אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אגדת הפריון

אגדת הפריון

כאשר מדברים על יעילות המגזר העסקי בישראל, המצב לא כל כך רע כפי שמתארים אותו

09.12.2013, 10:26 | אלכס זבז'ינסקי

בתקופה האחרונה מתפרסמים מחקרים וכתבות הטוענים שרמת הפריון בישראל נמוכה מאוד בהשוואה למדינות המפותחות והמתפתחות האחרות. הבעיות במערכת החינוך, התשתיות הפיזיות הירודות, סיבוכים ביורוקרטיים, ריכוזיות- כל החוליים הללו המוכרים לנו היטב, נקשרים לפריון נמוך.

קראו עוד בכלכליסט

למה בעצם חשוב הפריון? רמת הפריון היא מדד המשקף עד כמה המשק יעיל ועד כמה הוא יודע לנצל את המשאבים העומדים לרשותו כדי להגיע לתפוקה מקסימאלית. אם הפריון בישראל באמת נמוך, יש לכלכלה שלנו בעיה קשה לצמוח ולהתפתח.

אולם, יתכן שהפריון בישראל, ובפרט במגזר העסקי לא נמוך כל כך. מי שעובד בסקטור העסקי, ספק אם מרגיש שהוא מתאפיין בבזבוז משאבים ותפוקה נמוכה. קשה גם להבין איך משק שבו היצוא מהווה כ-45% מהתוצר העסקי או 36% מסך התוצר, משקל יחסית גבוה בהשוואה למדינות מתפתחות ומפותחות אחרות, יכול לסבול מפריון נמוך. הרי לא מדובר ביצוא גדול של אוצרות טבעאו ביצוא שירותי תיירות בחוף טרופי, אלא בעיקר ביצוא מוצרי תעשייה מתוחכמים או שירותי תוכנה, ענפים שרמת התחרותיות בהם גבוהה מאוד. אילו המגזר העסקי לא היה מספיק יעיל, הוא פשוט לא היה שורד בתחרות.

הפריון בישראל נמוך בהשוואה למדינות האחרות

חלק מהבעיה נעוץ בשיטת המדידה. נהוג למדוד פריון כתוצר לשעת עבודה. בישראל כמות שעות העבודה גבוהה בהשוואה למדינות אחרות ולכן מתקבל שיעור פריון נמוך.

אז אנחנו יושבים בעבודה ומתבטלים? בחלק מהמקומות כנראה כן, אבל התופעה גם משקפת בעיית מדידה.

סך שעות העבודה במשק זאת פונקציה של השתתפות בכוח עבודה, כלומר מספר אנשים שעובדים מסך האנשים בגילאי העבודה במשק. בישראל גדלה השתתפות בכוח העבודה בעשור האחרון בשיעור כמעט הגבוה ביותר בקרב המדינות OECD. כתוצאה מזה, גדל גם סך שעות העובדה והפריון צמח בקצב איטי יותר. הקשר בין השתתפות בעבודה לפריון ניכר גם במדינות אחרות. ככלל, במדינות בהם שיעור השתתפות בכוח עבודה גדל יותר, הפריון צמח פחות מאשר במדינות אחרות.

שעון נוכחות בעבודה (ארכיון), צילום: שאטרסטוק שעון נוכחות בעבודה (ארכיון) | צילום: שאטרסטוק שעון נוכחות בעבודה (ארכיון), צילום: שאטרסטוק

הסיבות לגידול בהשתתפות בישראל חלקן כלכליות וחלקן טכניות. בראשונה, השתתפות בכוח העבודה בישראל גדלה אחרי המשבר של שנת 2002 עם ביטול או קיצוץ הקצבאות. יותר אנשים הלכו לעבוד וגרמו לגידול בסך שעות העבודה במשק, אך התפוקה לא עלתה באותו יחס. כל עובד שמתווסף תורם קצת פחות לתפוקה מאשר עובד שהצטרף לפניו, זה חוק כלכלי ידוע. לא מדובר כאן בחוסר יעילות. ברור, שגידול בהצטרפות אנשים למעגל העבודה הינה תופעה ברוכה.

אם מחר, המוני גברים חרדים ונשים ערביות יצטרפו למעגל העבודה, הפריון, בשיטת מדידה הקיימת, פשוט ירד, למרות שזאת בוודאי תהיה התפתחות מבורכת ביותר לכלכלה.

בנוסף, בשנת 2012 שונתה שיטת מדידה של כוח העבודה. הלמ"ס צירפה לכוח העבודה גם חיילים בשירות חובה ועשה גם שינויים אחרים. כתוצאה מהם, השתתפות בכוח העבודה ואיתה גם סך שעות העבודה קפצו ללא שינוי כלשהו בתפוקה. לפי שיטת מדידת הפריון הקיימת מקבלת ישראל ציון גרוע, אך זה לא קשור בכלל לחוסר יעילות.

בצד השני, הלמ"ס שינתה השנה את שיטת מדידת התוצר. כתוצאה מהשינוי, קפץ התוצר בכ-7%, בלי שעבדנו דקה נוספת. בשיטת המדידה הקיימת, הפריון בישראל צפוי להשתפר פלאים. האומנם? למשק הישראלי לא חסרות בעיות, אך כאשר מדברים על יעילות המגזר העסקי צריכים להודות שהמצב בו לא כל כך רע, כפי שמתארים אותו לפעמים.

הכותב הוא כלכלן ראשי במיטב דש בית השקעות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
לא ברורה לי הטענה פה
פריון זה חלוקה של כושר הייצור , או התוצר הכולל של כל העובדים במשק , במספר שעות העבודה הכולל. אז אם נוספו עובדים למשק, ברור שמחלקים במספר גדול יותר, אבל אם העובדים האלה באמת יעילים כמו העובדים האחרים, אז הם גם אמורים להגדיל את התפוקה הכוללת, כי הם עושים תורמים משהו בזמן העבודה שלהם ולכן הפריון אמור להישאר אותו הדבר. אם נוספו עובדים למשק, והפריון ירד, כמו שטוען הכותב, זה אומר שהעובדים האלה פחות יעילים מהעובדים הקיימים או שיש בכלל ירידה ביעילות המשק. לדוגמה, אם במשק יש עובד אחד, והוא מייצר עגבנייה אחת כל שעה. אז הפריון במשק הוא עגבנייה אחת לשעה. אם נוסף עוד עובד אז יש שני עובדים במשק. אם העובד הנוסף יעיל כמו הראשון , אז גם הוא מייצר עגבנייה בשעה ואז הפריון הוא שתי עגבניות לשתי שעות עבודה, כלומר עגבנייה אחת בשעה - נשאר אותו הדבר. אם העובד השני רק מקבל משכורת אבל יושב כל היום וקורא כתבות בכלכליסט אז במשק מיוצרת עגבנייה אחת לכל שתי שעות עבודה - והפריון נהיה חצי עגבנייה לשעה - יורד בחצי. אז הטיעון שהירידה היא רק בגלל הגדלת ההשתתפות בכוח העבודה ושזה אמור להיות ככה פשוט לא הגיונית. הפיריון מודד את היעילות הממוצעת לעובד.
רן , מרכז  |  12.12.13