אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המסחר בוול סטריט ננעל בירידות; קמהדע קפצה ב-6%, אופקו צללה ב-14.7% צילום: בלומברג

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות; קמהדע קפצה ב-6%, אופקו צללה ב-14.7%

דאו ג'ונס ירד ב-0.8%, נאסד"ק השיל מערכו 1.4% ו-S&P 500 נחלש ב-1.1%. הנפט ירד ב-0.8%; מוחמד אל עריאן: "סיכוי של 50% שהפד יתחיל לצמצם רכישות האג"ח כבר בשבוע הבא"

11.12.2013, 23:02 | שי סלינס

המדדים המובילים בוול סטריט ננעלו היום (ה') בירידות לאחר ההסכמות שהושגו בעניין תקציב ארצות הברית.

דאו ג'ונס נאסד"ק S&P 500

לפנות בוקר נודע כי נציגי הרפובליקנים והדמוקרטים בקונגרס הגיעו להסכם בעניין תקציב ארצות הברית, שימנע השבתה נוספת של הממשל הפדרלי ב-15 בינואר. השבתת הממשל הפדרלי החלה לפני פחות מחודשיים ונמשכה כשבועיים ברצף נגרמה בשל ניסיונם של הרפובליקנים להכשיל את יוזמת אובמה-קר ועכבה את חוק התקציב השגרתי. ההסכם קובע את רמות ההוצאה הפדרלית לשנתיים הקרובות, ומחליף את המנגנון של קיצוצים אוטומטיים בהיקף של 63 מיליארד דולר, הידוע בשם "סקווסטר". כמו כן ההסכם יביא להפחתת הגירעון ב-23-20 מיליארד דולר בעשר השנים הקרובות.

הנפט ירד בשיעור של 0.8% לרמה של 97.7 דולר לחבית בבורסת הסחורות. הירידה במחיר הנפט היתה חדה יותר עד שפורסמו נתוני המלאים בארה"ב בשבוע האחרון מהם עלה כי מלאי הנפט הגולמי בארה"ב צנח ב-10.6 מיליון חביות בשבוע שעבר, לעומת תחזית האנליסטים לירידה של 2.2 מיליון חביות. בשבוע שלפני כן נרשמה ירידה של 5.6 מיליון חביות.

 

צמצום רכישות האג"ח

הכלכלה העולמית תהנה מצמיחה מהירה יותר בשנה הבאה, על רקע שיפורים בארצות הברית ובגוש היורו שיפצו על ההאטות בסין וביפן, כך מעריך מוחמד אל עריאן, מנכ"ל חברת ניהול הקרנות, פימקו, שמנהלת נכסים בשווי 1.97 טריליון דולר. לדבריו, הכלכלה העולמית צפויה להתרחב ב-2014 בשיעור שינוע בין 2.5%-3%, זאת לעומת צמיחה של 2.3% השנה. במקביל, הצמיחה בארצות הברית תואץ בין 2.25%-2.75% מ-1.8% השנה.

בנוגע לצמצום היקף תכנית הרכישה של הבנק הפדרלי המרכזי, אל עריאן אמר כי הוא בטוח כמעט לגמרי שהבנק המרכזי יתחיל בכך עד סוף מרץ, אף שיש סיכוי של 50% שהמהלך יקרה כבר בשבוע הבא. לדבריו, המדיניות המוניטארית ה"היפראקטיבית" שבה נקט הבנק המרכזי העניקה לכלכלה האמריקאית זמן להתאושש לאחר המיתון העמוק ביותר שחוותה מאז ימי השפל הגדול.

מוקדם יותר הבוקר המסחר בבורסות של אסיה ננעל בירידות שערים, על רקע שורה של רפורמת ריבית במוסדות הפיננסיים המובילים של סין. מדובר בצעדים שהם חלק ממהלך כולל של רפורמות שמוביל הממשל הסיני, לקראת חיזוק מעמדו של השוק בקביעת שערי הריבית. בשוק מעריכים כי הוא עשוי לפגוע קשות בטווח הקצר בבנקים הגדולים במדינה, ועל רקע חששות אלה מוביל המגזר הפיננסי בסין את הבורסות לירידות. בתום המסחר הבורסה בשנגחאי ירדה ב-1.5%, האנג סנג בהונג קונג איבדה 1.7% וניקיי ביפן ירד ב-0.6%.

מניות במרכז

מאסטרקרד הודיעה כי בכוונתה לבצע פיצול מניות לפי יחס של 1:10. המשמעות היא שכל מניה של החברה, החל מה-9 בינואר, תפוצל ל-10 מניית שכל אחת מהן שווה עשירית מהמניה המקורית. בנוסף הכריזה החברה כי היא מעלה את הדיבידנד הרבעוני ב-83% וכי בכוונתה לבצע רכישה חוזרת של מניות ב-3.5 מיליארד דולר.

על אף החששות המוקדמים מצד אנליסטים ומשקיעים למכירות איטיות, האייפון 5S נמכר בקצב משביע רצון עבור אפל. על פי נתוני חברת המחקר Mixpanel, היקף החדירה של הדגם החדש חצה אתמול את רף ה-10% מכלל משתמשי האייפון בעולם. על פי נתוני החברה, שמופקים באמצעות מעקב אחר נתוני הגלישה הסלולרית של עשרות מיליוני משתמשים, קצב האימוץ של האייפון 5S נע בין 0.75% ל-1% מכלל משתמשי האייפון שעוברים אליו מדי שבוע, לעומת קצב של 0.25%-0.5% בלבד במקרה של האייפון 5.

הרשת החברתית, טוויטר, השיקה הלילה עדכון לאפליקציות ה-iOS והאנדרואיד שלה, שכולל מתיחת פנים משמעותית ושינוי בהתנהגות הטיימליין. אתמול זנקה המניה בוול סטריט ב-5.8% ובכך השלימה זינוק של 16% מאז יום המסחר השני של החברה בוול סטריט ב-8 בנובמבר.

 

סיטי החל לסקר את סיסקו בהמלצת "מכירה" עם מחיר יעד של 18 דולר למניה - נמוך ממחיר השוק ב-14%. מתחילת השנה עלתה מניית סיסקו בוול סטקיט בכ-8%.

 

מניות ישראליות במרכז

"אופקו נסחרת בין 75% - 100% מעל לשווי השוק האמיתי שלה. אנחנו מאמינים כי החברה מספקת למשקיעים הרבה אשליות", כך כתבו בבית ההשקעות לייקווד (LAKEWOOD) מניו יורק, בסקירה מיוחדת בת 45 עמודים על חברת הביומד בניהולו של פיליפ פרוסט. לגבי מחיר מניית אופקו מציינים בבית ההשקעות כי בתרחיש האופטימי ביותר המניה שווה 3 דולרים ובתרחיש הפסימי היא שווה 0 דולרים. "אנחנו לא רואים דרך כלשהי שבה החברה תייצר רווח", כתבו.

 

לפני שנה וחצי נתבעה אורבוטק בקוריאה בטענה כי שישה מעובדיה העבירו מידע מסחרי סודי ממפעלי סמסונג ו-LG בקוריאה לסין. כעת, בית המשפט בסיאול קבע כי החברה הבת הקוריאנית של אורבוטק וחמישה מתוך ששת העובדים שנתבעו אינם אשמים במיוחס להם. עובד אחד נמצא אשם בהפרת החוק הקוריאני, והוא נקנס ב-10,000 דולר בלבד.

אמדוקס חזרה לגייס עובדים בישראל, אבל עדיין מגייסת יותר בהודו, כך עולה מהדו"ח של החברה ל־2013 הפיסקלית (שמסתיימת בסוף ספטמבר). נכון לסוף ספטמבר, העסיקה אמדוקס 4,401 עובדים בישראל לעומת 4,210 עובדים שנה לפני כן, ו־4,334 עובדים בסוף ספטמבר 2011. בהודו העסיקה אמדוקס 7,101 עובדים בסוף ספטמבר 2013 לעומת 6,681 עובדים בסוף ספטמבר 2012 ו־6,582 עובדים בסוף ספטמבר 2011.

טבעפרסמה אתמול את התחזית לשנת 2014. על רקע האי ודאות בנוגע לעיתוי השקת הקופקסון הגנרי, החברה סיפקה שני תרחישים לתחזית. אמצע טווח התחזית תחת התרחיש הגבוה, כ-4.95 דולרים למניה, דומה לתחזית בוול סטריט של 4.92 דולרים למניה. תחת ההנחה שהשוק הניח הסתברות מסוימת להשקת גנרית של הקופקסון בשנת 2014, הרי שהשוק ציפה לתרומה גבוהה יותר מהפעילות האחרות.

סבינה לוי, אנליסטית לידר שוקי הון התייחסה לתחזית של טבע וכתבה: "אי הוודאות לגבי עיתוי ועוצמת הפגיעה בתוצאות טבע כתוצאה מכניסת הגנריקה לקופקסון ממשיכה להיות גבוהה. למרות הנימוקים וההסברים ההגיוניים של החברה לגבי הפערים בין התחזיות - היעדים לשנת 2014 עדיין חלשים יותר ביחס לצפי".

"בנוסף לכך, תחזית החברה מבוססת על הנחה אגרסיבית יחסית לגבי הפוטנציאל של הקופקסון 3 פעמים בשבוע וישנם סימני שאלה לגבי יכולתה של טבע לעמוד ביעדים אלו. אנו ממשיכים להמליץ על טבע בתשואת שוק, עם מחיר יעד של 38 דולר", כתבה לוי.

חברת הביומד קמהדע, המפתחת, מייצרת ומשווקת תרופות ייחודיות באמצעות טכנולוגיה לטיהור והפרדת חלבונים, הודיעה על סיום הניסוי הפיבוטלי הקליני שלב ווו/וו באירופה וקנדה למוצר אלפא 1 אנטיטריפסין (AAT) באינהלציה, לטיפול במחלת החסר הגנטי בחלבון אלפא-1 אנטיטריפסין (AATD או נפחת ריאות תורשתית). קמהדע צפויה לדווח על תמצית תוצאות הניסוי ברבעון הראשון של 2014.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות