אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בית המשפט: פייסבוק הסתירה מידע מהמשקיעים טרם הנפקתה צילום: איי אף פי

בית המשפט: פייסבוק הסתירה מידע מהמשקיעים טרם הנפקתה

שופט במנהטן קבע כי הרשת החברתית והבנקים שלקחו חלק בהנפקתה יפיצו קרנות פנסיה אמריקאיות שספגו הפסדים לאחר שהשקיעו בחברה מבלי לדעת את מצבה האמיתי. עתה, תהיה פייסבוק חשופה לתביעות של משקיעים נוספים

19.12.2013, 10:10 | נמרוד צוק
בעלי מניות בפייסבוק יוכלו להגיש תביעה נגד החברה, מארק צוקרברג ושורה של בנקים שלקחו חלק בהנפקתה בשנה שעברה - ולקבל פיצויים בגין מידע שהוסתר מהם. כך קבע אתמול רוברט סוויט, שופט בית המשפט המחוזי במנהטן. ברשימת 40 הנתבעים ישנם בכירים נוספים בחברה ובנקים כגון ג'יי.פי מורגן צ'ייס, מורגן סטנלי וגולדמן זקס.

קראו עוד בכלכליסט

לטענת התובעים, בהם קרנות פנסיה מקליפורניה, ארקנסו וצפון קרוליינה, החברה הסתירה מהמשקיעים תחזיות פנימיות לגבי פגיעה עתידית בהכנסות כתוצאה מהגידול בגישה לפייסבוק מהתקנים ניידים ובשל החלטות שהתקבלו בנוגע לכמה ממוצרי החברה.

שמר את המידע לעצמו. צוקרברג, צילום: בלומברג שמר את המידע לעצמו. צוקרברג | צילום: בלומברג שמר את המידע לעצמו. צוקרברג, צילום: בלומברג

"אזהרות הסיכונים העסקיים שפרסמה החברה הציעו תמונה מטעה לפיהן הסיכון לירידה בהכנסות הוא בקושי אפשרי, כאשר בפועל הדבר כבר קרה. אזהרות אלה הטעו את התובעים בנוגע למצב הנוכחי והעתידי של הכנסות החברה", כתב השופט בהחלטתו.

בהנפקת החברה עתירת הכשלים שהתבצעה במאי 2012, הוצעו המניות במחיר התחלתי של 38 דולר למניה, שטיפס לשיא של 45 דולר במהלך יום המסחר הראשון, אבל התרסק לאחר מכן וירד עד ל-17.5 דולר בלבד ב-4 בספטמבר. מאז התאוששה המניה וערכה עומד כיום על 55.5 דולר. לטענת התובעים, ההחלטה של פייסבוק להשאיר מחוץ למסמכי רישום ההנפקה מידע שהעבירה לידי החתמים שלה גרמה להם להמשיך להחזיק במניות בעת שערכן צנח ולמכור אותן במחירי הפסד.

נאסד"ק בעקבות פייסבוק

בנוסף לתביעה זו, אישר השופט ביום שני הגשת תביעות נגד בורסת הנאסד"ק לפיצויים בשל הפסדים שנגרמו כתוצאה מכשלים טכנולוגיים בעת ההנפקה, כגון עיכובים בהעברת אישורי עסקה למשקיעים. בחודשים האחרונים הוגשו תביעות מצד גופים שונים בשל כשלים אלו, בהיקף שהגיע לעשרות מיליוני דולרים.

בתגובה רשמית שפרסמה, אמרה פייסבוק: "אנו ממשיכים להאמין שהתביעה הזו חסרת בסיס ומצפים לגילוי מלא של העובדות". בכתב ההגנה שלה נאמר כי על החברה לא הוטלה כל חובה חוקית לפרסם את התחזיות הפנימיות המוזכרות, וכי התוצאות העסקיות שלה בפועל היו טובות יותר מהתחזיות שפורסמו בפומבי. לטענת החברה, על פי הרשות האמריקנית לניירות ערך ותקדימים משפטיים, אין לפרסם תחזיות פנימיות בנוגע להכנסות עתידיות לפני הנפקה מאחר ומדובר בהערכות ספקולטיביות בלבד.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות