אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הערכות: נזקי הסופה - 200 מיליון שקל לחברת החשמל, 100 מיליון לכבישים צילום: חברת חשמל

הערכות: נזקי הסופה - 200 מיליון שקל לחברת החשמל, 100 מיליון לכבישים

הסופה הביאה לקריסתם של כ־600 קווי מתח ועמודי חשמל; הסכום עלול לגדול אם יתברר שנגרם נזק לתחנות משנה; בחברת נתיבי ישראל יתמודדו עם קריסת כבישים, עמודי תאורה ורמזורים

14.12.2013, 18:12 | ליאור גוטמן

הסופה נחלשת - ובמשרדי הממשלה מתחילים ללקק את הפצעים; לפי הערכות ראשוניות, המדינה תיאלץ לפצות את חברות התשתית במאות מיליוני שקלים. מוקדם יותר היום העריכו במרכז השלטון המקומי כי הנזק שנגרם לרשויות מסתכם ב-300 מיליון שקל נוספים.

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל, אמר ל"כלכליסט" כי בימים האחרונים קרסו יותר מ־600 קווי מתח ועמודי חשמל, ורק כאשר הסערה תחלוף יהיה ניתן להבין מה ניתן לשיקום ומה ידרוש החלפה. לפי אומדנים ראשוניים, הנזקים עומדים על כ־150-200 מיליון שקל.

עובדי חברת החשמל מתקנים נזקים בעקבות הסופה עובדי חברת החשמל מתקנים נזקים בעקבות הסופה עובדי חברת החשמל מתקנים נזקים בעקבות הסופה

בחברת החשמל אומרים כי אם יתגלה שהסערה הביאה לקריסת תחנות משנה - התחנות שמפחיתות את מתח החשמל לרמה שמאפשרת את חלוקתו לצרכנים - אזי ייתכן שהנזקים בפועל יהיו כפולים מהערכות הנוכחיות.

מחברת החשמל נמסר עוד כי כ-30 אלף איש עדיין מנותקים מחשמל. עוד טוענים שם כי "קיימת בעיית נגישות ועבירות ברחובות רבים בשכונות בירושלים. רכבים רבים תקועים וחוסמים את הכבישים ועצים קרסו על דרכי הגישה, מה שמעכב באופן משמעותי את החזרת החשמל לתושבים".

בחברת נתיבי ישראל (מע"צ לשעבר) מעריכים כי הנזק לכבישים ותשתיות עומד על כמה עשרות מיליוני שקלים כאשר ישנן הערכות הטוענות אף לנזק של מאה מיליון שקל. נזק זה מיוחס לקריסת תשתיות כבישים בנגב ובצפון הארץ כתוצאה מזרמי מים, בלאי של כלים מכניים וקריסת מאות עמודי תאורה ורמזורים ברחבי הארץ. בחברה מציינים בסיפוק כי אף גשר לא קרס כתוצאה ממזג האויר הסוער. בסוף השבוע הופעלו מאות כלים הנדסיים לשם התמודדות עם נזקי הסערה, חלקם בבעלות החברה ואילו אחרים נשכרו במיוחד.  

"הנזק לחברת החשמל - 200 מיליון שקל", צילום: חברת חשמל "הנזק לחברת החשמל - 200 מיליון שקל" | צילום: חברת חשמל "הנזק לחברת החשמל - 200 מיליון שקל", צילום: חברת חשמל

מבחינת רכבת ישראל נרשם נזק בעיקר באזור נחל שפירים - שם הוצפו המסילות. בעקבות כך קו ת"א-נתב"ג-מודיעין סגור לשני הכיוונים עד להודעה חדשה. החברה הפעילה בשבת תשע רכבות חינם מירושלים לתל אביב. הצעד יוצא הדופן ננקט בעקבות הוראה של שר התחבורה ישראל כץ. "אנחנו במצב חירום ויש לאפשר לאנשים להגיע לביתם" אמר כץ. על כל רכבת עלו כ-700 נוסעים.

ממשרד התחבורה נמסר שתנועת תחבורה ציבורית תחל ב19:30 לאורך כביש 1, שישאר סגור לתנועת כלי רכב פרטיים.

 

חברת נתיבי איילון סגרה בשישי את הכביש הראשי שחוצה את מטרופולין תל אביב, בעקבות הוראה של משטרת ישראל. הוראות הבטיחות קובעות שאם מפלס המים מגיע למרחק של 50 ס"מ מפני הכביש - יש לסגור את הנתיבים. ואולם בפועל ההצפה החזויה לא הגיעה ולכן הכביש נפתח לתנועה כעבור זמן קצר.

אתמול הודיע מבקר המדינה הודיע שהוא מתכוון לבחון את היערכות המדינה לסערה, לאור הדיווחים שלפיהם מוסדות וגופים רבים קרסו תחת העומס הרב ואין בידם מענה מסודר לאזרחים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
מחיר החשמל נגזרים ממחיר הדלקים,מיסים
שאותם מדינת ישראל קובעת ובדיוק אותה מדינה היא גם הבעלים של חברת חשמל מפתיעה נכון אבל זה עוד לא הסוף מדינת ישראל במקום ליעל את החברה רוצה להפריט את חשמל שיהיו במקומה הרבה חבורת עם הרבה עובדי קבלן מנוצלים וחלשים (שבטח ישמחו לעבוד בתנאי סערה אחרי כל מה שיעברו) על כל זה יהיו הרבה מנכ"לים וסמנכ"לים שבטוח ירצו הרבה מאוד כסף אז בטח מחירי החשמל ירדו. כל זה אומר שבמקום לקחת את הקיים ולשפר בונים הכל מחדש ומאפס. נ.ב שכחתי חברות החשמל הפרטיות דורשות מחיר נאה על החשמל שהן יוצרות ככה שעל כל זה תקבל תוספת נאה למחיר. אחרי כל אני מאמין שעוד תתגעגעו לחברת חשמל כל זה דעתי האישית אבל מי יודע אולי אני טועה
גזר  |  15.12.13
לכל התגובות