אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב: אושר חוק התקציב שימנע השבתה נוספת של שירותי הממשל צילום: אם סי טי

ארה"ב: אושר חוק התקציב שימנע השבתה נוספת של שירותי הממשל

אושר ברוב גדול של של 332 תומכים מול 94 מתנגדים; התקציב מקל בהגבלות הפיסקאליות למשך השנתיים הבאות

13.12.2013, 10:02 | סוכנויות הידיעות
המחוקקים בארה"ב עשו היום (ו') צעד נוסף לקראת סיום המחלוקת הפוליטית והעימותים המתוחים הנמשכים שנים מספר - בית הנבחרים אישר הצעת חוק לתקציב שנועד למנוע את השבתת הממשלה שוב בחודש הבא, ושמקל בהגבלות הפיסקאליות למשך השנתיים הבאות. החוק אושר ברוב גדול של 332 תומכים מול 94 מתנגדים: 169 רפובליקנים ו-163 דמוקרטים תמכו בחוק ואילו 62 רפובליקנים ו-32 דמוקרטים הצביעו נגדו.

קראו עוד בכלכליסט

אישור החוק בסנאט, האמור להתרחש בשבוע הבא, סולל את הדרך לשלב הבא והוא תהליך קביעתו של התקציב הפיסקאלי שבו יידרשו המחוקקים לקבל החלטות לגבי כל סעיף בתקציב בטרם התקציב הנוכחי יסתיים ב-15 בינואר. תהליך זה יהיה ארוך וסבוך אך לא טעון פוליטית כמו שהיה התהליך להגדלת התקציב ב-62 מיליארד דולר לשנים 2012 ו-2015 שנועד לרכך את הקיצוצים הנרחבים שייכנסו לתוקפם באמצע ינואר.

ג ג'ון ביינר. "לא בדיוק מה שרצינו" | צילום: איי אף פי ג

ההסכם מגדיר רק את יעדי ההוצאות הכלליים לתוכניות ההגנה והפנים: 1.012 טריליון דולר בשנה הפיסקאלית הנוכחית, עלייה לעומת 986 מיליארד דולר שהוקצו לתכניות ב-2013. ההוצאות השנה היו אמורות להיות אף נמוכות יותר ולהסתכם ב-967 מיליארד דולר, זאת במידה שהקיצוצים האוטומטיים (סיקווסטר) היו נכנסו לתוקף. במסגרת ההסכם המתגבש, ההוצאות יטפסו ל-1.014 טריליון דולר בשנה הפיסקאלית הבאה שמתחילה ב-1 באוקטובר, 2014.

על מנת לפצות על התוספת של 62 מיליארד דולר בהוצאות, הסכם התקציב כולל גם 85 מיליארד דולר שיתקבלו על ידי העלאת תעריפים ואמצעים נוספים להפחתת הגירעון. פירוש הדבר שההסכם הכולל מייצר צמצום של 23 מיליארד דולר בגירעון לאורך תקופה של עשר שנים.

יו"ר בית הנבחרים, הריפובליקני ג'ון ביינר, שעמל כדי למנוע ממפלגתו לחזור על השבתת הממשל כפי שקרה לאחרונה, אמר שהחוק הוא "לא בדיוק מה שרצינו" אך "התפקיד שלנו הוא למצוא את העמק השווה כדי שנוכל להתקדם ולפעול למען אזרחי ארה"ב".

מנהיגת המפלגה הדמוקרטית בבית הנבחרים, ננסי פלוסי, לא ששה לחתום על ההסכם שכן הוא לא כלל את הרחבתן של הטבות למובטלים שניסתה להשיג. עם זאת, היא קראה לדמוקרטים להצביע בעד ההסכם ולאפשר לקונגרס לסגור את הנושא כדי שיוכל לטפל בעניינים אחרים על סדר היום כגון חוק ההגירה, המדיניות לגבי משקים חקלאיים והעלאת שכר המינימום. "אכן ההחלטה מאכזבת משום שהחבילה מאד מצומצמת אך יש להוריד את העניין מהשולחן כדי שנוכל להתפנות לנושאים שבהם אנו אמורים לטפל", אמרה פלוסי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות