אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ההגבלים תבחן את עסקת מיזוג החניונים של אלרוב בירושלים צילום: ישראל מלובני

רשות ההגבלים תבחן את עסקת מיזוג החניונים של אלרוב בירושלים

אלרוב זכתה בהתמחרות לרכישת חניון קרתא, אולם בבעלותה גם שני חניונים ציבוריים סמוכים - ממילא ומצודת דוד. בפנייה לרשות ההגבלים נטען: המיזוג יהפוך את אלרוב למונופול חניה בעיר העתיקה

17.12.2013, 09:54 | תומר גנון

הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, יבחן את העסקה שבמסגרתה תרכוש חברת אלרוב, שבשליטת אלפרד אקירוב, את חניון קרתא בירושלים תמורת 110 מיליון שקל בתוספת מע"מ (כ-130 מיליון שקל). כך עולה מהודעה שהעבירה אלרוב בסוף השבוע לבית המשפט המחוזי בירושלים. נגד העסקה הועלו טענות לפיהן אישורה מעלה חשש לכאורה להיווצרות מונופול מוחלט בתחום החניונים הציבוריים בתשלום בקרבת העיר העתיקה.

על פי מכתב שנשלח לרשות ההגבלים מעו"ד זיו אברמוביץ' בטרם הובאה העסקה לאישורו של בית המשפט, אלרוב מחזיקה כיום בשני חניונים הסמוכים לקרתא - חניון ממילא וחניון מצודת דוד - שבהם כ-1,200 ממקומות חנייה. לטענתו מדובר בכ-60% מסך מקומות החנייה באזור זה. הוא מוסיף וטוען כי אם תאושר מכירת חניון קרתא לאלרוב, היא תשתלט על כ-800 מקומות חניה נוספים ובכך יווצר מונופול מוחלט באזור זה.

אלפרד אקירוב, יו"ר קבוצת אלרוב, צילום: עמית שעל אלפרד אקירוב, יו"ר קבוצת אלרוב | צילום: עמית שעל אלפרד אקירוב, יו"ר קבוצת אלרוב, צילום: עמית שעל

המנהל המיוחד לנכסי קרתא, עו"ד יצחק מולכו, אשר מבקש לאשר את מכירת החניון לאלרוב לאחר שהגישה את ההצעה הכספית הגבוה ביותר במהלך התמחרות על החניון, דחה את הטענה. על פי תגובה שהעביר לבית המשפט, הוא סבור שאברמוביץ' מביא בחשבון מספר מצומצם של רחובות הסמוכים לעיר העתיקה, אולם בפועל יש לבחון אזור נרחב יותר של חניונים ציבוריים בתשלום. לטענת מולכו, על סמך מצגת שהעבירה לו אלרוב, השוק הרלוונטי שיש לבחון הוא כל אזור מרכז העיר (הכולל בין היתר את קרתא, ממילא ומצודת דוד) שבו לטענתו 9,214 מקומות חנייה. על כן לטענתו אין כל צורך באישור ובדיקה של הממונה על ההגבלים.

גילה הודיע לבית המשפט שיבחן את השאלה רק כאשר תוגש אליו הודעת מיזוג כפי שנדרש בחוק, ובמידה שהעסקה עומדת בדרישות להגשת הודעה כזאת. הוא הדגיש כי האחריות אם להגיש את ההודעה מוטלת על הצדדים לעסקה. הוא הודיע לבית המשפט באמצעות עו"ד לירון צור-נוימן כי "בידי הממונה מעט מאוד נתונים אודות הצדדים לעסקה והשווקים הרלוונטים, כך שאפילו אם רצה הממונה לנקוט עמדה כלשהי בעניין אין בידיו הנתונים הדרושים לגיבוש העמדה".

כאמור, אלרוב החליטה בסוף השבוע להגיש הודעת מיזוג, כך שגילה יידרש כעת לבחון את העסקה. "אלרוב נאותה לבקשת המנהל המיוחד", הודיעו לבית המשפט באי כוחה עוה"ד רם כספי ויורי נחושתן, "לפנות עימו לממונה על ההגבלים העסקיים לצורך קבלת אישור לעסקה".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות