אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
6 שנות מאסר לנאשם שסחר בזהב מהרשות הפלסטינית ולא דיווח לרשויות המס צילום: שאטרסטוק (Oleksiy Mark)

6 שנות מאסר לנאשם שסחר בזהב מהרשות הפלסטינית ולא דיווח לרשויות המס

ביהמ"ש גזר על הנאשם גם קנס כספי של 850 אלף שקל. לפי כתב האישום, במטרה להסוות את בעלותו בזהב הנאשם לא נרשם כחברה בע"מ ולא שילם את המס שנבע מהעסקאות המכירה

15.12.2013, 14:59 | זוהר שחר לוי

6 שנות מאסר וקנס כספי של 850 אלף שקל נגזרו אתמול (א') על סמואל כוכב מבת ים, שהורשע בהוצאת חשבוניות פיקטיביות במטרה להסתיר רכישת זהב מהרשות הפלסטינית.

כוכב, שיוצג על ידי עו"ד בני נהרי, הורשע במסגרת הסדר טיעון כי במהלך השנים 2011-2013 רכש זהב ללא תיעוד בשטחי הרש"פ לשם מכירתו בישראל. במטרה להסוות את בעלותו בזהב הוא לא נרשם כחברה בע"מ ולא שילם את המס שנבע מהעסקאות המכירה. לבד מעבירות מס הורשע כוכב גם בעבירות הלבנת הון.

רכש זהב ללא תיעוד בשטחי הרש"פ, צילום: שאטרסטוק (Oleksiy Mark) רכש זהב ללא תיעוד בשטחי הרש"פ | צילום: שאטרסטוק (Oleksiy Mark) רכש זהב ללא תיעוד בשטחי הרש"פ, צילום: שאטרסטוק (Oleksiy Mark)

כתב האישום נגד כוכב הוגש על ידי רשות המסים ביולי השנה, לצידו נאשמו גם מעורבים נוספים בפרשה והדיון בעניינם טרם הסתיים. לפי כתבי האישום בפרשה, את הזהב השחור שרכשו ברש"פ, מכרו המעורבים ללקוחותיהם, יצואנים של זהב מישראל למדינות שונות, כשעל מנת לאפשר את הסחר בזהב השחור כמו גם החדרתו לשוק המקומי, וכן במטרה לחמוק מתשלום מסים, הציגו מצג שווא של התנהלות לגיטימית של הסחר אך השתמשו למעשה בחשבוניות פיקטיביות.

"מדובר בעבירות חמורות שפגיעתן באינטרס הציבור המוגן היא עצומה ומתמשכת, מעשי הנאשם גרמו נזקים כספיים עצומים לקופה הציבורית", כתב שופט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב בגזר הדין. "מדובר במי שהתנהלותו היוותה גורם מפתח למעורבותם של רבים אחרים בתעשייה של הברחת זהב שחור משטחי הרשות הפלסטינית לישראל במטרה להתחמק מתשלומי מס מתחייבים, תוך קשירת קשר לתוכנית עבריינית ליתן כסות חשבונאית פיקטיבית שמציגה מצג כוזב כאמור כאילו מדובר בהתנהלות לגיטימית של מסחר בין שני צדדים כשרים".

השופט כבוב ציין עוד כי מקרים שכאלה לא רק שגורמים לפגיעה חמורה מאוד בקופה הציבורית, אלא הם מסייעים ל"תעשייה עבריינית שלמה" של הלבנת הון, מסחר בחשבונות פיקטיביות, הונאת רשויות המדינה ובעיקר רשויות המס. תעשייה זו, כך לפי גזר הדין, מסייעת בידי גורמים עבריינים להלבין את כספם "ומן הדין במקרים כאלה להטיל על הנאשם והמעורבים בתעשייה זו ענישה שהולמת את חומרת מעשיהם – ענישה מכבידה מאוד, עם מסר הרתעתי ברור וחד, לא רק עונשי מאסר בפועל אלא גם קנסות כספיים בשיעור משמעותי כדי להפוך את כל התעשייה הזאת לבלתי

לצד השיקולים המחמירים, בחר השופט כבוב להתחשב בכוכב בשל הבאת חרטה מצידו, נטילת האחריות והודאתו במסגרת ההסדר שהובילה לחסכון בזמן שיפוטי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות