אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חמש הטכנולוגיות החמות לחמש השנים הבאות

חמש הטכנולוגיות החמות לחמש השנים הבאות

על פי IBM בקרוב נזכה לראות כיתה בהתאמה אישית, חזרה של החנות הפיזית, רפואה מבוססת DNA, שומר פרטי דיגיטאלי ועיר מקושרת לתושב

18.12.2013, 12:56 | רפאל קאהאן

IBM פירסמה היום (ד') את התחזית הטכנולוגית השנתית שלה, ומצביעה על חמש טכנולוגיות הנושאות עימן פוטנציאל לשנות את אופן העבודה, האינטראקציה והחיים בכלל, בחמש השנים הבאות. על פי התחזית שלה, כתת הלימוד העתידית תלמד את אופיים, יכולותיהם, ביצועיהם והעדפותיהם של התלמידים.

קראו עוד בכלכליסט

בתחום אחר, צופה IBM כי רכישות מקומיות יציעו חוויית קניות משופרת ויתחרו במכירות המקוונות, בעוד עולם הרפואה צועד בכיוון של שימוש נרחב בנתוני DNA. "שומר דיגיטאלי" ילווה כל אחד מאיתנו בעת השימוש ברשת, וערים חכמות יסייעו לתושביהן לחיות טוב יותר.

מעבדות IBM עובדות על שלל חידושים לשנים הקרובות מעבדות IBM עובדות על שלל חידושים לשנים הקרובות מעבדות IBM עובדות על שלל חידושים לשנים הקרובות

לדברי החברה, המכנה המשותף לתחזיות מתבסס על מערכות מחשוב קוגניטיבי שיידעו ללמוד כל דבר, כל תחום וכל תהליך, ולאחר מכן להציע אופני פעולה מנומקים, כמו גם לתקשר עימנו במתכונת טבעית ובהתאמה אישית. החידושים האלה מתאפשרים בזכות השילוב בין כלי ענן מחשוב, ניתוח אנליטי של נתוני Big Data, וטכנולוגיות למידת מכונה - תוך התייחסות לסוגיות פרטיות ואבטחה.

הכיתה תדע ללמוד את תלמידיה

הכיתה העתידית תיתן למורים כלים שיאפשרו להם ללמוד אודות כל תלמיד, להציע לו תוכנית לימודים התפורה למימדיו מגן הילדים דרך התיכון והאוניברסיטה ועד להכשרה מתמשכת, תוך כדי שנות התעסוקה שלו. היכולת החדשה הזאת תישען על שילוב נתונים דוגמת ציוני מבחנים והתפתחותם לאורך זמן, תוך ניתוח ברמת הנושא והשאלה הבודדת, נוכחות בשיעורים והתנהלות התלמיד מול מערכות לימוד מקוונות – ולא רק מבחני יכולת וכישורים.

הכיתה תהפוך לממוחשבת ותדע ללמוד את התלמידים , צילום: shutterstock הכיתה תהפוך לממוחשבת ותדע ללמוד את התלמידים | צילום: shutterstock הכיתה תהפוך לממוחשבת ותדע ללמוד את התלמידים , צילום: shutterstock

ניתוח אנליטי מתוחכם, באמצעות ענן מחשוב, יספק כלי תמיכה בהחלטות למורים, שיאפשרו להם להצביע על התלמידים הנתונים בסיכון והמחסומים בפני הצלחתם של תלמידים אלה – ויציעו דרכים לסיוע לתלמידים בהתמודדות עם אתגרי החומר, כל אחד על פי סגנון הלימוד המאפיין אותו.

 

קניות מקומיות במקום קניה מקוונת

 

לאחר שנים שבהן רושמות הקניות המקוונות שיא אחר שיא, צפויות טכנולוגיות חדשניות להשיב את הקניה המקומית, בחנות הפיזית, אל מרכז הבמה. קמעונאים מתוחכמים ישתמשו, בתוך חמש שנים, בקרבה הנוצרת אל הלקוח בחנות, על מנת ליצור חוויה שאינה אפשרית בעולם הקמעונאות המקוונת בלבד. הם ירחיבו את החוויה הדיגיטאלית בעזרת הבאת ה- Web אל המקום שבו נמצא הקונה, ובו הוא מסוגל למשש את המוצרים עצמם: המרחב הפיזי של החנות.

 

טכנולוגיות ביג דאטה יסייעו לשופינג, צילום: שאטרסטוק טכנולוגיות ביג דאטה יסייעו לשופינג | צילום: שאטרסטוק טכנולוגיות ביג דאטה יסייעו לשופינג, צילום: שאטרסטוק

 

בתוך חמש שנים, עשויים קמעונאים להשתמש בטכנולוגיות שיהפכו את אנשי המכירות בחנות למומחים לכל מוצר הנמצא על גבי המדפים. בעזרת טכנולוגיות דוגמת מציאות רבודה. לדברי עודד כהן, סגן נשיא ב-IBM ומנהל מעבדת המחקר של IBM בחיפה, החוקרים במעבדה הישראלית ניצבים בחזית העשייה המדעית בתחום זה.

 

"פיתחנו את מערכת 'אזורי הנוכחות' של IBM, לאיתור מיקום אנשים בין כתלי מבנה. הטכנולוגיה הזאת תסייע לקמעונאים להציע ללקוחותיהם חוויית קניות עשירה יותר, ומאפשרת לנהל את החנויות באופן אופטימאלי. בתחום המציאות הרבודה, פיתחנו אפליקציה למכשירים ניידים המאפשרת למצלמה המשולבת בסמארטפון לזהות מוצרים על גבי מדפי החנות, להציג מידע מפורט ללקוחות, ולארגן טוב יותר את שטחי התצוגה", מעריך כהן.

 

רופאים ישתמשו ב-DNA

טיפולים בסרטן יותאמו אישית לפרופיל הגנטי ויוצעו במינון ובמתכונת מדויקים. בתוך חמש שנים, צפויה ההתקדמות בתחום הניתוח האנליטי של נתוני Big Data והופעת מערכות מחשוב קוגניטיבי מבוססות ענן, יחד עם פריצות דרך בתחום המחקר הגנומי - לסייע לרופאים באבחון מדויק יותר ובהצעת תובנות ספציפיות לגבי אופציות הטיפול.

השימוש באבחון מבוסס DNA יאפשר למנוע מחלות, צילום: shuterstock השימוש באבחון מבוסס DNA יאפשר למנוע מחלות | צילום: shuterstock השימוש באבחון מבוסס DNA יאפשר למנוע מחלות, צילום: shuterstock

מערכות אלה מתוכננות להפוך יותר ויותר חכמות עם הזמן, באמצעות למידה רצופה אודות חולים, המידע הגנטי שלהם ואופן התגובה שלהם לתרופות – תוך פתיחת אפשרות להציע אופציות טיפול בהתאמה אישית על פי מבנה ה- DNA של החולה המסוים, גם במחלות דוגמת שבץ או מחלות לב.

התרומה הישראלית לעבודת המחקר של IBM בתחום הרפואה, מתמקדת בשימוש בניתוח DNA לצורך התאמה אישית של טיפולים רפואיים, תוך מינוף הידע המתקבל מהמחקרים המעודכנים ביותר, ומסייעים באספקת טיפול המוגדר על פי מאפייני הגנום של החולה.

הגנה מקוונת בעזרת שומר דיגיטאלי אישי

 

האבטחה ברשת מתבצעת במתכונת של פיסות נפרדות, ומותירה אותנו חשופים במיוחד. הגישות המסורתיות לאבטחה – סיסמאות, תוכנות אנטי וירוס או חומות אש – אינן מציעות סביבה מקיפה וכוללת. הן מזהות איומים מוכרים, ובוחנות בדרך כלל רק מקור אחד של נתונים.

 

מערכות אבטחת מידע אישיות יחליפו את המערכות הקיימות, צילום: shutterstock מערכות אבטחת מידע אישיות יחליפו את המערכות הקיימות | צילום: shutterstock מערכות אבטחת מידע אישיות יחליפו את המערכות הקיימות, צילום: shutterstock

 

ב-IBM מאמינים שבתוך חמש שנים ניעזר במערכות הגנה אישיות, שיודרכו בתהליכים אוטומטיים להתמקד באנשים ובפרטים המזוהים עימם, ויציעו רמה חדשה של הגנה מפני גניבת זהות. האבטחה תהפוך להיות תלוית הקשר, ותשתמש בנתונים היסטוריים, על מנת לאמת את זיהוי המשתמש על גבי מגוון מכשירי קצה. השומר הדיגיטאלי מהדור החדש ידע להתערב ולזהות פעילות חריגה או לא הגיונית, לפעול ולייעץ למשתמש.

העיר תסייע לתושביה לחיות בה

העיר תעזור לכם לחיות טוב יותר, צילום: MCT העיר תעזור לכם לחיות טוב יותר | צילום: MCT העיר תעזור לכם לחיות טוב יותר, צילום: MCT

בתוך חמש שנים, ידעו ערים להבין בזמן אמת כיצד מתרחשים מיליארדי אירועים שונים בו זמנית. מחשבים ילמדו ויבינו את צורכי בני האדם בערים, העדפותיהם, עיסוקיהם, וכיצד הם נעים ממקום למקום. בקרוב, יוכלו ערים והאנשים העומדים בראשן להבין ולעכל מידע חדש המגיע מאזרחים, ולדעת מהם המשאבים העירוניים הנדרשים, היכן יש בהם צורך ומתי מעדיפים האזרחים להשתמש בהם. כך, תוכל העיר להבטיח אופטימיזציה של שירותיה על פי צורכי התושבים.

"אנחנו יודעים כיום יותר מאשר כל דור אחר שקדם לנו. ועדיין, אנחנו נאבקים על מנת להתמודד עם הצפה של מידע מורכב, שלא לדבר על עמידה על מכלול המשמעות של כמויות עתק של נתונים הנאגרות בקצבים מהירים יותר ויותר", מסכם כהן. "בעזרת יצירת טכנולוגיה המתוכננת מראש ללמוד ולשפר את רמת התודעה שלנו, נסייע לבניית עידן חדש של קדמה, הן ברמת הפרט והן ברמת החברה בכלל."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות