אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חשבונות טוויטר דיווחו על "שחיתות" - ורימו את המערכת צילום: איי אף פי

חשבונות טוויטר דיווחו על "שחיתות" - ורימו את המערכת

מה באמת עומד מאחורי חשבונות הטוויטר שחזו כביכול את תוצאות ההגרלות של טורנירי כדורגל, בהם ליגת האלופות?

18.12.2013, 11:23 | סוכנויות הידיעות

חשבונות טוויטר שחוזים כביכול את תוצאות ההגרלות של טורנירי כדורגל, העלו את החשד שמארגני המשחקים מושחתים. ואולם כעת מתברר כי מדובר בחלק מתוכנית לבניית קהל לחשבונות החדשים הללו, שנקראים ITK (יודעי דבר).

קראו עוד בכלכליסט

הגרלת מונדיאל 2014. לא מושחת?, צילום: איי אף פי הגרלת מונדיאל 2014. לא מושחת? | צילום: איי אף פי הגרלת מונדיאל 2014. לא מושחת?, צילום: איי אף פי

כך למשל, החשבון @uefacorruption, הוקם 24 שעות לפני הגרלת שמינית הגמר של הצ'מפיונס ליג, ויצר את הרושם שצפה נכונה את תוצאות ההגרלה, בה השתתפו 16 קבוצות.

הציוץ הראשון של החשבון טען: "באמצעות חשבון הטוויטר שלנו אנחנו עומדים לחשוף חלק מהשחיתות והמניפולציות של אופ"א". וכן: "השחיתות שמובילים האנשים מאחורי הקלעים, שמסיבות כלכליות פוגעים בספורט". בשלב הבא החשבון פירט כיצד ייראו שמונה המשחקים שלטענתם ייבחרו בצורה מושחתת בהגרלה למחרת בניון. כל שמונה התחזיות התגלו כמדויקות, וגרמו לאנשים לתהות האם מסתתר מאחורי החשבון הזה יותר ממה שחושבים.

כתוצאה מכך, השיג חשבון הטוויטר בשעות לאחר ההגרלה למעלה מ-8,000 עוקבים, ביניהם לא מעט מפורסמים כמו השחקן לשעבר והשדרן בהווה מאט לה טיסייה, שהתעניינו לדעת כיצד הצליח החשבון לחזות בצורה נכונה את תוצאות ההגרלה, והאם אכן שחיתות היא שקבעה את זהות הקבוצות.

אולם האמת מאחורי החשבונות מסוג זה היא שאין להם כלל עוקבים עד לקיום ההגרלה עצמה, זאת מכיוון שהעומדים מאחוריהם לא מעוניינים שהציוצים יתפרסמו לפני ההגרלה.

החשבונות נוצרים ואז מצייצים את כל התוצאות האפשריות מההגרלה, לאחר מכן הם מוחקים את המשחקים שלא נבחרו בהגרלה, ומשאירים רק את שמונת המשחקים שאכן יתקיימו. בשלב הבא הם מצייצים מחדש (retweet) את הציוץ הצודק בחשבונות אחרים, וגורמים להרגלה להיראות מפוברקת.

דבר דומה קרה בזמן הגרלת הבתים של המונדיאל. החשבון @FraudeMundial14 פרסם אילו נבחרות ישתתפו בכל בית יום לפני הטקס. לחשבון יש כעת 32 אלף עוקבים, כשאחד מהציוצים שותף 13 אלף פעמים.

מדוע הם עושים זאת? כולם רוצים שלחשבונות הטוויטר שלהם יהיו אלפי עוקבים, וההתנהלות הזו מאפשרת להם לרמות את המערכת. הם נהנים ככה מקהל של אוהדי כדורגל, ואז משנים את השם ואנשים שוכחים מהם בהמשך. חשבונות כאלה צצים לעיתים קרובות יותר מכפי שאתם חושבים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות