ של רמז לניצול עובדים, ואף מתואר כ”סדנה של סנטה”, לא פחות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
בסוף זה יקרה. צריך להתחיל להתרגל למציאות החדשה.
נכון, יש הרבה מכשולים להתגבר עליהם, למשל: 1. הגבלות על נתיבים, כך שלא יעברו מעל בני אדם, וזה ניתן להעשות. 2. סטנדרטים של בטיחות שכלי הטיס יצטרכו לעמוד בהם, 3. לוודא שניתן לנחות ע"י אדם (רק לפני המטרים האחרונים לפני הנגיעה בקרקע, כך אדם אחד יוכל לפקח על 30 כלים) 4. להתנות בהקמת משטחי נחיתה ייעודיים, למשל בעיר - אך ורק על גג הבניינים (זו לא כזו טרחה לעלות לגג ולקחת את החבילה), ובבתים פרטיים, או על הגג, או במקרה של גג רעפים, על מתקן מיוחד מוגבהה, או בכל רחוב לשים עמדה ייעודית שכלי הטיס ישים בתוכה את החבילה, וניתן יהיה לפתוח אותה ע"י קוד מיוחד שיקבל המזמיו וכו'. בקיצור יש פתרונות לכל הבעיות. צריך רק נחישות לבצע, להחליט שהולכים על זה ואין סיבה שלא יצליח. זה יחסוך המון זיהום אויר, פקקים, סרבול, זמן יקר (רק למצוא את הזמן ללכת לדואר במיוחד, בשעות הפתיחה המוגבלות שלו, לעמוד חצי שעה בתור, על חשבון זמן עבודה יקר, ואז לגלות שזו רק הודעה שניה על חבילה שכבר קיבלת, אבל שכחו לכתוב שם וכדומה).והמון המון זמן. זה טוב לכולם. יום אחד כולנו ננוע כך ממקום למקום, וכל עולם הכבישים על מגבלותיו הקשות: תאונות דרכים,פקקים, זיהום, עצבים, זמן כל כך יקר שהולך לאיבוד על חשבון הזמן עם המשפחה, ועוד ועוד. אין ספק שהמהפכה הזו התחילה לקרות. כרגע בקטן מאוד על גבול הגימיק. אבל להזכירכם ככה התחילה כמעט כל מהפכה.
מהתחום  |  03.12.13
5.
כמה סיבות למה זה לא באמת יתפוס:
לא נראה לי שזה באמת יתפוס בגלל הבטיחות. זה בעצם אומר שכל העיר הופכת למרחב טיסה (כמו בסרטים העתידניים). לחשוב שאלפי כלי טיס כאלה יעופפו מעל הראש בין הבניינים... רק להסתכל על אחד כזה עובר מעליך יכול לגרום בקלות לתאונה. אבל זה לא רק הבטיחות. ומה אם אתה גר בקומה 15? זה יגיע דרך החלון? או שמא תצטרך לקבוע "איסוף" בנקודה מסוימת שבה ההליקופטר ישאיר לך את החבילה? לא ברור מהסרט. רעיון נחמד, אבל נראה לי שזה יותר מתאים לשימוש צבאי או לכל היותר בתוך המחסנים של אמזון. במרחב הציבורי זה נראה לי מתכון לצרות.
דורון  |  03.12.13
3.
מזלט מתרסק למשהוא על הראש עם חבילה, יש גם חברת פיצה שרוצה לעשות את זה
פיצה רותחת ממלבשת למשהוא על הפרצוף לא נשמע טוב, טוב קצת בהומור אבל גם ללא הומור אני קצת סקפטי לגבי הנושא הזה, יכול להיות מערכת כזאת אבל בין מרכזים כמו גג כגון הבנין של עזריאלי לבין מקום מרכזי אחר כגון בנין היטיק מסביב לתל אביב ששולח להם איזה הרדיסק משוחזר, איזר רכיב מסוים, אבל טיסה לבית של משהו לחצר מה עם ילדים כלבים חתולים עצים שיחים הממטרה? יש רעיון של ישום של זה אולי במקומות כמו באפריקה שאין להם תשתית ויוצרים נקודות מבודדות שבו מועברת חבילה ממקום למקום מוגדר כמו התשתית של הנייד שהתממשה שם ללא תשתית חוטית אבל שוב זה לא הבית הפרטי של משהו,
קצת , בעיתי  |  02.12.13
לכל התגובות