אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אוקטובר חם בענף הנדל"ן: עלייה של 71% בעסקאות בהשוואה לספטמבר צילום: ענר גרין

אוקטובר חם בענף הנדל"ן: עלייה של 71% בעסקאות בהשוואה לספטמבר

הפעילות הדלילה בספטמבר, בו חלו חגי תשרי, התחלפה בפעילות סוערת בחודש העוקב. גם בהשוואה לחודש אוקטובר אשתקד, מדובר בגידול במספר העסקאות בשיעור של 18%

12.12.2013, 14:11 | עינת פז-פרנקל

לאחר ספטמבר דליל, שוב נרשמה עלייה במכירת דירות באוקטובר: 9,500 יחידות דיור (חדשות ומיד שנייה) נרכשו בו, זינוק של 71% בהשוואה לספטמבר בו חלו חגי תשרי, ועלייה של 18% בהשוואה לאוקטובר אשתקד. גם גידול זה הושפע מחגי תשרי, שמרביתם חלו בשנה שעברה באוקטובר. מספר הדירות שנרכשו בחודשים ספטמבר-אוקטובר השנה עמד על קרוב ל-12 אלף, בדומה לרמת העסקאות בחודשיים המקבילים אשתקד. כך על פי דוח "אורות אדומים" למצב המשק, שמפרסם היום (ה') משרד האוצר.

דירות בבנייה. אוקטובר סוער בענף הנדל"ן, צילום: יריב כץ דירות בבנייה. אוקטובר סוער בענף הנדל"ן | צילום: יריב כץ דירות בבנייה. אוקטובר סוער בענף הנדל"ן, צילום: יריב כץ

פחות עסקאות של משקיעים ומשפרי דיור

מהסקירה עולה כי, שיעור המשקיעים בסך העסקאות בחודש אוקטובר עמד על 23%, ללא שינוי מחודש ספטמבר. אזור תל אביב, שרשם גידול משמעותי במשקל המשקיעים בחודשיים הקודמים, ובספטמבר הגיע משקל המשקיעים שם לרמתו הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2011, רשם ירידה חדה במשקל המשקיעים בחודש אוקטובר, בשל צניחה ברכישת דירות מיד שנייה.

באוצר מציינים כי הירידה בפעילות המשקיעים בתל אביב בפלח השוק של דירות יד שנייה, הייתה בין הגורמים המרכזיים שהביאו לרמת השפל שנרשמה בסך העסקאות בדירות יד שניה באזור זה בחודשים ספטמבר-אוקטובר. "בעוד שברמה הארצית מספר העסקאות בדירות יד שנייה בחודשיים אלו היה גבוה ב-40% מרמת השפל בעסקאות שנרשמה בתקופה המקבילה בשנת 2011, על רקע המחאה החברתית, באזור תל אביב חזרה רמת העסקאות בדירות יד שנייה בחודשים ספטמבר-אוקטובר 2013 לרמתה באותה התקופה בשנת 2011", כותבים מחברי הדו"ח.

עוד עולה מהדו"ח, כי בחודשים ספטמבר-אוקטובר, נרשמה ירידה ברכישות משפרי הדיור, אך במקביל חל גידול חד ברכישת דירות יד שנייה על ידי רוכשי דירה לראשונה.

יצוין כי, בתל אביב נרכשו 1,000 דירות מיד שנייה בספטמבר-אוקטובר השנה ומספר זהה נרשם גם בתקופה המקבילה ב-2011, מיד לאחר המחאה החברתית שתססה בעיר. לעומת זאת, בממוצע כלל-ארצי, נרכשו כ-11.3 אלף דירות מיד שנייה בספטמבר-אוקטובר 2013, זינוק של כ-40%, כאמור.

באוצר מציינים כי בפלח השוק של הדירות החדשות, מספר הרכישות באזור תל אביב בחודשים ספטמבר-אוקטובר 2013 היה גבוה פי 2.6 בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2011 (לעומת פער של פי 1.3 ברמה הארצית), כאשר מי שהובילו גידול זה היו המשקיעים (שבבעלותם יותר מדירה אחת) ומשפרי הדיור (אלה שמוכרים דירה ועוברים לדירה אחרת).

ברמה הארצית, רכישות משפרי הדיור באוקטובר רשמו את שיעור הגידול הגבוה ביותר, 80%, בהשוואה לספטמבר, בעוד שרכישות המשקיעים ורוכשי דירה ראשונה רשמו שיעורי גידול זהים, של 66%. "בולט אזור ירושלים עם גידול חריג של 130% ברכישות הזוגות הצעירים (שרוכשים דירה לראשונה), כפליים משיעור הגידול ברכישות משפרי הדיור באזור. עיקר הגידול מתרכז בפלח השוק של הדירות החדשות, כאשר סביר להניח כי תרמה לכך העובדה שחודש אוקטובר היה החודש האחרון למיצוי מענק ירושלים לרוכשי דירה חדשה בבירה", מסכמים כלכלני משרד האוצר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
תגובה ל 2
רק ירדו כי היקף המשכנתאות ירד.. לוקחים פחות משכנתא היום מחיר דירה 3 חדרים כבר פחות ממליון שקל כל המבצעים של הקבלנים רק לתזרים מזומנים שהבנק כבר לא נותן חופשי..וזה רקההתחלה לקראת 2014 אז כותבים שהמכירות עלו ב71 אחוז ועושים לנו טעות אופטית...לכן יש להמשיך להמתין ולא לקנותגן מכירות של דירות ישנות ולא מקבלנים המוכרים התחילו להבין ולהפנים שהם חייבים להוריד את מחיר הפתיחה שלהם נכון הם יקבלו פחות 10 אחוז אז זה גם מתאים להם כמשפרי דירות מול הקבלנים
דירה  |  15.12.13
7.
הונאה וגנבת דעת....
גברת פרנקל-הקורא התמים עוד יחשוב שיש פה פריחה ועסקאות של שוק תוסס.....למה אינך מציינת ש-67 אחוז מהעסקאות הינם של תושבי חוץ בעיקר מצרפת שממשיכים לקנות "דירות אופל"??????חבל שממשלת ישראל כה אנמית ומשותקת-שלא מפסיקה את התהליך הזה שפוגע בכולנו.
אליפז+גימלאי צהל  |  14.12.13
לכל התגובות