אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פטרוכימיים: בית המשפט אישר השתתפות בהנפקת הזכויות בבזן

פטרוכימיים: בית המשפט אישר השתתפות בהנפקת הזכויות בבזן

הדרך להשתתפות בעלת השליטה בבזן בהנפקת הזכויות נסללה לאחר שזכתה באישור מחזיקי האג"ח בתחילת השבוע

11.12.2013, 12:16 | אסף גילעם
אהרון (אריק) יערי מנכ"ל בזן, צילום: סיון פרג אהרון (אריק) יערי מנכ"ל בזן | צילום: סיון פרג' אהרון (אריק) יערי מנכ"ל בזן, צילום: סיון פרג

שופט המחוזי בתל אביב חגי ברנר אישר הבוקר (ד') לפטרוכימיים להשתתף בהנפקת הזכויות הקרובה בבזן. פטרוכימיים, המחזיקה בשליטה משותף בבתי הזיקוק בחיפה יחד עם החברה לישראל (30.6% - פטרוכימיים, 37% - חברה לישראל) נמצאת בהליך הסדר חוב מול נושיה, לאחר שנותרה ללא מקורות לעמוד בהתחייבויותיה. בשל זאת, פטרוכימיים נאלצה לאישור הנושים לאפשר לה להשתמש בכסף שנותר בקופתה על מנת לשמור על חלקה בבזן. 

קראו עוד בכלכליסט

"לאחר עיון בבקשה, לנוכח קיום הליכים על פי דין ובכללם כינוס אסיפות, בהעדר התנגדות, אני נעתר לבקשה מהנימוקים שפורטו בה ומאשר את ההסדר", כתב בהחלטתו השופט ברנר. אתמול התפרסמו תוצאות אסיפות מחזיקי האג"ח של החברה להם חייבת החברה כ-1.5 מיליארד שקל - כלל הסדרות אישרו את המהלך. בזן מתכננת הנפקת זכויות בהיקף של 150 מיליון דולר בקרב בעלי מניות הקיימים שתצע לפועל במחצית השניה של החודש.

מעבר לחובה למחזיקי האג"ח, לפטרוכימיים שבשליטת (72.61%) דיוויד פדרמן, יעקב גוטנשטיין ואלכס פסל הלוואות בהיקף כולל של כ־318 מיליון שקל משני בנקים מקומיים: הפועלים ואיגוד. בנוסף לזאת, קרן המנוף בראשית העמידה לפטרוכימיים אשתקד הלוואה של 120 מיליון שקל. באמצע נובמבר הודיעה פטרוכימיים על הגעה להבנות עם פועלים שתאפשר לה להשתתף בהנפקת הזכויות. כחלק מההסכם עם פועלים, תפרע פטרוכימיים חלק מההלוואות כלפי בנק הפועלים באופן מיידי בהיקף של כ־25 מיליון שקל. הבנק מצדו, תחת כמה תנאים מתלים, יאפשר לפטרוכימיים להשתתף בהנפקת הזכויות ובמקביל ידחה חוב של החברה כלפיו, העומד על כ־300 מיליון שקל, עד לשנת 2017.

עוד הסכימו הפועלים ופטרוכימיים שחובות האחרונה כלפי הנושים הנחותים לבנק הפועלים - בהם בנק אגוד ומחזיקי האג"ח - לא ייפרעו לפני שחובו של בנק הפועלים ייפרע. אך הנושים לא ייצאו בידיים ריקות לגמרי, אלא יקבלו תשלום קרן בהיקף של כ־20 מיליון שקל.

היקף המזומנים הנמצאים בידיה של פטרוכימיים עומד על כ־180 מיליון שקל, כאשר 90 מיליון שקל נמצאים בחשבונות בבנק הפועלים, 39 מיליון שקל מופקדים בחשבונות בבנק אגוד ואילו 51 מיליון שקל מופקדים בחשבונות בבנק לאומי.

לפני כחודש הודיעה בזן, על כוונתה לבצע הנפקת זכויות בהיקף של 150 מיליון דולר. בזן בדרך למהלך של דחיית חובות של מחזיקי האג"ח וצמצום הוצאות תפעול בשנת 2014. בעקבות כך הכריזה בזן על תוכנית התייעלות שתכלול פיטורי כ־240 עובדים, צמצום מטות, הקטנת שימוש בגורמי חוץ למתן שירותים וצעדים נוספים שיובילו לשיפור הרווח התפעולי שלה ב־100 מיליון דולר ב־2014.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות