אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מכרז הפנסיה של השוטרים מפלה אותנו" צילום: עטא עוויסאת

"מכרז הפנסיה של השוטרים מפלה אותנו"

ל"כלכליסט" נודע כי חלק מבתי ההשקעות טוענים כי המכרז נגוע בניגוד עניינים. במשרד לביטחון הפנים נוטים לעכב את המכרז כדי לבדוק את הטענות

18.12.2013, 07:24 | רחלי בינדמן

קבוצה של בתי השקעות צפויה לצאת במאבק נגד תנאים מפלים לכאורה במכרז הפנסיה של 10,000 עובדי המשרד לביטחון הפנים, שהם השוטרים והסוהרים. את המכרז מובילה חברת הייעוץ הפנסיוני שאול את לחמן. 

קראו עוד בכלכליסט

המכרז דורש מקרן הפנסיה הזוכה להעניק רכיבים ביטוחיים לסוהרים ולשוטרים המשתתפים באירועי טרור, ובחלק מבתי ההשקעות טוענים כי עבור קרנות הפנסיה הקטנות שבבעלותם דרישה שכזו אינה ריאלית. זאת מאחר שהן קשורות בהסכמים עם מבטחי משנה שלא מוכנים לקחת על עצמם סיכון כזה. קרן פנסיה קטנה לא יכולה להרשות לעצמה לקחת את הסיכון הזה מאחר שפעילותה מבוססת על מנגנון ביטוח הדדי, ובקרנות הפנסיה הקטנות יש מספר קטן יחסית של עמיתים.

עוד טוענים חלק מבתי ההשקעות כי המכרז נוגד את הוראות הממונה על הביטוח, בכך שהוא קובע כי המציעים נדרשים להתחייב כי ידוע להם שהם חבים חובת נאמנות כלפי המעסיק, בעוד חוק קופות הגמל קובע כי גוף הפנסיה חב חובת נאמנות כלפי העמיתים בלבד.

לפי טענה נוספת, חוק קופות הגמל קובע שכל עובד יכול לבחור איזה מוצר פנסיוני שהוא רוצה, אך לעומת זאת המכרז קובע כי נדרשים חתימה ואישור של המעסיק כתנאי לבחירת הקופה על ידיו.

אחת הטענות היותר חריפות של בתי ההשקעות נגד המכרז נוגעת לפוטנציאל ניגוד עניינים של שאול את לחמן. במרכז נקבע כי הזוכה יהיה חייב להעביר את כל אנשי השיווק שלו השתלמות שיעניק שאול את לחמן בעלות של 2,500 שקל למשווק. באופן כזה נוצר לכאורה ניגוד עניינים שעלול לגרום ללחמן את שאול להעדיף גוף אשר יציע מספר משווקים גדול יותר.

 , צילום: עטא עווסאת צילום: עטא עווסאת  , צילום: עטא עווסאת

טענה חמורה נוספת נוגעת לכך שנקבע כי הזוכה במכרז קרן ההשתלמות לא יוכל לספק ייעוץ או להציע מוצר אחר, וכך גם ביחס לגמל ולפנסיה. לטענת חלק מבתי ההשקעות, חוק הייעוץ הפנסיוני מחייב את בעלי הרישיון הפנסיוני לתת ייעוץ שיביא בחשבון את טובת העובד ומשכך — אם המשווק של היצרן חושב שמתאים לו מוצר אחר — הוא חייב להגיד זאת לעובד.

הנקודה המרכזית האחרונה נוגעת לבלעדיות שמעניק המכרז לאנשי השיווק של החברה הזוכה בכניסה למקום העבודה. כך, שוטר או סוהר שבחר במוצר שאינו של החברה הזוכה, לא יקבל לכאורה שירות או ייעוץ ויהיה מופלה לרעה אוטומטית.

ל"כלכליסט" נודע כי במשרד לביטחון הפנים נוטים לדחות את מועד הגשת מסמכי המכרז כדי לבחון את הטענות.

משאול את לחמן נמסר כי "ההשתלמות לעובדים יכולה להיות מנוהלת על ידי שאול את לחמן או על ידי כל חברת ייעוץ אחרת שיבחר המשרד לביטחון הפנים, ולכן אין פה ניגוד עניינים".

תחנת משטרה, צילום: גיל נחושתן תחנת משטרה | צילום: גיל נחושתן תחנת משטרה, צילום: גיל נחושתן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות