אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל: הגדלת מס הכנסה שלילי ב-45% תחלץ 4,700 משפחות מהעוני צילום: צביקה טישלר

בנק ישראל: הגדלת מס הכנסה שלילי ב-45% תחלץ 4,700 משפחות מהעוני

מחברי הדו"ח טוענים כי העלאת מענק העבודה יכולה לקזז 70% מהגידול שחל בעוני בקרב משפחות העובדים, וזאת בעלות של כ-660 מיליון שקל בלבד

04.12.2013, 15:32 | אמנון אטד

הגדלת הסכום של מענק העבודה, הידוע יותר בשם "מס הכנסה שלילי", יכולה לצמצם, בעלות נמוכה יחסית, את תחולת העוני בקרב משפחות של עובדים עם ילדים. זאת בשל העובדה שהרוב המכריע של מענקים אלה מגיע לאוכלוסיית היעד. זאת המסקנה שעולה מקטע נוסף מסקירת "ההתפתחויות הכלכליות בחודשים האחרונים" שמפרסם היום (ד') בנק ישראל. הסקירה המלאה צפויה להתפרסם בימים הקרובים.

קראו עוד בכלכליסט

אילוסטרציה, צילום:  אופיר יעקובי אילוסטרציה | צילום: אופיר יעקובי אילוסטרציה, צילום:  אופיר יעקובי

מהדוגמה שמציינים מחברי הסקירה מתברר כי העלאת סכום המענק הממוצע בכ- 45% למשפחה, לצד הרחבה מסוימת של טווח ההכנסות המזכה בקבלת המענק, תחלץ מעוני כ-4,700 משפחות עם עובדים, ותפחית את תחולת העוני בקרב משפחות העובדים בכ- 0.28%. לדבריהם, מהלך כזה יכול לקזז כ- 70% מהגידול שחל בעוני בקרב משפחות העובדים בעקבות הפחתת קצבאות הילדים בתקציב האחרון, וזאת בעלות של כ- 660 מיליון שקל, שהם כחמישית מהחיסכון התקציבי שהשיגה הפחתת הקצבאות.

מהסקירה עולה עוד כי מענק העבודה אכן משיג את מטרותיו, משום שהוא ממוקד היטב באוכלוסיית העובדים שיש להם ילדים והכנסה נמוכה יחסית. מסיבה זו, מציינים מחבריה כי הוא כלי יעיל לתמיכה באוכלוסייה זו בתקציב מצומצם וללא פגיעה בתמריץ לעבוד. יחד עם זאת הם מזכירים כי סכומי המענק הנוכחיים נמוכים באופן משמעותי ביחס לתוכניות דומות המופעלות בארצות הברית ובריטניה. סכום המענק השנתי הממוצע בגין עבודה בשנת 2011 היה כ- 2,900 שקל. כ- 75% מסך התשלומים הועברו לשכירים מארבעת העשירונים התחתונים.

מענק העבודה משולם מדי שנה, החל משנת 2008. בשנתיים הראשונות ליישום חוק מס הכנסה שלילי, שולם המענק רק באזורים נבחרים. בשנים 2010 ו-2011 הורחבה הזכאות קבלת המענק גם לאימהות לילדים עד גיל שנתיים בכל הארץ. בשנת 2011 יושם החוק לראשונה לכלל הזכאים בכל הארץ. מענק העבודה משולם פעם ברבעון, בשנה העוקבת לשנת הזכאות, והסקירה של בנק ישראל בודקת מה היו השלכות המענק בשנה הראשונה לפריסתו הארצית של החוק.

מהסקירה עולה עוד כי בשנה הראשונה להפעלת החוק בכל הארץ, מחצית מהזכאים הגישו בקשה למענק וקיבלו אותו: כ-181 אלף איש מכלל כ-370 אלף הזכאים, שהם כ- 10% מכלל השכירים במשק. כדי להגדיל את שיעורי המימוש, רשות המסים שולחת לזכאים שלא פנו לקבל את המענק מכתבים ובהם הודעה על זכאותם. השנה שופר נוסח המכתבים, ובנוסף לכך החל מהחודש שעבר ניתן לבדוק את הזכאות ישירות, באתר האינטרנט של רשות המסים. לדברי מחברי הסקירה, הסימנים הראשונים מעידים כי שיעור המימוש בגין ההכנסות בשנת 2012 עלה באופן משמעותי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
ל - 4 - אז אתה טוען שאני צריך לממן את הילדים של עובדים בשכר מינימום ?
כלומר - שהילדים שלהם יגדלו על חשבוני ? למה ? אם הם נכים, ובאמת לא יכולים לעבוד - זה עניין אחד, ובמקרה הזה, צריך לתמוך. אבל עובדים שלא יכולים לממן את ילדיהם ? למה אני צריך לממן ? שילכו לעבוד בעוד עבודה. שימצאו דרך להתקדם בעבודה הנוכחית.
04.12.13
לכל התגובות