אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: גוגל שוקלת להכנס לתחום השבבים צילום: בלומברג

דיווח: גוגל שוקלת להכנס לתחום השבבים

ענקית החיפוש - שכמו פייסבוק, החלה להרכיב את השרתים שלה בעצמה - הולכת צעד אחד קדימה ותנסה לעצב מעבדי שרתים חדשים על בסיס טכנולוגיית חברת ARM הבריטית

15.12.2013, 14:10 | רפאל קאהאן

גוגל מתכננת לבדוק אפשרות שהיא תכנס לתחום עיצוב וייצור השבבים. כך על פי דיווח של סוכנות בלומברג במהלך סוף השבוע (שישי). המעבדים שגוגל מתכננת יהיו מיועדים לחוות השרתים שלה ויתבססו על ארכיטקטורה של חברת ARM, שמשמשים היום בעיקר במכשירי מובייל כגון סמארטפונים וטאבלטים ונחשבים לחסכוניים באנרגיה.

קראו עוד בכלכליסט

דל ו-HP כבר הודיעו בעבר כי הן משיקות שרתים שיתבססו על מעבדי ARM, אולם זו הפעם הראשונה שצרכן סופי של שרתים מבצע מהלך מעין זה. ראוי גם לציין כי גוגל אינה חברת הטכנולוגיה היחידה שעברה לייצור עצמי ופנימי של השרתים שלה -  גם פייסבוק עוסקת בכך כבר זמן מה. עם זאת, בפייסבוק לא מייצרים את המעבדים ומסתפקים רק בהרכבתם השרתים בנקודת הקצה.

שימוש במעבדים חסכוניים יכול להוזיל את עלויות התפעול של גוגל במיליוני דולרים שימוש במעבדים חסכוניים יכול להוזיל את עלויות התפעול של גוגל במיליוני דולרים שימוש במעבדים חסכוניים יכול להוזיל את עלויות התפעול של גוגל במיליוני דולרים

היתרון של מעבדי ARM הוא צריכת החשמל הנמוכה שלהם, מה שהופך אותם לבחירה מעניינת במיוחד לחברה שמבססת את עסקיה על מרכזי נתונים כמו גוגל. חיסכון של 5% בצריכת החשמל שלה משמעותו הוזלה של מיליוני דולרים בעלויות התפעול שלה.

ברית נגד אינטל

הדיווח על כך שגוגל מעוניינת להכנס לתחום ייצור השבבים קיבל חיזוק משמעותי לאחר שהחברה הודיעה כי היא מצטרפת לברית שיזמה IBM עם יצרנית השבבים NVIDIA ויצרנית ציוד התקשורת הישראלית מלאנוקס. מטרת הברית הינה לפתח טכנולוגיות חדשניות וחסכוניות למרכזי נתונים. 4% מכל צריכת החשמל בעולם מיועדת לחוות שרתים.

גם יצרנית השבבים AMD הודיעה על כוונתה להצטרף לטרנד החדש. כיום, שוק השבבים לשרתים מתבסס רובו ככולו על מעבדי אינטל, שחולשת על כ-95% מהשוק העולמי. פיתוח וייצור שבבים הינה משימה יקרה ומתישה ושילוב הכוחות של כמה מענקיות הטכנולוגיה בתחום בהחלט עלול לגרום לאינטל כאב ראש לא קטן.

מניותיה של אינטל ירדו בכ-3.1% בניו יורק במהלך סוף השבוע למחיר של 24.47 דולר. באינטל עדיין בונים על עלייה בביקוש לשרתים על מנת לפצות את הירידה החדה בביקושים למחשבי PC. המגמה החדשה עלולה להצית מחדש מלחמה בתחום השבבים בין אינטל לבין לקוחותיה.    

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות