אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם צואה תוכיח את האבולוציה?

האם צואה תוכיח את האבולוציה?

ולמה חיידקים הם עוזרי מחקר מופלאים

05.12.2013, 08:20 | שיזף רפאלי
האבולוציה במלחמת מגן. בשיעורי ביולוגיה כמעט לא מזכירים את אחת התגליות המדעיות החשובות ביותר ב־200 השנים האחרונות. מחזירים בתשובה ממלאים את הרשת בסרטוני סיסמאות נגדה ומכנים אותה "תורתו של דרווין". סקרים בארצות הברית הראו שרוב האוכלוסייה שם "לא מאמינה באבולוציה", ובמערכת החינוך של כמה מדינות היא מתחילה להידחק מתוכניות לימודים לטובת לימודי דת שקיבלו כסות כמו מדעית בשם בריאתנות (Creationism). מזל שיש חיידקי צואה.

חיידק אי קולי (E. Coli), שמיליארדים ממנו נמצאים בכל גרם של צואת אדם, מככב בניסוי שארך 25 שנה, אשר ממצאיו מתווספים לסדרה ארוכה של ראיות מוצקות לאבולוציה. למעשה, הממצאים הפתיעו לטובה אפילו את החוקרים האופטימיים שהקדישו את חייהם לניסוי.

חיידקי אי קולי. הממצאים הפתיעו לטובה אפילו את החוקרים האופטימיים חיידקי אי קולי. הממצאים הפתיעו לטובה אפילו את החוקרים האופטימיים חיידקי אי קולי. הממצאים הפתיעו לטובה אפילו את החוקרים האופטימיים

יש לנו, בני האדם, יחסים מעניינים עם אי קולי. הוא עוזר לנו ואנחנו לו. הוא מסייע בעיכול ומגביל את צמיחתם של חיידקים אחרים במעיים, ואנחנו בתמורה מספקים לו מזון, חום והגנה. הוא כמובן אמור להישאר בבית הגידול הזה, בתחנתו האחרונה של המזון. התנחלויות של אי קולי במזון טרי הן מקור לא אכזב להרעלות ולתחקירים של כלבוטק. ויש לו דרכים רבות להגיע למזון טרי, כיוון שהוא מאכלס את מעיהם של כל היצורים בעלי הדם החם.

ביולוגים אוהבים את אי קולי במיוחד, כי הוא שורד היטב בתנאי מעבדה וכי הגנום שלו מופה לחלוטין. באחרונה פורסמו בכתב העת המדעי המוביל "סיינס" ממצאי מעקב שחוקרים מאוניברסיטת מישיגן עורכים מאז 1988 בחיידקי אי קולי שגדלו דורות אחרי דורות בתוך צלוחיות פטרי מבוקרות.

מעקב כזה הוא מרתק בגלל קצב ההתרבות של חיידקים. בערך פעם בשעה "נולד" דור חדש של חיידקים מהתפצלות החיידקים בדור הקודם. פרופ' ריצ'רד לנסקי וקבוצת המחקר שלו בודדו ב־1988 חיידקי אי קולי ב־12 צלוחיות מעבדה. מיומו הראשון של הניסוי הם שמרו על אותה מידה של אור וחום ועל אותה התזונה, ולאורך השנים הם דגמו נציגים מ־50 אלף דורות שונים שגדלו בצלחות.

כפי שהחוקרים צפו, ב־50 אלף דורות יכולים לקרות הרבה דברים. מוטציות גנטיות ששרדו בברירה טבעית הפכו את אוכלוסיות החיידקים במעבדה לחסונים יותר ולבעלי קצב התרבות מהיר יותר - שינויים שהתרחשו בלי שום התערבות חיצונית. הטבע, פשוטו כמשמעו, עשה את שלו, והחיידקים של המאה ה־21 כבר מתפצלים פעם ב־45 דקות. הופעת המוטציות המתקדמות האלה הוא הצגת תכלית ישירה של האבולוציה.

אלא שהשמחה במחנה המדע היתה רבה עוד יותר כשאחד מניבויי החוקרים לא התממש: הם סברו שבמהלך הניסוי תעבור אוכלוסיית החיידקים מוטציה, ובסופה תתייצב אוכלוסייה בעלת תכונות חדשות.

זה לא קרה. השינויים הגנטיים המשיכו ועודם ממשיכים להתחולל בחיידקים. גם כעבור אלפי דורות ובסביבה קבועה ומבוקרת. והמשמעות היא שכוחות האבולוציה, הנטייה הטבעית למוטציות, ל"ניסויים" קטנים, היא חלק מובנה במנגנון החיים. עבור מי שנזקק להסברים "בריאתניים" ודוחה אגב כך את ההסברים האבולוציוניים זה ממצא מטריד. במעבדות במישיגן הוכח שלפחות ברמת החיידק הזנים החיים אינם כמו שנבראו, והם ממשיכים להשתנות ולהשתפר לנגד עינינו. לפי חישובי המדענים, בעוד מיליון שנה החיידקים הללו יתרבו בכל 20 דקות.

הניסוי נמשך, ופרופ' לנסקי כבר מתכנן את העברת המעבדה לידי דור חדש וצעיר של חוקרים. מעניין במה ישתפרו הדור הזה והבא אחריו ומה נוכל כולנו להפיק מכך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
כדי לקבל מוטציות צריך זרז קיצוני
לא לתת להם את הסביבה הנוחה אלא לתת להם סביבה קיצונית שתהרוג את הרוב ורק מעט ישרדו ...אפשר גם לכוון לאיזה כיוון...עמידות לאקונומיקה לדוגמה. שפעות עושות את זה דרך אגב כל הזמן . הוכחה לאבולוציה ? טקסונומיה...קירבת שארות גנטית בין כל בעלי החיים על כדור הארץ החל מהקירבה לילדים שלך מול ילדים זרים. זה מוטבע בכל חיה עובר בכל דור וניתן לבדיקה בכל רגע 100 אחוז.
שגיא  |  02.02.20
7.
לידיעתכם
הבריאה היא בריאה ואין על כך ויכוח. מי שחושב אחרת שיעבור הלאה. אבולוציה בתוך המין מוכרת בתורה. ישנם שינויים בתוך כל מין בין מתוך מוטציות מקריות ובין מתוך צורך טבעי. מאידך שחידק יהפוך ליצור מורכב, את זה חוקרי האבולוציה לא הוכיחו (וגם לא יוכיחו) כי זה בלתי אפשרי, גם לא במליוני דורות. אבולוציה יכולה לקרות רק בכיון ההפוך וזה ירידה בהתפתחות, מאדם לקוף. על פי התורה זה קרה בזמן מגדל בבל שחלה נסיגה בחלק מהאנשים שהפכו לקופים בסופו של דבר. מכאן נולדה המסקנה המוטעית שיש אבולוציה התפתחותית מקוף לאדם. אף אחד לא העלה על דעתו שמא זו התפתחות הפוכה.
יובל  |  08.12.13
5.
הכותב מציג את הבריאתנות כדיעה חשוכה ולא מדעית
הנושא מורכב יותר. כיום מדען שרוצה לקבל קביעות באוניברסיטה חייב להאמין באבולוציה, גם אם היא לא מסוגלת להסביר מכלול של תופעות. כלומר הסלקציה היא שם- ברירה לא טבעית של מדענים. מי שלא מאמין ביצירה אקראית של החיים עצמם, ושל המוח והעין ושאר המבנים המורכבים בטבע,מקוטלג כחשוך,דתי, ריאקציונר ולא מדעי. מה כל כך מדעי בלמתוח תיאוריה שהיא תקפה כנראה, במעבדה כמו בטבע, לשינוי מסוים במינים, להסבר של כל הבריאה לסוגיה, ולבריאת החיים עצמם ? מדובר בדת חדשה, שהיא דת הפסאודו מדע,שיש לה נביאים כמו דוקינס,ושמתעבת את כל מי ששואל ברצינות שאלות שאין עליהן תשובה.
אברהם  |  07.12.13
לכל התגובות