אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המהפכה של לנדא בדירקטוריון טבע תלויה בקרנות האמריקאיות צילום: אוראל כהן

המהפכה של לנדא בדירקטוריון טבע תלויה בקרנות האמריקאיות

בעקבות פיטוריו של ג'רמי לוין, מנסה בני לנדא המחזיק במניות טבע בשווי מוערך של עשרות מיליוני דולרים, לשכנע גופים מוסדיים לכנס אסיפת בעלי מניות כדי לשנות את התקנון הנוכחי שקובע שרוב הדירקטורים בטבע יהיו תושבי ישראל

09.12.2013, 08:07 | ניר צליק

אליזבת קוגן, סמנכ"לית בכירה למו"פ גלובלי בטבע, ניסתה לשדר אתמול במסיבת עיתונאים "עסקים כרגיל". אבל מתחת לפני השטח גועשים היצרים, על רקע פיטוריו של המנכ"ל ג'רמי לוין, לפני כחודש, על ידי דירקטוריון טבע בראשותו של פיליפ פרוסט.  

קראו עוד בכלכליסט

הסיבה למסיבת העיתונאים:טבע חשפה בסוף השבוע כי איתרה 15 תרופות חדשות שבכוונתה לפתח בשנים הקרובות (NTE). ארבע מהן ממוקדות בתחום הכאב, ארבע בטיפול באיידס, שלוש למחלת הסכיזופרניה, שתיים בפרקינסון ואחת במחלת הקרוהן. "אנחנו ממשיכים באסטרטגיה שלנו כפי שהצהרנו עליה" אמרה קוגן.

אלא שאף על פי שעסקי המו"פ של טבע ממשיכים בהתאם לתוכניות, טבע מבעבעת. בעקבות פיטוריו של לוין, מנסה בני לנדא, מנכ"ל אינדיגו לשעבר, שמחזיק על פי הערכות במניות טבע בשווי של עשרות מיליוני דולרים, לשנות את התקנון המחייב שרוב הדירקטורים בטבע יהיו תושבי ישראל.

לנדא נפגש עם גופים מוסדיים ישראליים ואמריקאיים כדי לשכנע אותם לכנס אסיפת בעלי מניות, ולשם כך לנדא צריך לגייס 5% מבעלי המניות. אבל כדי לשנות את התקנון, דבר שדורש את הסכמתם של 50% מבעלי המניות, לנדא יזדקק לקרנות האמריקאיות שמחזיקות בכ־33% מטבע.

מטרתו הסופית של לנדא היא החלפת הדירקטוריון והיו"ר, בדירקטוריון בעל צביון בינלאומי הקשור יותר לתעשיית הפרמצבטיקה. בדרך לנדא מנסה לרכוב על אי־שביעות רצונן של הקרנות האמריקאיות מפיטוריו של לוין, שנה וחצי בלבד אחרי מינויו למנכ"ל. טבע פועלת תחת המנכ"ל הזמני, איל דשא, כאשר ועדת האיתור למנכ"ל קבוע פועלת בימים אלה.

בני לנדא, צילום: אוראל כהן בני לנדא | צילום: אוראל כהן בני לנדא, צילום: אוראל כהן

ייתכן שזהות האינטרסים בין הקרנות האמריקאיות שאינן שבעות רצון מביצועיה של טבע בתקופה האחרונה לבין אלו של בני לנדא, עשוי לגרום להן לשתף עמו פעולה בניסיון לשנות את מבנה הדירקטוריון, אך בכל מקרה, ההכרעה על עתידה של טבע תלויה בהן, מאחר והן יכולות לבצע שינויים בתקנון גם בלעדי לנדא. לעת עתה, קשה להעריך האם המהלך של לנדא יבשיל, או שמא הקרנות האמריקאיות יניחו לטבעלהתנהל בחודשים הקרובים לפי האסטרטגיה שהתווה לוין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות