אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אובמה: ההסכם עם איראן לא מבוסס על אמון צילום: שחר עזרן

אובמה: ההסכם עם איראן לא מבוסס על אמון

נשיא ארה"ב משוחח ב"פורום סבן" עם המיליארדר הישראלי-אמריקני בניסיון לפנות ישירות לישראלים. "אני לא מוריד מהשולחן שום אופציה", אמר אובמה. על ציור הקו האדום שהציג נתניהו באו"ם: "הורדנו את הקו האדום לאפס". על היחסים עם ישראל: "התיאום הביטחוני מעולם לא היה חזק יותר". על המו"מ עם הפלסטינים: "אפשר להשיג הסדר, אבל זה דורש החלטות פוליטיות קשות"

07.12.2013, 21:05 | ynet
שיא ארצות הברית ברק אובמה בפנייה לאזרחי ישראל. על רקע הסכם הגרעין עם איראן והמשא ומתן המדיני עם הפלסטינים, שוחח המנהיג האמריקני עם איש העסקים הישראלי חיים סבן בפורום על שמו, הדגיש את חשיבות המרדף אחר פתרון דיפלומטי מול הרפובליקה האיסלאמית וקרא לחתור להסכם מול הרשות הפלסטינית, "שיביא לעתיד אחר".

 

קראו עוד בכלכליסט

אובמה הסביר כי עמדותיו ועמדות נתניהו באשר להסכם המתגבש מול איראן נחלקות בבואן להתעמת עם ההנחה כי החרפת משטר הסנקציות תוביל להתקפלות. "הסנקציות הוכחו כיעילות כי אנחנו הטלנו אותן", אמר, "אך צריך תמיד לבחון את החלופה לפתרון דיפלומטי: המחשבה שהעם האיראני, מנהיגיו, או אפילו המתונים שבאנשיו, ייכנעו להגברת הלחץ אינה משקפת הבנה אמיתית של המתרחש במדינה. הם חייבים לצעוד בנתיב שמספק להם פתרון מכובד למצבם".

 

"האינטרס הביטחוני של ארצות הברית, לא רק של ישראל, הוא למנוע מאיראן להגיע לנשק גרעיני", פתח אובמה. "אני לא מוריד מהשולחן שום אופציה, אך אנו חייבים לבחון יישום פתרון דיפלומטי בנושא. איננו מרופפים את הסנקציות העיקריות, אלא פותחים צוהר ניתן לשליטה, שאפשר לסגרו. אם איראן לא תציית להסכם, נחזיר את הגלגל לאחור מבחינת הסנקציות".

אובמה הדגיש בדבריו כי ההסכם הפוטנציאלי עם איראן יעלה בקנה אחד עם שאיפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, כפי שאלו באו לידי ביטוי בנאום "ציור הפצצה" באו"ם בשנה שעברה. "הורדנו את הקו האדום של נתניהו לאפס. ההסכם עם איראן אינו מבוסס על אמון, אך בסופו של דבר, מטרתי כנשיא ארצות הברית היא למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני", הסביר. "אמרתי שוב ושוב שהדרך המועדפת עליי היא הסכם דיפלומי מקיף ומחייב. מה שנוכל להשיג בנתיב זה גדול יותר ממה שנשיג באופציה השנייה".

 

חיים סבן מראיין את ברק אובמה, צילום: שחר עזרן חיים סבן מראיין את ברק אובמה | צילום: שחר עזרן חיים סבן מראיין את ברק אובמה, צילום: שחר עזרן

הנשיא האמריקני הודה כי אין אופציה להשאיר את איראן בלי יכולת העשרה בכלל. "הייתי רוצה, אבל זה לא אפשרי", אמר אובמה שהדגיש כי בהסכם הקבע איראן תצטרך להראות שתוכנית הגרעין שלה היא באמת למטרות שלום ולשם כך אין צורך במתקן התת-קרקעי להעשרה בפורדו, או בכור המים הכבדים באראק.

היחסים הביטחוניים עם ישראל, על פי אובמה, מעולם לא היו טובים יותר. "נתניהו ואני מתייעצים כל הזמן, במשך כל חמש השנים האחרונות. שיתוף הפעולה הצבאי של ארצות הברית עם ישראל מעולם לא היה יותר חזק. כך לגבי שיתוף הפעולה המודיעיני. התמיכה שלנו בביטחונה של ישראל מעולם לא הייתה חזקה יותר. יש פעמים שבהם יש לי ראות אחרת משל ראש הממשלה נתניהו, וזה מובן. ישראל לא יכולה לתת לקבלנים חיצוניים לטפל בביטחון שלה, אבל מבחינה טקטית צריך לבחון את האיראנים ואולי זה עשוי להביא להסכם".

 

נשיא ארצות הברית התייחס גם למשא ומתן עם הפלסטינים והצהיר כי הסכם "צריך לקרות בשלבים". לדבריו, "יש אנשים צעירים ובני נוער שפגשתי גם בישראל וגם ברשות הפלסטינית שרוצים להיחלץ מההיסטוריה הזו ולחפש עתיד אחר. אם נוכל ניצור מסלול לשלום, אפילו אם מוגבל בתחילה לגדה המערבית, שיהיה מודל שצעירים פלסטינים בעזה יוכלו להתבונן בו ולומר לעצמם שכך נראים חיים בכבוד ובהגדרה עצמית, הכלכלה פורחת והמסחר מתפתח, זאת משום שבגדה המערבית ידעו ליצור סביבה שבה ישראל חשה בלתי מאוימת. הפלסטינים צריכים להבין שתהיה תקופת מעבר, ושהציבור הישראלי לא ירצה חזרה של עזה בגדה".

אובמה הוסיף ואמר: "אנחנו יודעים מהם נושאי הליבה: גבולות, ביטחון, ירושלים ופליטים. אין הרבה סודות והפתעות בשלב הזה. אנחנו יודעים מהם קווי המתאר של הסכם השלום אפשרי. השאלה היא אם שני הצדדים מוכנים לקחת את הסיכונים הפוליטיים הקשים שכרוכים בכך. אני חושב שזה אפשרי שתוך כמה חודשים נגיע למסגרת, שלא תענה על כל הפרטים, אבל תביא אותנו לנקודה שבה כולם יכירו בכך שעדיף להתקדם מאשר לסגת לאחור. זה יחייב החלטות קשות מאוד".

על סוגיית הביטחון אמר נשיא ארה"ב: "השקענו המון זמן עבודה עם נתניהו וצוותו כדי להבין מנקודת המבט הישראלית, מה נדרש לביטחון ישראל בתסריט כזה. אנחנו לא יכולים להכתיב לישראל מה היא צריכה לביטחונה, אבל אנחנו מנסים להבין". אובמה הזכיר כי מינה את הגנרל ג'ון אלן כדי לבחון את כל האתגרים הביטחוניים. "אלן הגיע למסקנה שאפשרי ליצור שתי מדינות תוך שמירה על ביטחון ישראל, אבל הוא לא המחליט. נתניהו ואנשי הצבא והמודיעין בישראל צריכים לקבל את ההחלטה".

כותרת אחרת שנרשמה בסוף השבוע ב"פורום סבן" שייכת לשר החוץ הישראלי, אביגדור ליברמן, שאמר כי אין סיכוי להגיע להסכם עם הפלסטינים. "אנחנו במבוי סתום". אמר ליברמן. "אולי היה משהו דרמטי שאני לא יודע עליו. התחושה שלי היא שיש רצון רב אבל אני לא חושב שזה אפשרי. זה לא קל לגשר על הפערים. אנחנו לא קרובים להסכם, אפילו לא להסכם ביניים. זו ההערכה שלי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות