אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החברות הממשלתיות על הכוונת: אחרי נמל אשדוד - בדיקה לדואר ולמעצ צילום: עומר מסינגר

החברות הממשלתיות על הכוונת: אחרי נמל אשדוד - בדיקה לדואר ולמעצ

המנהל החדש של רשות החברות הממשלתיות מתכוון לבדוק את תפקוד הדירקטוריונים של חברות נוספות כפי שנעשה בנמל אשדוד

04.12.2013, 06:50 | ליאור גוטמן

רשות החברות הממשלתיות מתכוונת לבחון את תפקוד הדירקטוריונים של חברות ממשלתיות נוספות, במתכונת דומה לבדיקה שבוצעה בנמל אשדוד ושבעקבותיה הוזמן לשימוע לפני הדחה יו"ר דירקטוריון נמל אשדוד גדעון סיטרמן.

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי על הכוונת של רשות החברות ומנהלה החדש אורי יוגב ניצבות חברות דואר ישראל, נתיבי ישראל (מעצ לשעבר), וחברת נתע שאחראית על הקמת הרכבת הקלה בתל אביב וגוש דן.

ברשות אומרים כי הנושא נבחן וכי טרם התקבלה החלטה סופית אילו חברות ייבחנו. עם זאת, אם הבדיקה תצא לפועל בכוונת הרשות לבחון אם הדירקטוריונים של החברות ביצעו את תפקידם כהלכה ובהתאם לחוק החברות הממלכתיות, על בסיס מידע שהתקבל ברשות ועל פי בדיקות שוטפות שביצע להן מבקר המדינה.

מנהל רשות החברות אורי יוגב. הנושא נבחן, צילום: עומר מסינגר מנהל רשות החברות אורי יוגב. הנושא נבחן | צילום: עומר מסינגר מנהל רשות החברות אורי יוגב. הנושא נבחן, צילום: עומר מסינגר

על תפקודה של נתע כבר הוגש לרשות החברות דו"ח המביע חשש להתנהלות שאינה תקינה במכרזי החברה ובניהולה השוטף. כמו כן, בדו"ח שחיבר מבקר המדינה לחברה ופורסם לפני כמה שבועות צוין כי להלאמת הרכבת הקלה שבוצעה בסוף 2010 לא קדמו עבודת מטה והכנות - מה שהביא לדברי משרד המבקר לכך שתקציב ההקמה של הקו הראשון האדום זינק מ־10.8 מיליארד שקל עד לכדי 17.3 מיליארד שקל, ומועד השקת הקו נדחה מ־2017 עד ל־2022.

כאמור, בשאיפת הרשות ומנהלה החדש לבחון את תפקוד החברות כפי שנבחן תפקודו של דירקטוריון נמל אשדוד. במסגרת הבדיקה בנמל נשלחו מכתבי הזמנה לשימוע ליו"ר הנמל סיטרמן ולשני הדירקטורים שרית בובליל ואריה ברודו, בשל חשש לעבודה בניגוד לנהלים.

אתמול עדיין סירבו סיטרמן והנמל להגיב לפרסומים, אך באופן לא רשמי האשימו בדירקטוריון את יוגב כי הוא פועל בשליחות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמבקש לנגח לכאורה את שר התחבורה ישראל כץ. ברשות החברות ביטלו את ההאשמה, ומסרו שנתניהו למד על השימוע לקראת הדחה מהתקשורת בלבד. מי שכן היה בסוד המהלך היו שר האוצר יאיר לפיד ושר התחבורה ישראל כץ.

הזימון לשימוע לא מפריע לסיטרמן בעבודתו השופטת. אתמול הוא הגיע לעבודה כרגיל, ניהל את ענייני הנמל, ואף ערך סיור מקצועי בשטח הרציפים. סיטרמן סירב להגיב, אולם לפי ההערכות הוא צפוי לקחת לעצמו ייעוץ משפטי כדי להתמודד עם ההאשמות נגדו. ההאשמות שהופנו נגד סיטרמן כוללות אי־טיפול לכאורה במינויים בנמל, בהפעלת החברות של יו"ר ועד התפעול אלון חסן, ובניסיון לכאורה להתערב במינויים בנמל.

במקביל, בימים הקרובים צפוי לחזור לעבוד בנמל בתפקיד סמנכ"ל הלוגיסטיקה יצחק בלומנטל, שכיהן בעבר כסמנכ"ל משאבי אנוש. בלומנטל הודח על ידי ההנהלה הקודמת, אולם לאחר תביעה שהגיש לבית הדין לעבודה התגלה שההדחה נעשתה שלא כדין ובהיעדר הוכחות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות