אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"עם הרעה בשוק העבודה יהיה תיקון אגרסיבי במחירי הדיור"

"עם הרעה בשוק העבודה יהיה תיקון אגרסיבי במחירי הדיור"

לדברי רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של IBI "לא צפויה ירידת מחירים בשוק הדיור ב-2014 על רקע סביבת הריבית שצפויה להישאר נמוכה ושוק תעסוקה חזק באופן יחסי"

04.12.2013, 14:08 | ערן סוקול
"התופעה של העברת כספים מאג"ח למניות תימשך ב-2014 אולם תהיה יותר משמעות לבחירת מניות ספציפיות (Stock picking), כאשר השקעה רוחבית במדדים, אסטרטגיה שהיתה יעילה מאד בשנה הנוכחית, תהיה קשה יותר" כך אמר היום (ד') עדו קוק, מנכ"ל IBI, במסגרת מסיבת העיתונאים השנתית של בית ההשקעות.

קראו עוד בכלכליסט

בדברי הפתיחה שנשא קוק, העלה את השאלה המהותית ביותר כיום לדעת מרבית המשקיעים בעולם "אנחנו נכנסים לעוד שנה של המשך הניסוי הפיננסי הגדול ביותר בהיסטוריה, של הזרמות כספים אינסופיות וסביבת ריבית נמוכה, המונהגת על ידי הבנקים המרכזיים, אשר התחייבו להמשיך ולהזין את השווקים. השאלה היא מה יקרה כאשר הוא יסתיים?"

בהתייחסו לבעיית התייבשות מחזורי המסחר בשוק המניות הישראלי, הביע קוק אופטימיות "אנחנו רואים היטב בחדרי העסקאות שלנו מגמה של חזרת המשקיעים המוסדיים הזרים, והמשך זרימת כספים לקרנות נאמנות. ישראל חוזרת לתפוס מקום בפוקוס של מנהלי ההשקעות בעולם על רקע הירידה בסיכון הגיאו-פוליטי ותמחור אטרקטיבי ביחס לשווקים המפותחים האחרים ואנו מאמינים כי המגמה תימשך גם בשנה הבאה".

"כאשר מתייחסים לשוק הישראלי צריך לבחון את מצב הכלכלות המובילות בעולם, כי מצבנו כמדינה קטנה מוטת ייצוא לא יהיה מנותק "הסביר אייל קליין, האסטרטג הראשי של IBI "אנחנו בסך הכל זבוב שיושב על גמל, לפעמים על הזנב לפעמים על הדבשת ולפעמים על הראש".

בבית ההשקעות צופים כי מצב הכלכלות המפותחות ימשיך להשתפר ב-2014 "בעולם המפותח לא תהייה בעיה של אינפלציה, הריבית תישאר נמוכה ושיעורי האבטלה ימשיכו להיות גבוהים. במקביל, בעולם המתעורר הצורך להגן על המטבע ולהוריד אינפלציה ידחוף עוד ועוד בנקים מרכזיים לשקול מחדש את הריבית הנמוכה" אמר קליין.

"גם אם יתחיל בעולם מגה משבר, החברות הגלובליות מעולם לא היו מוכנות יותר לכך, למרות שאין לנו שום ציפיות למשבר מסוג זה בשנה הקרובה. הן מציגות רווחי שיא, מינוף ברמת שפל, נזילות גבוהה ועלויות מימון זולות באופן היסטורי".

בהתייחסו לשוק המניות האמריקאי אמר קליין כי "אנחנו צופים, בהתאם לקונצנזוס בשוק, גידול ברווחיות החברות ב-S&P 500 ב-2014, אולם מחירי המניות הנוכחיים מגלמים את הציפיות הללו".

מימין: רפי גוזלן, גרי קוטישטנו, רוני פילו, יאיר שני - סיכום שנת 2013 IBI , צילום: עמית שעל מימין: רפי גוזלן, גרי קוטישטנו, רוני פילו, יאיר שני - סיכום שנת 2013 IBI | צילום: עמית שעל מימין: רפי גוזלן, גרי קוטישטנו, רוני פילו, יאיר שני - סיכום שנת 2013 IBI , צילום: עמית שעל

במסגרת האירוע התקיים פאנל השקעות שהנחתה אלה אלקלעי, סמנכ"ל פיתוח עסקי ב- IBI הפאנל בחן את מגוון אפשרויות ההשקעה הפתוחות כיום בפני המשקיע הישראלי החל משוק האג"ח הממשלתיות והקונצרניות בארץ ובעולם, שוק הנדל"ן, שוק המניות בת"א, השווקים באירופה, בארה"ב ובשווקים המתעוררים.

"לא צפויה ירידת מחירים בשוק הדיור ב-2014 על רקע סביבת הריבית שצפויה להישאר נמוכה ושוק תעסוקה חזק באופן יחסי" אמר רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של IBI "עם זאת, מחירי הדיור רחוקים מאוד משיווי משקל והמשק חשוף לתיקון אגרסיבי במחירים כלפי מטה בתרחיש של הרעה בשוק העבודה".

"התשואות הדו ספרתיות שהתרגלנו אליהן בשנתיים האחרונות לא יחזרו על עצמן בשנים הקרובות" אמר רוני פילו, מנהל השקעות ראשי ב-IBI ניהול תיקים "אנו צפויים לראות תשואה עודפת במדדים מובילים באירופה שניצבת בפני הליך של העמקת התמריצים על ידי הבנק המרכזי על פני ארה"ב המחפשת את דרכה החוצה מהתמריצים שמספק הפד. בנוסף,המכפיל ביורוסטוקס 600 נמוך כ-15% מזה של ה- S&P 500ותשואת הדיבידנד גבוהה כ-30% באירופה. בנוסף, מדד יורוסטוקס 50 הניב תשואת חסר של 48% מול תשואה של 148% ב-S&P 500 ממרץ 2009".

יאיר שני, מנהל השקעות ראשי ב-IBI קרנות נאמנות אמר כי "בסקטור הנדל"ן למגורים אפשר לראות חברות עם שיפור באיכות החוב וכי אג"ח קונצרניות צריכות להיות רכיב משמעותי בתיק ההשקעות". שני התייחס בנוסף לבורסה בת"א והעריך כי קיים פוטנציאל להמשך עליות במדד תל אביב 25, עם דגש למניות מסקטור הבנקאות וסקטור הגז ונפט.

ג'רי קוטישטנו, מנהל השקעות ראשי ב- IBI גמל והשתלמות, התייחס לשווקים המתעוררים והעריך כי "לעת עתה ברזיל והודו נראות פחות מעניינות להשקעה, בשל גירעונות גבוהים מאוד והעלאות ריבית החונקות את הצמיחה הכלכלית. סין מעניינת למעקב בגלל ממשל ריכוזי המאפשר שליטה גבוהה, גם בכל הקשור במדיניות כלכלית" סיכם קוטישטנו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
גוש דן לא אופציית ההשקעה היחידה בעולם הנדל"ן. כנסו...
לא יכולתי לרכוש בת"א, אז לפני שנה קניתי 2 דירות באטלנטה, אני מקבל $3600 נטו, אחרי מיסוי ודמי ניהול ע"י משרד עו"ד ותיקים שגם רשמואת הנכס על שמי.אני שוכר דיר 4 חדרים במגדל בת"א ב$2200 .כישראלי קיבלתי רק 40% הלוואה ל10 שנים בהחזר קבוע של $740 לחודש ל10 שנים.(עם תחנות יציאה) אז גוש דן לא אופציית ההשקעה היחידה בעולם הנדל"ן. המשקיעים הזרים מתחילים לצאת והישראלים לא יכולים לרכוש במחירי השוק.
אבי , תל אביב  |  04.12.13
14.
תגובה ל -4
יש לך רק טעות אחת בחישובים שלך,המחיר בשנים 2000 עד 2006 לא עלו בצורה שהו עלו 2008-20013 וזה מה שיביא לירידה אגרסיבית ,בתנאי שאכן תהיה אבטלה והיא תהיה בגלל שהמחירים עלו כל כך הרבה. אם יש לך ספק במה שאני אומר,אתה מוזמן לרשום בגוגול" גרף מחירי דירות בישראל" ולראות את העליות שהיו מ 1948 עד 2013
יוסי  |  04.12.13
לכל התגובות