אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אקסטרה הולדינגס לא יכולה להיות מקור להתחייבויות בן משה באי.די.בי" צילום: אוראל כהן

"אקסטרה הולדינגס לא יכולה להיות מקור להתחייבויות בן משה באי.די.בי"

כך קובע רו"ח יהודה בר לב בדו"ח מיוחד שהכין עבור חברת אמבלייז שבשליטת אלכסנדר גרנובסקי. "יציאת סכום משמעותי של עשרות מיליוני שקלים מסכן את פעילותה של אקסטרה ויכולתה לפרוע חובות שוטפים מאחר ומול כל המזומנים ושווי המזומנים קיימת לחברה התחייבויות שוטפות בסכום דומה", נכתב בדו"ח

05.12.2013, 18:02 | גולן חזני
"אקסטרה הולדינגס רשומה באיי הבתולה ולא ניתן לדעת מי בעלי המניות שלה", כך קובע רו"ח יהודה בר לב בדו"ח מיוחד שהכין עבור חברת אמבלייזשבשליטת אלכסנדר גרנובסקי.

קראו עוד בכלכליסט

גרנובסקי יחד עם נוחי דנקנר ושותפים נוספים מתמודדים על השליטה באי.די.בי מול קבוצת אלשטיין ובן-משה. הדו"ח המשתרע על פני 75 עמודים, חושף מספר חברות ישראליות של בן משה ואת התוצאות הכספיות של חברות זרות שבשליטתו.

מוטי בן משה, צילום: אניה בוכמן מוטי בן משה | צילום: אניה בוכמן מוטי בן משה, צילום: אניה בוכמן

בארץ מחזיק בן משה בשלוש חברות, הבולטת בהן היא חברת "כולל סטור" המיועדת למגזר החרדי ומאופיינת במחירים נמוכים שהמחזור הכספי שלה ב-2012 עמד עפ"י נתוני דן אנד ברדסטריט על 30 מיליון שקל. "נובו אנרג'י" שפעילותה העסקית לא אותרה, וסייבר גייט שעוסקת בתחום התוכנה ולא פרסמה דו"חות.

ברלב מציין כי מהמסמכים שמצא עולה שחברת אקסטרה הולדינגס GMBH המחזיקה בכל חברות אקסטרה לרבות אקסטרה אנרג'י, מוחזקת ע"י חברת globe capital management partners וזו מוחזקת ע"י חברת stonehill financial servises הרשומה באיי הבתולה.

ההחזקה המהותית ביותר של אקסטרה הולדינגס היא אקסטרה אנרג'י, החברה של בן משה שפעילה בתחום האנרגיה וסיימה את 2011 ברווח של 2.3 מיליון יורו אולם עד אז צברה הפסדים של 10.3 מיליון יורו והונה העצמי עמד בסוף 2011 על 9 מיליון יורו, כך שכל הונה העצמי של חברת אקסטרה הולדינגס עמד בסוף 2011 על 17 מיליון יורו ומקורו למעשה בהשקעת בעלים.

יהודה בר לב רו"ח, צילום: יוסי זליגר יהודה בר לב רו"ח | צילום: יוסי זליגר יהודה בר לב רו"ח, צילום: יוסי זליגר

עם זאת, ב-2012 ישנה עפ"י הדו"ח קפיצה גדולה בהונה העצמי של אקסטרה אנרג'י ל-23.3 מיליון יורו תוך זינוק של 400% במכירות ורווח נקי של 14 מיליון יורו בשנה לעומת 2.4 מיליון יורו. לחברה התחייבויות של 112 מיליון יורו ונכסים של 218 מיליון יורו נכון לסוף 2012.

"לכאורה ביכולתה של אקסטרה להעמיד לבעליה סכום של עד 120 מיליון יורו (600 מיליון שקל) ללא מימון חיצוני", כותב ברלב אולם מוסיף כי "יציאת סכום משמעותי של עשרות מיליוני שקלים מסכן את פעילותה של אקסטרא ויכולתה לפרוע חובות שוטפים מאחר ומול כל המזומנים ושווי המזומנים קיימת לחברה התחיבויות שוטפות בסכום דומה".

ברלב מסיים ואומר כי המקורות של אקסטרה הולדינגס אינם יכולים להיות מקור להתחייבויות של בן משה באי.די.בי, 100 מיליון יורו שהופקדו בנאמנות ו-400 מיליון שקל נוספים להשלמת ההסדר. הוא מציין עוד את עמדת רשות ני"ע כפי שהוגשה לבית המשפט כי על אקסטרה הולדינגס לחשוף את כל מקורותיה הכספיים ברמת הגילוי הנדרשת".

מוטי בן משה: לא מדובר בדו"חות, אלא במריחות

תגובת בן משה: "קבוצת אקסטרה המשרתת נאמנה מיליוני לקוחות באירופה ופועלת תחת רגולציה קפדנית יותר מאשר בישראל לא תרתע מהשמצות והיא נחושה להשלים את העסקה ולהשיא ערך למחזיקי האג"ח, בעלי המניות, העובדים, ובעיקר לצרכן הישראלי.

"קבוצת אקסטרה-אלשטיין השיבה לכל שאלה שהופנתה אליה על ידי המומחה מטעם בית המשפט וכמובן שתמשיך ותנהג שקיפות ותפרט כל מידע שכל רשות מוסמכת תבקש לקבל כדין.

"קבוצת אקסטרה-אלשטיין אינה מספקת מסמכים מופרכים אלא מיליארד שקל טבין ותקילין שכבר הופקדו בנאמנות בלתי חוזרת למימוש העסקה.

"די להסתכל במבט חטוף על עץ החברות שמתואר בעמוד 6 לדו"ח כדי להבחין כי שלוש מהחברות מופיעות בו פעמיים, בעוד שלפעילויות עיסקיות אחרות של מר בן משה אין בדו"ח זכר.

דוגמא נוספת, במסמך המגמתי מצויין למשל כי ההון העצמי של חברת האנרגיה של מר בן משה היה בשנת 2011 כ-9 מיליון יורו. לא מצויין בדו"ח כי אותה חברה מסיימת את שנת 2013 עם רווח הגבוה פי 9 - כ-80 מיליון יורו. כך גם, ההון העצמי המיוחס בדו"ח לחברת אקסטרה (17 מיליון יורו)

אינו אלא ההון העצמי של פעילות האנרגיה של הקבוצה בשנת 2011.

"לו טרח מחבר הדו"ח לסקור את העיתונות הכלכלית באירופה היה נוכח כי קבוצת אקסטרה זוכה לשבחים ומוגדרת כחברת האנרגיה הפרטית הצומחת ביותר באירופה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות