אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנט: "תחליפי חלב לא צריכים לעלות כמו שמפניה" צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

בנט: "תחליפי חלב לא צריכים לעלות כמו שמפניה"

בעקבות חשיפת "כלכליסט" כי חברת מדיצ'י תפסיק לשווק את תחליף החלב אופטימיל, מאיים נפתלי בנט להטיל פיקוח על מחירי התחליפים: "אם לא יתחילו שינויים במבנה השוק בקרוב, נטיל פיקוח על מחירי הפורמולות"

09.12.2013, 06:57 | אורנה יפת

שר הכלכלה נפתלי בנט מאיים להטיל פיקוח על מחירי תחליפי החלב אם הממונה על הגבלים עסקיים לא יקדם בתוך זמן קצר שינוי רגולטורי בענף, כך נודע ל"כלכליסט".  

קראו עוד בכלכליסט

בעקבות הפרסום ב"כלכליסט" לפני כשבועיים על כך שמותג תחליפי החלב אופטימיל ייצא בסוף השנה מהשוק בשל הכשלים הרגולטוריים, מפעיל כעת בנט לחץ על הממונה על הגבלים פרופ' דיויד גילה, ליישם את הרפורמה הצפויה בענף תחליפי החלב ולהכניס לתוקף את הצו המוסכם שיקבע נורמות מחייבות לשחקניות בענף.

בנט מתכוון, בשיתוף עם שרת הבריאות יעל גרמן, להטיל פיקוח זמני על המחירים עד שהממונה על הגבלים יפרסם את הצו המוסכם. גורמים מטעם בנט כבר פנו למשרד האוצר, וביקשו לבדוק מהן ההשלכות האופרטיביות של הטלת פיקוח על המחירים.

בענף תחליפי החלב טוענים היום כי פיקוח על המחירים עלול דווקא לייקר את מחיר הפורמולות - כיום 60% ממכירות תחליפי החלב הן תחת מבצע, ובמקרה של הטלת פיקוח הפורמולות יימכרו במחיר מלא.

בנט זימן את ברוורמן לפגישת חירום

בעקבות פרסום הכתבה ב"כלכליסט" זימן אליו השר בנט את שרגא ברוורמן, מבעלי חברת מדיצ'י מדיקל המייבאת את אופטימיל לישראל, והבטיח לו עזרה במימון אם מדיצ'י תסכים שלא לנטוש את תחום תחליפי החלב. בנט הנחה את אנשי מרכז ההשקעות במשרד הכלכלה לבדוק אפשרות ליישום מסלול חדש, המאפשר לשר להציע הלוואה כספית לחברה כדי שלא תצא מהשוק. ברוורמן אישר את דבר הפגישה ואת תוכן הדברים, ואמר כי "השר בנט היה מופתע מכמות הכספים שזורמת בשוק הזה. הוא אמר שחובת המדינה לדאוג לבתי החולים, וזו לא חובת ההורים לסבסד את תחליפי החלב. עוד הבטיח כי יעשה הכל כדי שלא ייצאו שחקניות מהשוק".

תחליפי חלב (ארכיון), צילום: עמית שעל תחליפי חלב (ארכיון) | צילום: עמית שעל תחליפי חלב (ארכיון), צילום: עמית שעל

"הנחיתי את הגורמים המקצועיים במשרד למצוא מימון למדיצ'י כדי לחולל תחרות בשוק", אישר השר בנט בשיחה עם "כלכליסט", "הוריתי לעשות את מרב המאמצים כדי שמדיצ'י תחזור לשוק. עזיבה של השוק המאוד מרוכז הזה היא אסון תחרותי שיביא לעליית מחירים".

בנוגע לשליטה של מטרנה וסימילאק בשוק אמר בנט כי "לא אסבול מצב של דואופול. אם לא יחלו שינויים במבנה השוק בחודשים הקרובים, נתחיל בתהליכי הטלת פיקוח על מחירי הפורמולות. תחליפי חלב לא צריכים לעלות כמו שמפניה. יש לי שיתוף פעולה מצוין עם שרת הבריאות יעל גרמן וגם היא מחויבת לעניין של הורדת מחירים".

המכרזים לא הביאו לשינוי בענף

העזיבה של אופטימיל צפויה להקטין את התחרות בשוק תחליפי החלב, והיא מעידה על הקושי של שחקניות קטנות להיכנס למחלקות היולדות בבתי החולים. היולדות בבתי החולים הן קהל שבוי, ולרוב ממשיכות לרכוש את תחליף החלב שקיבלו בבית החולים גם לאחר השחרור. כך נוצר מצב שחברה שהמוצר שלה לא ניתן במחלקות היולדות לא זוכה גם למכירות גבוהות ברשתות השיווק. התקווה שמכרזי משרד הבריאות וקופת חולים כללית יביאו לשינוי במצב נגוזה, שכן גם לאחר המכרזים נדרשות היצרניות והיבואניות לשלם עשרות מיליוני שקלים לבתי החולים.

מדיצ'י מנהלת זה חמש שנים דיונים ארוכים עם רשות ההגבלים העסקיים בניסיון לשנות את המצב שבו רק חברות גדולות מצליחות להיכנס לבתי החולים, אך ללא הצלחה. ברוורמן אמר לאחרונה ל"כלכליסט" כי "הרגולטור מתנהל איך שהוא מתנהל, בתי החולים לא מקשיבים לו. חמש שנים אני בדיונים ופגישות עם הממונה על הגבלים עסקיים ועד היום לא הגענו להכרעה, ואני לא רואה את זה קורה בשטח. מי יודע מתי יסתיימו הדיונים האלה".

בעקבות הלחץ שמפעיל משרד הכלכלה, מנסה כעת גילה לקדם תהליכים ומעביר לחברות תחליפי החלב טיוטות של הצו המוסכם. לפי הצו המתגבש, בתי החולים יאפשרו לכל החברות לספק את התחליפים בחינם במחלקות היולדות. החברות מצדן ישלמו לבתי החולים תשלום אחיד שייקבע על ידי בית החולים - ולא יעלה על 80 שקל ליולדת. אולם גם לנוסח זה מתנגדות החברות - הן דורשות מנגנון שקיפות שיאפשר להן לעקוב ולוודא שתחליף החלב שלהן באמת נמסר ליולדת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

29 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

27.
גם דירה בשיכון בפתח תקוה לא צריכה לעלות כמו בית פרטי בניו ג'רסי
תתחילו לעבוד בבית היהודי (ובכלל בממשלה) על שיפור איכות החיים של כולנו לטווח של שנים, במגורים נאותים במחיר סביר באזורי תעסוקה, בצמצום מספר התלמידים בכיתה, במחירי מזון שפויים (שאמנם לא מצטלמים טוב כמו תינוקות והורים מתלוננים) שמשפיעים על הוצאות משק בית לכל החיים, בבטחון תעסוקתי גם לדור הצעיר, בבריאות. מתעסקים בזוטות נקודתיות שמשפיעות במאות שקלים או לכל היותר באלפים בודדים על גידול ילד (מנסיון) במקום בבעיות המהותיות והבאמת יקרות.
נעל בית , חיפה  |  10.12.13
25.
לאחר חצי שנה ששחלמנו 65-70 ש"ח לסימילאק, עברנו לאופטימיל, חצי מחיר איכות מעולה
מטרנה/סימילאק כמעט גרמו לנו לפשוט רגל. גנבים ! 70 שקל כל שבוע על פורמולה !! עד שעברנו לאופטימיל, מוצר מיוצר בצרפת, עם דרישות איכות מאוד גבוהות. הילדה אהבה וגדלה ! עלה לנו חצי מחיר ! רק הישראלי הממוצע לא מבין שאם זה לא מותג מוכר זה לא אומר שזה לא טוב ומעדיף לשלם הרבה.
חי , ירושלים  |  09.12.13
לכל התגובות