אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תעלומת שוד הביטקוין: מי גנב מטבעות במיליוני דולרים? צילום: בלומברג

תעלומת שוד הביטקוין: מי גנב מטבעות במיליוני דולרים?

אתר שעסק בסחר בסמים נשדד על ידי גורם לא ידוע, שגנב מטבעות דיגיטליים בשווי של יותר משישה מיליון דולר. משתמשים ברדיט שמנסים לאתר את הגנב ולזהותו טוענים שמדובר בגניבה גדולה בהרבה - של מטבעות ב-111 מיליון דולר

04.12.2013, 13:56 | עומר כביר

מי גנב מיליוני דולרים בביטקוין ממשתמשי אתר הסחר בסמים Sheep Marketplace? לטענת מפעילי האתר, שתואר כחלופה לאתר סילק רוד (Silk Road) שנסגר על ידי ה-FBI, אחד הסוחרים שפעל באתר הצליח לנצל פרצה במערכותיו ולגנוב 5,400 ביטקוין (סכום ששווה ליותר מ-6 מיליון דולר, לפי שער הביטקוין בשעת כתיבת הידיעה).

קראו עוד בכלכליסט

ואולם, משתמשים טוענים שמאחורי הגניבה עומדים מפעילי האתר עצמם, שהקימו אותו במטרה להונות גולשים, ושהסכום שנגנב גבוה הרבה יותר ויכול להגיע ליותר מ-100 מיליון דולר.

שלשום העלה משתמש ברדיט הודעה שפורסמה לדבריו על ידי מפעילי Sheep Marketplace, אשר מבשרת על סגירת האתר. “אנו מצטערים להגיד, אבל ביום שבת ה-21 בנובמבר 2013 נשדדנו על ידי הסוחר EBOOK101”, נכתב בה. “הסוחר איתר באג במערכת שלנו וגנב 5,400 ביטוקוין - הכסף שלכם, הרזרבות שלנו, הכול נגנב. אנו מנסים לפתור את הבעיה, אבל ללא הצלחה".

המטבע וירטואלי, הסיכון - אמיתי, צילום: flickr/zcopley המטבע וירטואלי, הסיכון - אמיתי | צילום: flickr/zcopley המטבע וירטואלי, הסיכון - אמיתי, צילום: flickr/zcopley

ואולם, לפי דיווח של אתר The Verge, משתמשים רבים פקפקו באמיתות ההודעה והעלו חשדות שמאחורי הגניבה עומדים מפעילי האתר עצמם. כבר בסוף נובמבר הזהיר אתר בשם SheepMarketScam.com,  שכפי ששמו מעיד נועד לחשוף שאתר שיפ מרקט הינו לא יותר מהונאה, שסוחרים וקונים לא יכולים למשוך את כספם מהאתר. במקביל, מפעילי האתר החלו להציע הנחות משמעותיות לרוכשים שיקנו סמים בתשלום מראש, במקום להחזיק את הכסף בנאמנות עד לקבלת הסחורה. “הם יודעים ששיפ נמצא על סף סגירה ולכן מציעים הנחות, מציגים מוצרים חדשים ולוחצים על אנשים להשלים עסקאות במהירות כדי לקחת כמה שאפשר", הזהיר מפעיל האתר המתריע.

5,400 או 96,000?

במקביל, משתמשי רדיט שמנסים להתחקות אחר הכסף האבוד בעודו עובר מכתובת ביטקוין לכתובת ביטקוין בניסיון להלבינו - וטוענים כי מדובר בסכום גדול הרבה יותר, שעומד על כ-96 אלף ביטקוין (כ-111 מיליון דולר לפי שער המטבע נכון לזמן כתיבת הידיעה). המשתמשים מקווים שזיהוי היעד הסופי של הכסף יסייע במאמצים להשיב ויאפשר לזהות את השודדים.

בינתיים, מתחילות להופיע אזהרות שהגורמים המפוקפקים שמאחורי שיפ מרקטפלייס נערכים להשקת הונאה חדשה - אתר בשם TorMarket שלינקים אליו הופיעו בשיפ בימים שלפני סגירתו, ושלפי הערכות מופעל על ידי אותם גורמים. ואולם, מפעילי TorMarket מכחישים כל קשר בינם לבין שיפ מרקטפלייס. “זה היח"צ הגרוע ביותר שאנחנו יכולים לקבל", כתבו בהודעה בעמוד הבית שלהם.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות