אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפועל ת"א, די לספינים, תתחילו לעבוד צילום: אורן אהרוני

הפועל ת"א, די לספינים, תתחילו לעבוד

מה הפועל צריכה? ייתכן שהיא צריכה בעל בית אחד עשיר, מוצלח ומוכר - כמו מיטשל גולדהאר, וייתכן פשוט שהיא צריכה להתחיל להתנהל בצורה מקצועית

17.12.2013, 23:49 | אוריאל דסקל

זה היה רגע לפני סגירות חלון העברות של ינואר 2005. מהפועל תל אביב הוציאו סיפור סנסציוני: יו"ר הדירקרטריון דאז, חיים רמון, הצליח להביא להפועל את "כוכבי נבחרת קונגו" אילונגו אנגאלינה (הידוע בכינויו 'סדאם') ואמבולה אמבוטה (העונה לכינוי 'ביסקוויט'). זו לא היתה משימה פשוטה כלל. השניים היו מבוקשים על ידי קבוצת הפאר ההולנדית, פיינורד. רמון ואנשי הפועל סיפרו לעיתונאים כי היה מדובר ממש במבצע חילוץ מרהיב, סטייל אנטבה, שכלל שיחות עם ראשי קונגו ואף רפסודות עליהן עלו השחקנים כדי להגיע בזמן לחתום בקבוצה של שייע פייגנבוים ולא באימפרייה מרוטרדם.  

קראו עוד בכלכליסט

חיים רמון ומושיק תאומים. רפסודות בקונגו, צילום: אורן אהרוני חיים רמון ומושיק תאומים. רפסודות בקונגו | צילום: אורן אהרוני חיים רמון ומושיק תאומים. רפסודות בקונגו, צילום: אורן אהרוני

במקרה הכרתי מישהו שעובד בפיינורד באותה תקופה וכשהסיפור ההוליוודי התפרסם בתקשורת הישראלית, התקשרתי אליו כדי לברר מה הסיפור. הוא ציין בפניי שביסקוויט וסאדם הגיעו למבחנים בקבוצה ולא הותירו רושם מיוחד. הם שוחררו כמה ימים לאחר שהגיעו. המועדון ההולנדי מעולם לא רצה להחתים אותם. כל הסיפורים המופלאים ממעמקי הג'ונגל היו פרי דימיונם של "המקורות" בהפועל תל אביב - כלומר מנהליה. הקונגלזים, אגב, התגלו כבינוניים במיטבם.

סמי סגול, הבעלים דאז של כתר פלסטיק, והפרסומאי משה תאומים (לו היו 16% מהקבוצה) הפקידו את הניהול היומיומי בידיו של היו"ר רמון. סגול רצה לעזוב והעביר את הקבוצה לרמון בעיקר כדי שזה יעזור למצוא רוכשים רציניים לקבוצה (נשמע מוכר?). מה שקרה במציאות זה שהונחלה תרבות הספין הפוליטי במועדון המפואר הזה.

מעניין ביסקוויט וסדאם החביבים, דרך אלפי שחקנים שהיו מקושרים לקבוצה ועד העברת המועדון חינם למוני הראל לאחר התעקשות שלא ימכרו את הקבוצה פחות מ-40 מיליון שקל, הספינולוגיה של רמון ותאומים ממשיכה עד עצם היום הזה.

תאומים, למשל, הביא לשולחן את מי שהוא וסובביו מגדירים כ"מיליארדר". המיליארדר הקנדי-יהודי הוא מוטי מקסימוב. אין הרבה פרטים על מקסימוב. יש לו עסק בקנדה וביולי השנה דווח כי רכש 12 דירות במגדל מאייר ברוטשילד ב-100 מיליון שקל. לא ברור כמה כסף יש לו באמת אבל די בטוח שהוא לא ברמה של מיטשל גולדהאר, או אפילו קרוב אליה.

הדבר היחיד שבטוח זה שאחיו, איתן, הורשע בעבירות מרמה והונאה. ב-2012 האח נשלח ל-8 שנות מאסר מאחר ש"רכש בתי יוקרה שלא יכל להרשות לעצמו", על פי התובעת הכללית של מדינת אריזונה, אן בירמינגהם שיל. "מקסימוב ביצע הונאה על חשבון בעלי בתים ובנקים למשכנתאות, והכול בשם תאוות-בצע שמטרתה לקיים סגנון חיים בזבזני". ההונאה הסתכמה בהלוואות בסך 5 מיליון דולר שניטלו במרמה; ההפסדים לבנקים הסתכמו בכ-6.5 מיליון דולר.  מקסימוב רכש בתי יוקרה בסקוטסדייל, פרבר של פניקס, תוך שהוא מגייס רוכשי קש שבשמם הגיש בקשות למשכנתא גבוהה יותר משוויים של הבתים. לאחר מכן שלשל לכיסו את ההפרש באמצעות חשבון נאמנות. בקיצור, קנה דירות שהוא לא יכול היה להרשות לעצמו כדי להציג את עצמו כעשיר ולהביא עוד משקיעים.

"עשוי להשקיע"

האם סיפור מקסימוב רציני? מה שבטוח זה שזה לא נראה רציני שרק איש אחד מהפועל היה איתו בקשר עד כה והתמונות היחידות של המשקיע האלומני הן מחנות בגדים השייכת למתווך בין תאומים למקסימוב. זה נראה כמו פרסום חינם למקסימוב ולבעל חנות הבגדים. זה לא רציני בכלל.

בכל מקרה, מקסימוב אינו איש העסקים היחידי שבזכות "החיבור" שלו להפועל תל אביב הפך בן לילה למיליארדר ש"מחפש השקעות בישראל".

האוליגרך אלכסנדר ירוסלבסקי היה "קרוב להשקיע בקבוצה" וגם איגור קולומויסקי היה במצב שהוא "עשוי להשקיע בקבוצה". גם הלורד מייקל לוי היה "במשא ומתן מתקדם" לרכישת הפועל תל אביב (מקורב לאיש אמר שזה מעולם לא היה בשיקוליו"). היו עוד כאלה וכאלו "מיליארדרים" שהיו מעוניינים בקבוצה - ממאיר שמיר ועד "מיליארדרים" אמריקאים אלמוניים. למען האמת, זה מתחיל להזכיר את תקופת הדמדומים של לוני הרציקוביץ' בכמבי תל אביב. אז, כל מיני שון מקייטון ופיליפ חבאבאו-סולומון באו על סוס לבן לרכוש את הקבוצה.

על פי אנשי הפועל הקבוצה תעלה "25 מיליון שקל לפחות". אמירה שצריך לקחת בקורטוב מלח. מה עשו רמון ושות' כדי לטפח את הנכס הזה שבידיהם ולהעמיד אותו על מחיר ריאלי של 25 מיליון שקל? לא הרבה. הנכס במצב לא טוב בכלל. על פי הערכות של גורמים בתוך הפועל, הקבוצה תסיים את העונה הנוכחית בגירעון ועדיין בחובות למספר גורמים - ביניהם מס ההכנסה ואלי טביב.

האמת היא שהפועל נמצאת בידיים של אנשים שאינם יודעים לנהל קבוצת כדורגל כמו שצריך ולא ממצים אפילו שליש מהפוטנציאל המסחרי של הקבוצה. הם מוכרים מצגת של ניהול רציני - בזמן שהם עסוקים בעיקר בספינים. השדרה הניהולית בהפועל תל אביב מותירה הרבה ואקומים לכל מיני אנשים להתערבב בניהול המועדון. זו דרך שתוביל, כמעט בוודאות, לאבדון.

ראינו את זה כבר קורה בתקופה של סמי סגול כבעלים של הקבוצה. כבעלים לא מעורב, הוא אפשר למספר רב של אנשים, ביניהם תאומים, לשים את ידיהם על הנכס הזה - הפועל תל אביב. סמי סגול ומשה תאומים (שהיה בעלים של 16%) הותירו את קבוצת הכדורגל ללא נכסים ממשיים. ונכון לשנת 2008 החוב של הפועל תל אביב לחברות שבאמצעותן הושקעו כספים במועדון עמד על 143 מיליון שקל. החוב של הקבוצה לחברות שבבעלות משפחת סגול ותאומים, עומד על 95 מיליון שקל. ההשקעה הגדולה הלכה על שחקנים ומה שנותר ממנה זה לא הרבה: מועדון ללא מחלקת נוער רצינית, ללא מערכת שיווק אמיתית ובעל מתקנים בינוניים ומטה. 

מה הפועל צריכה? ייתכן שהיא צריכה בעל בית אחד עשיר, מוצלח ומוכר - כמו מיטשל גולדהאר. וייתכן פשוט שהיא צריכה להתחיל להתנהל בצורה מקצועית: להפסיק עם הספינים, להפשיל שרוולים ולהתחיל לעבוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות