אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלשטיין: "רוצים להיות שותפים שלכם"; גבריאלי: "הצעתנו הטובה ביותר" צילום: אוראל כהן

אלשטיין: "רוצים להיות שותפים שלכם"; גבריאלי: "הצעתנו הטובה ביותר"

אסיפת מחזיקי האג"ח של אי.די.בי החלה הערב - קבוצת אקסטרה אלשטיין וקבוצת אי.די.בי-גרנובסקי-דנקנר הציגו את ההצעות המשופרות. ההצבעה תיפתח הלילה ותימשך עד יום ראשון

03.12.2013, 20:48 | יניב רחימי

הערב בשעה 18:00 החלה אסיפת מחזיקי אגרות החוב של אי.די.בי אחזקות בתל אביב. בתחילת האסיפה הציגו נציגי קקוצת אקסטרה אלשטיין ונציגי קבוצת אי.די.בי-גרנובסקי-דנקנר-נקש הסברים ביחס להצעות המשופרות. ההצבעה תחל לאחר תום פרק ההסברים והיא תימשך עד יום ראשון הקרוב, ה-8 בדצמבר.

בניגוד לבן משה ואלשטיין שהגיעו לאסיפה, גרנובסקי ודנקנר לא הגיעו וחסרונם בלט.

אחרי ספקות שהתעוררו עד הרגע האחרון ביחס לעצם קיומה של האסיפה, בסופו של שבר היא נפתחהכ מתוכנן. ראשונה להציג היתה קבוצת אקסטרה-אלשטיין, שצמד השותפים בקבוצה, מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין, הגיעו לאסיפה.

 

עו"ד רענן קליר המייצג את קבוצת אקסטרה התייחס ליכולת המוגבלת שיש לנושים לתבוע את החברה, בעלי השליטה והנהלת אי.די.בי כפי שעולה לשיטתו מההצעה המשותפת של החברה וקבוצת המשקיעים גרנובסקי-דנקנר-נקש. "עו"ד יוסי שגב מעריך שבתביעות ניתן יהיה לקבל את כל החוב" אמר קליר והדגיש - "בהצעה שלנו כל הכסף יילך אליכם. זכויות תביעה של הנושים אין בהצעה של נוחי".

אדוארדו אלשטיין אמר באסיפה: "הרכבנו את נבחרת החלומות. החברה שלנו חולמת להשקיע בישראל כבר עשרים שנה. עכשיו מצאנו שותף מקומי. כשאנחנו התחלנו האג"ח היה בעשרים אגורות ועכשיו מדברים על שבעים. אנחנו רוצים להיות שותפים שלכם".

 

סמוך למועד פתיחת האספה הגישה רשות נירות ערך מסמך לבית המשפט שבו נכתב כי בתרחיש מסוים הרשות עשויה לדרוש גילוי ביחס למקורות של קבוצת אקסטרה-אלשטיין לצורך עמידה בהתחייבויות עתידיות שלקחה על עצמה במסגרת ההצעה. תרחיש זה עשוי להתגבש אם שווי מניות אי.די.בי פתוח המבטיחות את ההתחייבויות העתידיות ירד באופן משמעותי.

 

"אני תמה מדוע רשות נירות ערך לא פונה למפקח על הביטוח כדי ללמוד על יכולתה של דולפין ואלשטיין. הגשנו את כל המידע הנדרש. חבל שהמידע לא עבר מיד ימין ליד שמאל. כל הפנייה של הרשות לבית המשפט הייתה נמנעת" אמר באסיפה עו"ד איתן אפשטיין המייצג את אדוארדו אלשטיין.

מוטי בן משה התייחס למכתב שהופץ זמן קצר לפני פתיחת האסיפה על פיו הוא אינו בעל השליטה היחיד באקסטרה. המכתב חתום על ידי עו"ד ישראל שמעונוב המייצג את אלכסנדר גרנובסקי, והוא מופנה לאיל גבאי ולחגי אולמן. 

 

על פי הנאמר במכתב, לידי אמבלייז הגיע מידע מרשם החברות הגרמני לפיו קבוצת אקסטרה נשלטת בשרשור על ידי שותפות שוויצרית ב-80% ומר עמי משה ב-20%. במכתב נטען כי "בראיון שהתרסם היום ב"כלכליסט" טען מר מוטי בן משה כי הוא בעל השליטה היחידי בקבוצת אקסטרה וכי העביר מידע על כך לידיו של מר איל גבאי והמומחה הכלכלי". אמבלייז מבקשת מגבאי ואולמן "לבצע בדחיפות בדיקה של המצב הקיים בידכם לנוכח נתונים אלה וככל שצריך נבקשכם לעדכן כל רשות רלוונטית שיש לה עניין בבדיקת השליטה של מי שמתיימר לשלוט בחברה ציבורית מרכזית במשק הישראלי, וכל רשות רלוונטית אחרת".

 

הערב באסיפה הגיב כאמור מוטי בן משה למכתב: "סיפקנו מכתב מטעם עו"ד שלנו שנותן תצהיר שכל המניות בחברה משורשרות אלי", אמר בן משה "עמי המוזכר במכתב היה דירקטור בחברה פרטית. הוא לא שותף ואף פעם לא היה שותף".

 

אחרי שקבוצת אקסטרה-אלשטיין סיימה, עלו לבמה נציגי אי.די.בי, המהווה כאמור חלק מקבוצת דנקנר-גרנובסקי, ובראשם המנכ"ל חיים גבריאלי. "קבוצת המשקיעים התחייבה שבימים הקרובים יופקדו כספים נוספים. יש לנו קבוצה חזקה עם כיסים עמוקים. כשמקלפים את כל הקליפות תראו שההצעה הכי טובה היא שלנו", אמר גבריאלי. דברי גבריאלי הופרעו בתחילה על ידי אחת הנוכחות באסיפה, והוא נדרש לעזרתו של הנאמן עו"ד יוסי רזניק שהשליט שקט באולם.

 

יריב פילוסוף, מנכ"ל חברת הייעוץ גיזה המייעצת לאי.די.בי אמר: "אנחנו באותו צד של המתרס. הצד השני הוא מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח. אף אחד לא קיבל את אישורם לעסקה".

 

פילוסוף התכוון בדבריו לאפשרות שהחברה הבת, אי.די.בי פתוח, תיכנס גם היא לחדלות פרעון. "ראינו הסדרים כמו חבס שההסדר לא הושלם. לאי.די.בי פתוח יש הרבה מממנים. האם היא יכולה לפרוע את החובות שלה? אני מודיע לך שביוני 2014 היא לא יכולה. אני רק יודע שאם יהיו 500 מיליון שקל בקופה מצבה יהיה יותר טוב". אמר פילוסוף.

 

אדוארדו אלשטיין ונוחי דנקנר, צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין ונוחי דנקנר | צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין ונוחי דנקנר, צילום: אוראל כהן

עו"ד ישראל שמעונוב המייצג את אמלייז ואלכסנדר גרנובסקי אמר: "בשיחה עם אבי ליכט שהייתה לנו היום, הוא אמר אם עד מועד ההשלמה תשטיחו את הפירמידות, אז לא תפרו את חוק הריכוזיות".

 

בימים האחרונים נפגשו דנקנר ובן-משה עם מחזיקי אגרות החוב הגדולים ונציגי המשקיעים הפרטיים כדי לשכנע אותם להצביע עבור הצעתם.

 

מוקדם יותר היום דחה השופט איתן אורנשטיין את עמדת כונס הנכסים הרשמי (הכנ"ר) לפיה יש לדחות את האסיפה. השופט אורנשטיין קבע כי בית המשפט אינו צריך להתחייחס להליך שבו נקט הכנ"ר, שהעביר לבית המשפט "הודעה" בדבר הצורך בדחייה. "כידוע, בית המשפט אינו מען להודעות", נאמר בהחלטת השופט. "ככל שהכנ"ר סבור שיש מקום למנוע את כינוס האסיפות ולדחותן למועד אחר, יתכבד ויגיש בקשה סדורה הומפורשת שכוללת את הסעדים האופרטיביים, שכן ה'הודעה' שלפני אינה כזו", הוסיף השופט אורנשטיין.

 

בהמשך נתן השופט החלטה נוספת, לתגובת אי.די.בי שהודיעה מוקדם יותר היום כי היא נאלצת להסכים לדחייה בלית ברירה. השופט אורנשטיין אומר בהחלטה זו כי "אין באמור בבקשה כדי למנוע את עצם כינוס האסיפות. האסיפות יתכנסו כמות שנקבע".

אלשטיין: "עד היום הפקדתי כל סכום שנתבקשתי"

בראיון ששודר הערב בחדשות ערוץ 2 אמר אדוארדו אלשטיין: "לדנקנר היה איכפת יותר איך הוא נראה מאשר האסטרטגיה העסקית שלנו".

 

בתשובה לשאלה האם לדעתו ניתן לסמוך על דנקנר? השיב אלשטיין: "היה לי קשה לבטוח בו".

בנוסף התייחס אלשטיין להשערות שהועלו כאילו אין לו את האמצעים והנזילות המספקת לחילוץ הקונצרן מהמצוקה התזרימית אליה נקלע ואמר, כי "עד היום הפקדתי בנאמנות כל סכום שנתבקשתי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות