אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארנונה על דירות רפאים? מס רכוש לכל דבר

ארנונה על דירות רפאים? מס רכוש לכל דבר

ההיגיון בנושא הארנונה צריך להיות הפוך - תשלום הארנונה נועד לטובת הוצאות שיש לרשות המקומית לתחזוקה שוטפת. דווקא דירות ריקות מפחיתות את הצורך בהוצאה על שירותים אלה

13.12.2013, 07:56 | צבי שוב

תשלום הארנונה נועד לטובת הוצאות שיש לרשות המקומית לתחזוקה שוטפת - איסוף אשפה, טיפול בתשתיות וכדומה. דווקא דירות ריקות מפחיתות את הצורך בהוצאה על שירותים אלה אז האם הכפלת הארנונה על דירות ריקות היא לא מס רכוש במסווה?

השבוע שר הפנים גדעון סער חתם על תקנות אשר יאפשרו לרשויות המקומיות לגבות דמי ארנונה כפולים מבעלי "דירות רפאים", כלומר דירות מגורים שאינן בשימוש.

אילוסטרציה. בישראל 47 אלף דירות רפאים, צילום: דוד הכהן אילוסטרציה. בישראל 47 אלף דירות רפאים | צילום: דוד הכהן אילוסטרציה. בישראל 47 אלף דירות רפאים, צילום: דוד הכהן

על פי התקנות החדשות, דירה תיחשב כריקה אם לא ייעשה בה שימוש במשך תשעה חודשים רצופים או במשך תשעה חודשים במהלך שנה אחת. הן ייכנסו לתוקף כבר בתחילת השנה הקרובה. בישראל קיימות כיום 47 אלף דירות רפאים.

המדינה אולי מבקשת להילחם בתופעה של רכישת דירות ובפועל, הוצאתן משוק הדירות לשכירות, והקטנת ההיצע שמובילה לעליית מחירים. עם זאת, לדעתי אין קשר בין המטרה המבוקשת לארנונה.

ההיגיון בנושא הארנונה צריך להיות הפוך. תשלום הארנונה נועד לטובת הוצאות שיש לרשות המקומית לתחזוקה שוטפת - איסוף אשפה, טיפול בתשתיות וכדומה.

דווקא דירות ריקות מפחיתות את הצורך בהוצאה על שירותים אלה. בואו נקרא לילד בשמו ונכיר בכך שהתוכנית החדשה להכפלת הארנונה על דירות רפאים היא עוד סוג של מס רכוש, רק שהוא משולם לרשות המקומית ולא למדינה. בהקשר של מס רכוש נציין כי עד שנת 2000 שילמו בעלי קרקעות, שאינן חקלאיות, מס רכוש בשיעור של 2.5% משוויה של הקרקע, לכל שנה, כאשר מטרתו של המס הייתה לתמרץ בעלי קרקעות לבנייתן. מס זה בוטל והחל מיום 1.1.2000 שיעור המס הוא 0. כמו אז נראה שגם היום המדינה, כדי לתמרץ אנשים למכור/להשכיר דירות ריקות מטילה מעין "מס רכוש" בדמות כפל הארנונה.

נציין כי להבדיל מ"דירות הרפאים" בהן עוסקות התקנות החדשות, עודנה קיימת הטבה בארנונה לבעלים של דירה העומדת ריקה לתקופה של עד חצי שנה, לפעול לקבלת פטור חד פעמי מתשלום ארנונה "בגין נכס ריק". בעוד שבדירות הרפאים המוחזקות במקרים רבים בידי תושבי חוץ, ומטרת המדינה לעודדם למוכרן או להשכירן, הרי שבמקרה האחרון המטרה הינה להקל על מי שאינו מוצא שוכר לדירתו, או מי שמשפץ את דירתו או מי שמעונין למכור דירה ולא מצליח ובפרק זמן זה, שאינו עולה על 6 חודשים, הדירה עומדת ריקה, לקבל פטור חד פעמי עבור הדירה מתשלום הארנונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
רואים שאתה עו"ד
רשות מקומית אמורה להתמודד עם תפוסה מלאה בדירות שבתחומה. אם ברגע מסוים דירה ריקה והרשות צריכה לספק שבריר אחוז פחות, שתרוויח. הבעיה בדירות רפאים היא המחסור בדיירים, לא הנושא שאתה מציג. מחסור בדיירים = מחסור בפעילות כלכלית = עליית מחירי שכירות (היצע קטן מהאפשרי). מחסור בפעילות כלכלית - נטל על העסקים (אני מקווה שלא שכחת אותם) כגון סופרמרקטים, קניונים, תחנות דלק ועוד הרבה. זה גם משפיע על היצע עובדים ותורם לזיהום אם הם מגיעים מרחוק. עליית מחירי השכירות - מבריחה צעירים שיכולים להתבסס במקום, ובוחרים במקומות אחרים. צריך לשלש את הארנונה על דירות רפאים, לא להכפיל. אפשר כמובן שלא לגבות ארנונה מוגדלת אם למשכיר יש בעיה למצוא שוכרים (נניח עד חודשיים בשנה דירה ריקה) כדי לא להעמיס עליו הוצאות ולחץ, אבל מעבר לזה - מדובר רק בתירוצים.
אבי , ירושלים  |  14.12.13
3.
מס כבד על משקיעי נדל"ן יחזיר לשוק עשרות אלפי דירות ויוריד מחירים בטווח המיידי.
זה גם יאפשר חלוקה שווה יותר של העושר. כיום יש אנשים שלא עושים כלום וחיים מצויין מירושות ונכסים שקנו או קיבלו בירושה. זה מייצר שיכבה עשירה וקבועה עם יתרון מובנה גם בדורות הבאים שכולם משלמים לה שכירות.
מיסוי כבד על נדל"ן להשקעה  |  14.12.13
1.
מדינת חלם
חוק פופוליסטי שלא יביא לירידת מחירי הדיור. דירות ריקות הן בבעלות תושבי חוץ שהישקיעו בהם מיליוני שקלים לשימוש עצמי לחופשות וחגים וארנונה כפולה זה כסף קטן עבורם, אין סיכוי שהם יעמידו להשכרה. אני לא מכיר אף ישראלי שקנה דירה להשקעה ולא משכיר אותה.כך שמה שיקרה בפועל זה עוד כסף שילך לממן את העיריות הבזבזניות.
עמוס  |  13.12.13