אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בתי הדיור המוגן יסווגו מעתה כנדל"ן להשקעה צילום: עמית שעל

בתי הדיור המוגן יסווגו מעתה כנדל"ן להשקעה

לאחר מאבק של חברת יורופורט, המחזיקה ברשת מגדלי הים התיכון, יוכלו חברות לרשום רווחי שיערוך על נדל"ן מוגן, במקום הוצאות פחת גבוהות

03.12.2013, 16:39 | אסף גילעם

חברת יורופורט בעלת השליטה ברשת הדיור המוגן, מגדלי הים התיכון, דיווחה היום (ג') כי רשות ני"ע קיבלה את עמדתה לסיווג נכסי הדיור לאוכלוסיה מבוגרת של מגדלי הים התיכון כנדל"ן להשקעה במקום רכוש קבוע. השינוי החשבונאי ייושם החל מהדוחות השנתיים לשנת 2013 שיפורסמו בתחילת השנה הבאה.

מה שנראה כשינוי חשבונאי קטן, הינו צעד בעל משמעויות גדולות לחברות המשקיעות בדיור המוגן. עד כה, רשות ני"ע בהתאם לכללי ה־IFRS (התקינה החשבונאית הבינלאומית שהוחלה על חברות ישראליות מ־2008) הסתכלה על דיור מוגן כעסק תפעולי ולא השקעה נדל"נית. כתוצאה מכך, ברישום החשבונאי של דיור מוגן נאלצו החברות לרשום הוצאות פחת של עשרות מיליוני שקלים בכל שנה, ולא נהנו מעליית ערך הנדל"ן אשר נרשמה רק לסעיף המאזני של קרנות הון. יורופורט ניהלה דיונים שנמשכו קרוב לארבע שנים עם רשות ני"ע בנושא. לצד יורופורט, הובילו את הדיונים רו"ח משה פרץ ממשרד PWC ישראל, ורו"ח דן אטיאס, ממשרד BDO זיו האפט.

כפר הגימלאים בנורדיה דיור מוגן (ארכיון), צילום: רן ארדה כפר הגימלאים בנורדיה דיור מוגן (ארכיון) | צילום: רן ארדה כפר הגימלאים בנורדיה דיור מוגן (ארכיון), צילום: רן ארדה

יורופורט אומנם תיישם את השינוי רק בדו"חותיה הבאים, אך היא כבר פרסמה את משמעות השינוי על דו"חותיה האחרונים לרבעון השלישי. בעקבות השינוי יעברו נכסים בהיקף של כ־2 מיליארד שקל מרכוש קבוע לנדל"ן להשקעה. קרן ההון בגין הערכת הרכוש הקבוע שעמדה על 63 מיליון שקל תמחק ותעבור לסעיף העודפים. בשורה התחתונה, כתוצאה מהשנוי, החברה תרשום רווח של 95 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של השנה, במקום הפסד של 45 מיליון שקל לפי צורת הדיווח הקודמת.

חברת יורופורט הינה חברת אג"ח העוסקת כיום בשני תחומי פעילות מרכזיים: דיור לאוכלוסיה המבוגרת בישראל ברשת "מגדלי הים התיכון" ונדל"ן להשקעה ופיתוח בחו"ל. רשת מגדלי הים התיכון, בניהולו של דורון ארנון, הינה הרשת הפרטית מהגדולות בארץ בתחום הדיור לאוכלוסיית הגיל השלישי, עם כ־1200 יחידות דיור ברחבי הארץ. בחודש שעבר דיווחה החברה, כי מגדלי הים התיכון בוחנת גיוס הון באמצעות הנפקה של מניות לציבור.

מוטי קירשנבאום, יו"ר ומנכ"ל יורופורט אמר ל"כלכליסט" כי "השינוי עשוי להשפיע על התחום כולו. זה תחום שמאוד מתאים לקרנות השקעה ומוסדיים, הוא מאוד יציב ודפנסיבי. אני מעריך שנראה הרבה יותר מעורבות שלהם בעתיד. הוצאנו פרסום שאנחנו נערכים לתשקיף להנפקה, אבל זה יהיה תלוי בתנאי השוק. אין ספק שאם הדוחות הכספיים שלנו ישקפו את הפעילות יותר טוב, זה ישפר את התנאים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות