אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל YouPhone: "שיתוף הרשתות מחזיר את שוק הסלולר למצב של דואופול" צילום: אוראל כהן

מנכ"ל YouPhone: "שיתוף הרשתות מחזיר את שוק הסלולר למצב של דואופול"

המפעילים הווירטואליים תוקפים את הסכמי שיתוף הרשתות שיוצרים שתי קבוצות בשוק הסלולר, ומבקשים מרשות ההגבלים ומשרד התקשורת לא לאשר אותם. רמי לוי: "אישור ההסכם יוביל לקרטל שיקשה עלינו להתחרות"

10.12.2013, 17:28 | אופיר דור

"הסכמי שיתוף הרשתות יהפכו את שוק הסלולר לדואופול כמו שיש בטלוויזיה הרב-ערוצית ובתקשורת הקווית. התוצאה תהיה שוק ריכוזי כשהשליטה על תשתיות התקשורת נמצאת בידי שני גופים חזקים. אם היום החברות משקיעות מיליונים כדי שתהיה להם את הרשת הכי מהירה וטובה, מחר הן יוכלו להרשות לעצמן לחסוך את ההשקעה הזאת". כך אומר מנכ"ל YouPhone אריאל שרייבר בתגובה על הסכם שיתוף הרשתות שחתמו אתמול (ג') סלקום, פלאפון וגולן טלקום.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי שרייבר, "נוצר מצב שחברות מתחרות חותמות על הסכם לאחר שבועיים של משא ומתן וכולם שמחים ומאושרים. ההסכמים האלו יובילו לפיטורים המוניים ובטח שלא להורדת מחירים. לאן יילכו המיליארדים שהחברות יחסכו משיתוף התשתיות? רק אליהן ולא לצרכנים. קורה כאן הדבר שכולם חששו ממנו והוא שגולן ו-HOT mobile הופכות לתאומות של החברות הוותיקות".

המפעילים הווירטואליים, כמו YouPhone, צפו בחוסר נוחות במגעים בין חברות הסלולר על שיתוף רשתות, וכעת לאחר שאלו נחתמו סופית ואף זכו לברכת הדרך משר התקשורת גלעד ארדן הם יוצאים בגלוי ובמלוא העוצמה נגדם. עבורם זה עלול להיות קרב הישרדות.

המפעילים הוירטואלים זועמים

המפעילים הווירטואליים, שאינם מקבלים מהמדינה תדרים להקמת רשת, צפויים להיפגע מההסכמים החדשים כיוון שהם יעמידו אותם בעמדת נחיתות בכמה מישורים. עם בעבר הם יכלו לבחור להתארח על שלוש רשתות (סלקום, פרטנר ופלאפון) לפחות, ובעתיד גם על התשתיות של גולן טלקום ו-HOT, לאחר אישור ההסכמים הם יוכלו לנהל משא ומתן בעצם רק מול שתי קבוצות.

בנוסף, ההסכמים לשיתוף רשתות מחזקים מאוד את גולן טלקום ו-HOT mobile, המתחרות העיקריות של מפעילים וירטואליים כמו רמי לוי, הום סלולר ו-YouPhone על כיבוש נתח שוק. בעוד המפעיל הווירטואלי ימשיך לשלם על השימוש ברשת המתארחת לפי דקה או מגה-בייט, גולן ו-HOT יקבלו תנאים נוחים בהרבה כתוצאה מהסכמי שיתוף אף שלא השלימו הקמת רשת עצמאית משלהם.

רמי לוי, צילום: עמית שעל רמי לוי | צילום: עמית שעל רמי לוי, צילום: עמית שעל

"גולן ו-HOT חוסכות מיליארדי שקלים שהן היו צריכות להשקיע בהקמת תשתית. את הכסף הזה הן צריכים לתת ללקוחות", מוסיף שרייבר. "אם היינו יודעים שהמדינה תחלק כזו מתנה, גם אנחנו היינו ניגשים למכרז לתדרים סלולריים. בעצם גולן טלקום ו-HOT הופכות בהסכם הזה למפעילות וירטואליות בתנאים מועדפים, אז לפחות שיתנו את מיליוני השקלים שנחסכים חזרה לצרכנים. איך יכול להיות שבתוך שנתיים בלבד משנים את התנאים של המכרז שהמדינה יצאה אליו?".

שרייבר אומר שב-YouPhone עדיין לומדים את ההסכם בין סלקום, פלאפון וגולן כמו גם את ההסכם בין HOT לפרטנר. "אנחנו מתכוונים לפנות למשרד התקשורת ולממונה על הגבלים עסקיים ולבקש מהם לבחון היטב את ההסכמים האלו שמחזירים אותנו למצב של דואופול", אומר שרייבר. "הבקשה שלנו תהיה להשאיר לפחות 4-3 רשתות ושאנחנו נקבל הגנות נכונות כדי שהתחרות תישאר על כנה".

גם רמי לוי, הבעלים של רמי לוי תקשורת, מאוד לא אוהב את שיתופי הרשתות. "שר התקשורת יעשה טעות אם הוא יאשר את העסקה הזאת, מכיוון שאחרי שיהיו שתי קבוצות בשוק הסלולר יווצר כאן קרטל שיקשה עלינו להתחרות", אומר לוי. "אם זה הכיוון גם אנחנו מבקשים לקבל רישיון כמו של גולן ולהצטרף לאחת הרשתות כדי לא להיות מופלים לרעה. אפשרות אחרת היא שיבטיחו לנו שנוכל לקבל מהרשתות הנחה של 25% על מה שהן יציעו ללקוחות, אחרת יהיה קשה לנו להתחרות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
ההסכם הראשון, HOT־פרטנר, נחתם בין חברה קטנה לחברה גדולה - וזה כל ההבדל ..
ההסכם הוא מורכב למדי, אך במרכזו Joint Venture של שלוש החברות להקמה משותפת של רשת דור 4. במקום שכל חברה תוציא מהכיס 400–500 מיליון שקל להקמת רשת בפרישה ארצית, החברות יתחלקו בעלויות ההקמה והעבודות יתבצעו על ידי תאגיד משותף. כל חברה תכניס לחברה המשותפת את תשתית האנטנות שלה ואת התדרים שלה. ליבת הרשת, כלומר קווי התמסורת והמתגים, תישאר נפרדת. הסכם זה נולד רק לאחר שהסכם דומה כבר נחתם בין HOT לפרטנר. אבל....ההסכם הראשון, HOT־פרטנר, נחתם בין חברה קטנה לחברה גדולה, ולכן סביר יותר שיאושר. ההסכם גם טוב בהיבט הסביבתי, שכן הוא חוסך באנטנות ומוקדי שידור פולטי קרינה אבל...ההסכם בין סלקום לפלאפון זהו "חיבור" בין 2 חברות גדולות עם נתח שוק ענק בישראל .
מוטי ברדו  |  12.12.13
לכל התגובות