אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרפורמה בחברת החשמל תיבחן שוב אחרי 5 שנים צילום: זיו קורן

בלעדי לכלכליסט

הרפורמה בחברת החשמל תיבחן שוב אחרי 5 שנים

ל"כלכליסט" נודע כי ועדת יוגב, שמגבשת את הרפורמה בחברה, מעוניינת לקבוע נקודות ביקורת לבחינת יישום ההמלצות. אם בתאריך היעד יתברר שהרפורמה לא מבוצעת, יישקל מתווה מחמיר יותר כלפי חברת החשמל

16.12.2013, 08:18 | ליאור גוטמן

הרפורמה הארגונית המתגבשת בחברת החשמל תכלול נקודות ביקורת במטרה לוודא שהמתווה שעליו סוכם אכן מיושם ואפקטיבי. כך נודע ל"כלכליסט".

נכון לעכשיו טרם החליטה ועדת יוגב, המגבשת את הרפורמה המיועדת בחברה, אם להמליץ על קביעת נקודת ביקורת אחת או שתיים. בשלב זה הנטייה היא לסמן "תאריך אמצע" בסביבות שנת 2020, כחמש שנים לאחר המועד המתוכנן להחלת הרפורמה, שבו ייבחנו תוצאות ההמלצות ביחס לביצוע.

אורי יוגב, ראש הוועדה לרפורמה בחברת החשמל, צילום: עומר מסינגר אורי יוגב, ראש הוועדה לרפורמה בחברת החשמל | צילום: עומר מסינגר אורי יוגב, ראש הוועדה לרפורמה בחברת החשמל, צילום: עומר מסינגר

אחת הסיבות להצעה היא דרישות ועד העובדים, שהוצגו במצגת הנתונים שקיבלה ועדת יוגב ונחשפו בשבוע שעבר ב"כלכליסט". מהמצגת עולה כי הוועד דורש קיבוע מראש של תעריפי החשמל לחמש שנים, הקמת תחנות כוח סולריות וכיסוי של 50% מההתחייבויות של החברה על ידי המדינה עד 2017. במקביל, הוועד דורש שנקודת הפתיחה למשא ומתן על הרפורמה מול העובדים יהיה מתווה ההסכמות שנקבעו מול המדינה בספטמבר 2010. לצד הדרישות להסכם שכר ופנסיה נאותים, כולל המתווה מ־2010 גם "מעבר לשלב היישום והפיקוח בפועל ובקרת התהליכים". כלומר, הוועד עצמו דורש "נקודת ביקורת" כדי לוודא שזכויותיו לא נפגעו.

בוועדת יוגב אומרים שאם בנקודת הביניים יתברר שהרפורמה לא פתחה את השוק לתחרות בתחומים שונים, תישקל אפשרות להצגת מתווה חדש. המתווה החלופי עשוי לכלול גם צעדים מרחיקי לכת נגד החברה. בין היתר נשקלת האפשרות להפריט את הולכת החשמל ברחבי המדינה, קביעת תעריף חשמל דיפרנציאלי שייקבע לפי הכנסה של משק בית, ומתן אפשרות ליצרני חשמל פרטיים למכור חשמל ישירות לצרכנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות