אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהפכה: הומואים יהפכו הורים באמצעות פונדקאית - בישראל צילום: שאטרסטוק

מהפכה: הומואים יהפכו הורים באמצעות פונדקאית - בישראל

שינוי דרמטי בחוק הפונדקאות, אותו מקדמת שרת הבריאות יעל גרמן, יאפשר להומואים להפוך להורים באמצעות פונדקאית - גם בישראל. עוד שינויים צפויים בחוק: כל משפחה תוכל להביא רק ילד אחד באמצעות פונדקאות - בשל המחסור בפונדקאיות והרצון לאפשר ליותר משפחות להביא ילד

11.12.2013, 11:45 | ירון קלנר, ynet
מהפכת הפונדקאות יוצאת לדרך: היום (ד') צפויה להודיע שרת הבריאות יעל גרמן על מהפך בחוק הפונדקאות בישראל: מעתה גם זוגות חד מיניים יוכלו להפוך להורים באמצעות פונדקאית - בישראל. על פי החוק כיום רק זוגות הטרוסקסואליים יכולים להשתמש בפונדקאית וזוגות חד-מיניים נאלצים להביא ילד לעולם באמצעות פונדקאות בחו"ל, הליך יקר מאוד. בארץ התשלום לאישה עומד על 200-250 אלף שקלים.

כבר לפני שנתיים הגישה ועדת מור יוסף לבחינת נושא הפיריון בישראל את מסקנותיה, לפיהן גם זוגות חד מיניים יוכלו להשתמש בפונדקאית, אך יעשו זאת אך ורק באופן אלטרואיסטי. כלומר, רק אישה שתסכים לשאת ילד ברחמה במשך תשעה חודשים ללא תשלום תורשה לשמש כפונדקאית עבור זוגות חד מיניים.

אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

הדבר היווה מהפכה מבחינה מסויימת כיוון שלראשונה הוכרה זכותם של חד מיניים להשתמש בפונדקאית, אולם גם היווה אפלייה לעומת הטרוסקסואליים. כבר עם היכנסה לתפקיד הכריזה שרת הבריאות גרמן על כך שהמסקנות הללו לא מקובלות עליה וכי צריך להתקיים שוויון מוחלט בין זוגות הטרוסקסואליים לחד-מיניים. עם זאת, היא התלבטה בנושא עקב סוגיית ניצול האישה הטמון בעניין, והתייעצה עם רבים, ביניהם הגולשים בפייסבוק.

היום, במסיבת עיתונאים חגיגית שתתכנס בשעה 12:30 ותועבר בשידור חי ב-ynet, תודיע שרת הבריאות על מהפכה היסטורית - שתאפשר לזוגות חד-מיניים להביא ילד לעולם באמצעות פונדקאות - גם בישראל. עד היום נאלצו זוגות חד-מיניים שרצו להיות הורים לעשות זאת באמצעות פונדקאית בחו"ל, הליך שעלותו הייתה גבוהה ביותר וכלל שלל בעיות, גם בארצות בהןהעשה וגם עם ההגעה לארץ.

בנוסף למהפיכת הפונדקאות לחד-מיניים מתכוונת גרמן לערוך שינויים נוספים בחוק הפונדקאות. בין היתר יתאפשר לזוגות לעבור הליך פונדקאות אחד בלבד בשיראל - ולא שניים, כפי שהיה עד היום. המטרה היא לאפשר ליותר משפחות להשתמש בשירותי הפונדקאיות - שמספרן בארץ קטן עדיין.

"ההגבלה תוביל למחסור חמור בפונדקאיות"

 

מינה יולזרי ועדה אטיאס, מקימות המרכז להורות באמצעות פונדקאות טוענות כי מדובר בהחלטה אמיצה ופורצת דרך, אך בו בעת בעלת שגיאות יסודיות.

לדבריהן :"העובדה שכיום יש הגבלות רבות על נשים שיכולות להיות פונדקאיות, תוביל למחסור חמור בפונדקאיות, ולהעלאת מחיר הפונדקאות במאות אחוזים.

"כמי שליוו מאות זוגות בתהליך הפונדקאות, נחשפנו ממקור ראשון למצוקה של אלפי זוגות חד-מיניים ולאנשים שלא נמצאים בזוגיות, שנמנע מהם להגשים את חלומם להיות הורים. כך שאם תצא הרפורמה לפועל היא תגדיל משמעותית את הדרישה לפונדקאות אך בו זמנית תקטין משמעותית את ההיצע של נשים שיכולות לשמש כפונדקאיות, ויש לפתור זאת מבעוד מועד".

"בנוסף, יש חשש גדול שלאור המאבקים בין מפלגות יש עתיד והבית היהודי בימים אלה, האחרונים יימצאו דרך לסכל את המהפכה, ואולי מוטב היה לדחות מעט את ההכרזה ולחכות לעיתוי מתאים יותר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות