אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"העיקר שהחבר'ה שלנו יהיו רציניים" צילום: אוראל כהן

"העיקר שהחבר'ה שלנו יהיו רציניים"

מחלקת הנוער של מכבי תל אביב, כמו הקבוצה הבוגרת, תופסת מרחק מכל היריבות, וזה לא רק בגלל הכסף הגדול. "הצלחה מבחינתנו היא גם ששחקנים שלנו מוצאים קבוצה אחרת בליגת־העל", אומר ניר לוין, מנהלה המקצועי של מחלקת הנוער של מכבי תל אביב. "מקווים שיבואו מקבוצות אחרות כדי ללמוד מאיתנו"

22.12.2013, 10:26 | אוריאל דסקל

בימי חמישי בערב, הצוות המקצועי של מכבי תל אביב עורך משחק 8 על 8 במגרש האימונים בקריית שלום. על המגרש: שניים מגדולי החלוצים של הכדורגל הישראלי — ניר לוין ועמיר תורג'מן — ושניים שהיו בטופ העולמי — שורה אובארוב ופאולו סוסה. לוין כבר לא ממש חלוץ ומתפקד בעיקר כבלם. שורה עדיין בעל נוכחות אדירה בשער, ומדי פעם מקלל מגן שלו שלא עומד במקום. ופאולו סוסה, בגיל 43, עדיין נראה מצוין. המאמן, שהיה חלק מדור הזהב של נבחרת פורטוגל וכיכב בשתי אלופות אירופה — נע באלגנטיות על הדשא ומחלק מסירות מדויקות מ־30 מטר. אין ספק שהוא השחקן המרשים ביותר במגרש המלא בשחקנים מבוגרים אך נלהבים.

קראו עוד בכלכליסט

מגרש אימונים חדש בקריית שלום. "יש לנו המון אופציות", צילום: אוראל כהן מגרש אימונים חדש בקריית שלום. "יש לנו המון אופציות" | צילום: אוראל כהן מגרש אימונים חדש בקריית שלום. "יש לנו המון אופציות", צילום: אוראל כהן

הצוות המקצועי נראה כמי שחי כדורגל ואוהב את המשחק. וגם ניר לוין, המנהל המקצועי של מחלקת הנוער, מתלהב מהמשחק שזה עתה שיחק — זאת אף שאותו סיים מוקדם בגלל תאקל אגרסיבי של אחד מעוזריו של סוסה. "זה היה אחד המהלכים הטובים שלי בכל הזמנים", הוא מתלהב. "עברתי חמישה שחקנים — אבל הוא לקח לי את הכדור והלכה לי הרגל. אני חודש בחוץ עכשיו".

קשה לעצור את ניר לוין ברגע שהוא מתחיל לדבר על כדורגל. הוא מדבר וקורא המון על המשחק, וגם פרשנות על בסיס שבועי בספורט 1 וספורט 2 לא מספקת את תאוותו לשיחות על המשחק. "אתה יודע מה אני לא אוהב? שכל הזמן כותבים על איך עובדים בחו"ל באקדמיות ואף פעם לא כותבים מה שעושים כאן. ועושים כאן דברים שלא נופלים משום מקום בחו"ל", הוא אומר. "אני רוצה שיראו איך שאנחנו עובדים. אנחנו עובדים טוב. וזה לא רק משום שיש לנו כסף — זה כיוון שאנחנו ממש עושים מאמץ לעבוד כמו שצריך. כמו במועדונים הגדולים ביותר". לוין היה בהשתלמויות בכל העולם — בלגיה, ספרד, גרמניה והולנד.

ניר לוין, מנהל מקצועי של מחלקת הנוער של מכבי תל אביב. "תפקידי לשפר את המאמנים ב-10%, 15%, 20%", צילום: אוראל כהן ניר לוין, מנהל מקצועי של מחלקת הנוער של מכבי תל אביב. "תפקידי לשפר את המאמנים ב-10%, 15%, 20%" | צילום: אוראל כהן ניר לוין, מנהל מקצועי של מחלקת הנוער של מכבי תל אביב. "תפקידי לשפר את המאמנים ב-10%, 15%, 20%", צילום: אוראל כהן

לא רק כסף

למחלקת הנוער של מכבי תל אביב יש כסף. מאמנים בקבוצות היריבות אומרים שזה היתרון הגדול שלהם. למכבי תל אביב אכן יש הרבה מאוד כסף שזורם למחלקת הנוער. התקציב עומד על כ־10 מיליון שקל, כש־70% מהסכום ממומנים על ידי הבעלים מיטשל גולדהאר. השאר, כמו בכל מחלקות הנוער, מדמי השתתפות של ההורים וקצת מספונסרים. רק מכבי חיפה מתקרבת להשקעה זו במחלקת הנוער. אבל במכבי תל אביב ממהרים להדגיש כי הכסף אכן מסייע לניהול המחלקה אבל ה"אקס פקטור" הוא הניהול המקצועי.

ההשקעה הכספית מעניקה יתרון גדול למכבי בכמה מובנים משמעותיים: המתקנים וכוח האדם. זה משפיע רבות על יכולת גיוס השחקנים והמאמנים. למכבי תל אביב יש פריבילגיה לבחור במאמנים הטובים ביותר ברמת השטח — השאיפה של מאמן נוער בימינו היא להגיע למכבי תל אביב. המתקנים ברמה הגבוהה ביותר בארץ, והמאמנים גורמים לשחקנים ולהוריהם לרצות להגיע למכבי תל אביב. "במה שאנחנו יכולים להשקיע, אנחנו משקיעים", לוין אומר. "השחקנים הטובים רוצים להגיע אלינו. אנחנו לא משלמים להם, ואנחנו לא אקטיביים בגיוסים שלהם. הם מגיעים אלינו".

מגרש אימוני קוארדינציה. "ג מגרש אימוני קוארדינציה. "ג'ורדי אמר שגם הבוגרים ישתמשו בזה" | צילום: אוראל כהן מגרש אימוני קוארדינציה. "ג

"סגנון אחיד"

מבחינת מתקנים מחלקת הנוער של מכבי תל אביב מובילה על פני כל שאר הקבוצות בהרבה. ארבעה מגרשים ועוד כמה "נישות" שאפשר להתאמן ולשחק עליהם. המגרשים סינתטיים ומדשא. חלק מהמתקנים שייכים לעיריית תל אביב והשטח שייך לה, ולכן יש תקרה על ההשקעות הפרטיות במחלקת הנוער. אבל במכבי מדגישים כי המגרשים אמנם חשובים אבל התוכן שנלמד בהם — זה מה שבאמת חשוב. "חלק גדול מהאימונים זה 2 על 2, 3 על 3, 1 על 1, 2 על 3, 3 על 2. עם גירוי של השער", אומר ניר לוין. "התרגילים פתוחים — לא אומרים לשחקנים מה לעשות. התפיסה שלנו היא שהילדים יחשבו. תרגיל סגור זה 'תן לו מסירה ותרוץ למקום X'. אבל כשיש משחקונים קצרים, יש חשיבה וקבלת החלטות. חשיבה תחת לחץ, ניתוח מצבים. אנחנו עושים הרבה תרגילים כדי לעורר מחשבה ויצירתיות, את יכולת החיזוי".

הכל מתחבר לעקרונות המשחק שהמועדון רוצה להנחיל בשחקניו. כל מאמן במחלקת הנוער של מכבי תל אביב חמוש בקוד האתי של המועדון ובעקרונות משחק ההתקפה ומשחק ההגנה שהמועדון רוצה להנחיל בשחקניו.

"אנחנו רוצים סגנון משחק אחיד, לא בהכרח שיטת משחק אחידה", אומר ניר לוין. "כלומר, אם מאמן רוצה לשחק 3-5-2 מפני שיש לו שלושה בלמים טובים מאוד או שני חלוצים שחייבים לשחק ביחד — והוא שכנע אותי בזה, אז שישחק ככה אין בעיה, אבל שישמור על עקרונות המשחק של המועדון. אנחנו רוצים ללמד את הילדים לשחק כדורגל. מכבי רוצה לשחק כדורגל דומיננטי, יצירתי, עם כמה שיותר הזדמנויות וגולים. אנחנו רוצים מעורבות של כל השחקנים במשחק ההתקפה וההגנה. מאוד חשובה לנו היצירתיות של השחקנים, שיהיה להם חופש. לא רק לתת להם חופש, גם לעודד אותם לייצר. לעשות אחד על אחד, לנסות את מסירת העומק הקשה, לנסות את הדריבלים. יש לנו 20 נקודות עקרוניות למשחק ההגנה — איך להיות מתואמים, איך לעשות לחץ, איך לייצר משחק מהיר, וגם איך לעשות הגנה נסוגה כשצריך — כלומר איך לחזור לעמדות". לוין רוצה "לייצר שחקנים מגוונים. ללמד אותם לעצור כדור, לשנות כיוון, ללכת על הקו, להיכנס פנימה, לייצר בעיטות, לדעת למסור וללכת על הקו, שייכנס פנימה, שיידע לייצר בעיטה לשער, לייצר מסירה לעומק". כיום עובד ניר לוין על יצירת שפה אחידה בכל המועדון. "המטרה היא שכששחקן יעבור מקבוצה לקבוצה בתוך המועדון, המאמנים ידברו איתו באותה שפה. באותם מונחים".

כיתת לימודים במחלקת הנוער של מכבי תל אביב. "מלמדים אותם מקליפים של צ כיתת לימודים במחלקת הנוער של מכבי תל אביב. "מלמדים אותם מקליפים של צ'אבי, אינייסטה, למפארד -כאלה" | צילום: אוראל כהן כיתת לימודים במחלקת הנוער של מכבי תל אביב. "מלמדים אותם מקליפים של צ

החלטות, החלטות

כדי להעביר את המסרים של המועדון ולהטמיע אותם היטב בשחקנים הצעירים, צריך הרבה אנשי מקצוע. "המטרה היא שבכל קבוצה יהיו שני אנשי מקצוע לפחות", אומר לוין. "לפעמים שלושה. ככה אפשר להתחלק לקבוצות קטנות יותר ולעבוד על טכניקה אישית ועל קבלת החלטות". קבלת החלטות הופכת שחקן טוב לשחקן מצוין. ולפי ניר לוין, זה עניין נלמד שחובה על המועדון ללמד את השחקנים. "כשבמשחק מאמן צועק על שחקן X, 'מסור לשחקן Y ימינה!', אני מעיר למאמן. אני רוצה שהשחקן ירים את הראש ויקבל את ההחלטה בעצמו. פעמים רבות אני אומר למאמן שזה לא תפקידו להורות לשחקן מה לעשות על המגרש. אני מראה להם וידיאו מהמשחקים ומוכיח להם שהרבה פעמים השחקן לא עושה מה שהמאמן אמר וזה עושה טוב יותר לקבוצה. מאמן לא צריך לצעוק 'תן לו ימינה' כי השחקן רואה טוב יותר, ואם לא אומרים לו מה לעשות, הוא יכול לתת מסירת עומק שיעשו ממנה גול. מאמן צריך לתת לשחקן לקבל החלטה ואחר כך לתת לו משוב".

לפי לוין: "הדגש שלנו בשנתיים האחרונות הוא על התמצאות במרחב. עשינו השתלמויות בנושא והבאנו בנק של תרגילים. מה שחשוב עבור שחקן זה להפעיל את הראש וכל הזמן לדעת מה סביבו. אנחנו מלמדים את זה גם דרך קטעי וידיאו של שחקנים שכל הזמן מזיזים את הראש, בודקים את המרחב שלהם ופועלים לפי מה שהם קולטים: פרנק למפארד, צ'אבי, אנדרס אינייסטה, ג'ק ווילשר. שחקנים כאלה".

רוב השחקנים האלה לא פיזיים, המוח הוא הכלי החשוב ביותר שלהם. איך אתם מוודאים שהם לא נעלמים במשחק פיזי?

"אני בתור מנהל מקצועי אגיד למאמן: 'תראה את השחקן הזה, הוא קטן יותר מאחרים אבל מאוד מוכשר — תן לו לשחק ולהתמודד עם שחקנים גדולים ממנו פיזית'. הניצחון בשבת זה לא הדבר הכי חשוב מבחינתנו. חשוב לנו לפתח שחקנים ולשמור על העקרונות שלנו. אז כשיש מאמן שנותן לילדים היותר גדולים לשחק רק כיוון שהם יבטיחו לו ניצחון, זה המקום שלי להתערב ולהגיד לו — אנחנו רוצים שהשחקנים הקטנים והמוכשרים יקבלו צ'אנס, יחוו קשיים, יתחשלו. שייגעו הרבה בכדור. תהליך שדרוג השחקנים חשוב לנו יותר מהניצחון ביום שבת בדרבי. בגלל זה אנחנו גם נותנים לצעירים לשחק עם קבוצות גיל בוגרות יותר. באייאקס אומרים, 'אם הוא טוב מספיק, הוא מבוגר מספיק' — ואנחנו מאמינים בזה. היום מתאמן בנוער שחקן שצעיר מגיל הנוער בשנתיים".

איפה החיבור בין הבוגרים למחלקת הנוער? מה מדיניות הנוער של המועדון ואיך היא משתלבת בסדר היום של הקבוצה של פאולו סוסה?

"יש ישיבות עדכון תקופתיות. אנחנו מתרגמים לאנגלית הרבה מהדו"חות שלנו ומעבירים לצוות הניהולי והמקצועי. אנחנו קיבלנו אישור ליישום העקרונות, ופאולו סוסה מקבל דו"ח על כל שחקני מחלקת הנוער מגיל 16 ומעלה. אפילו 15. הוא מכיר כל שחקן בקבוצת הנוער ונערים א' — ובטח שאת השחקנים המוכשרים יותר. מדי פעם הוא מבקש שחקנים מהנוער שיגיעו לאימוני הבוגרים. כשיש פגרת נבחרות, הוא עושה משחקי אימון עם השחקנים הבוגרים שלא הוזמנו לנבחרות ועם שחקני הנוער. ג'ורדי קרויף גם כן מעורב מאוד בכל מה שקשור לחשיבה קדימה, לאסטרטגיה ולמדיניות. כעת, מבחינת תכנים יש לנו אוטונומיה, אבל הכל נעשה בשיתוף עם ההנהלה והקבוצה הבוגרת".

. . .

"הבאנו מאייאקס"

העקרונות נמצאים גם במתקנים החדשים והמשודרגים בקריית שלום שמכבי תל אביב השקיעה בהם מיליונים רבים — במיוחד כדי לשפץ ולתקן את המגרשים המיושנים. אל משטח הדשא החדש במתחם מגיעים עם מנהל מחלקת הנוער אריאל אברם. המגרש, אחרי הגשם, נראה מושלם. צריך לגעת בו כדי לוודא שלא מדובר במרבד סינתטי. "פעם, אחרי הגשם, זה פשוט היה שלולית ענקית", אומר אברם. אבל עכשיו, אחרי השקעה גדולה של שיפור הדשא והניקוז, המגרש ממש בלומפילד. נקי משלוליות".

לצד המגרש הגדול, מגרש חדש שנראה כמו מגרש קלאס ענקי. הסימונים הקבועים הם לאימוני קואורדינציה, מבדקי מהירות, משחקי לחץ קטנים. "את זה הבאנו מאייאקס" אומר לוין. "ג'ורדי הגיע ואמר לי: 'יכול להיות שהבוגרים ישתמשו במגרש הזה הרבה'. יש כאן אינסוף אפשרויות לתרגילים. אנחנו בעד כמה שיותר תרגילים על שטחים קטנים. מלמדים הכל. זריזות, חשיבה מהירה. מה שאנחנו רוצים ללמד. אנחנו מאוד גאים במגרש הזה, ומקווים מאוד שיבואו מקבוצות אחרות כדי ללמוד מאיתנו. נשמח לארח כל מי שרוצה. שיבואו, יראו וילמדו". לצד המגרש המרכזי של מחלקת הנוער הוקם מגרש חול. "כדי להתאמן על יציאה מהמקום, עבודה של שוערים ושיקום פציעות", מסביר אברם. במתחם יש חדר שיקום וחדר כושר. הכל לשחקני המחלקה בלבד. "הכל היום ממוחשב", אומר אברם. "אנחנו עוקבים אחרי כל הטיפולים והפציעות. כך נדע שאם יש פציעה שחוזרת על עצמה — נצטרך לשנות את הדרך שבה אנו עובדים". במתחם גם כיתות לימודים וכיתת מחשבים עם פוסטר שעליו כתובים ערכי הליבה של מכבי תל אביב: משפחה מצוינת; יושרה; הקרבה; חניכה. שחקנים צעירים במכבי תל אביב יכירו את הערכים הללו בגלל הפוסטרים "בעקבות הנשמה הצהובה" שהכינו ניר לוין והפסיכולוג נועם אייל. שחקן במכבי תל אביב צריך 28 תכונות שהמערכת רוצה ממנו, בהן: נאמנות, נחישות, סובלנות, עמידה בלחצים, חברמניות, שאפתנות ואומץ לב.

מגרש חול במחלקת הנוער של מכבי. "הבאנו מריאל מדריד. זה עוזר לשיקום שחקנים מפציעות", צילום: אוראל כהן מגרש חול במחלקת הנוער של מכבי. "הבאנו מריאל מדריד. זה עוזר לשיקום שחקנים מפציעות" | צילום: אוראל כהן מגרש חול במחלקת הנוער של מכבי. "הבאנו מריאל מדריד. זה עוזר לשיקום שחקנים מפציעות", צילום: אוראל כהן

דרך ארץ

במכבי מדגישים שחינוך הילדים חשוב — הוא חלק ניכר מהאיכות שלהם כשחקנים וכבני אדם. אקדמאים שהקימו קבוצה בליגה ג', רואי חשבון, עורכי דין ועוד, מסייעים בשיעורים פרטיים לילדים של מחלקת הנוער של מכבי. הם עושים זאת עבור אימון שבועי במגרש האימונים ומשחקון בית פעם בשבועיים.

החיפוש אחר כוח אדם איכותי הוא תמידי. למחלקת הנוער של מכבי יש צוות תומך שקבוצות בוגרות היו מתגאות בו. בין השאר, גם יש לה מנהל חינוכי ואחראי על הנושא הסוציו־אקונומי של שחקנים שצריכים סיוע. הוא גם מאמן שוערים. לקבוצת הנוער בלבד יש מאמן, עוזר מאמן, מאמן כושר, עוזר מאמן שני, מאמן שוערים, מנהל קבוצה ועוד אנשים שעובדים בעיקר עבור קבוצת הדגל של מחלקת הנוער של מכבי תל אביב. "המטרה שלנו היא שיהיו כמה שיותר אנשים במשרה מלאה", אומר אברם. "שיוכלו להיות כאן מהבוקר עד הערב ולא לחפש פרנסה במקומות אחרים".

הקבוצה מדגישה שהיא מוקד משיכה למאמנים הטובים באזור המרכז, ושכל מאמן צריך לעמוד בתנאים מאוד נוקשים כדי להישאר במועדון. "מאמן לא מגיע אלינו עם משרוקית ועושה אימון והולך הביתה", אומר אברם. "הם צריכים להגיע מוקדם, להכין ולשלוח תוכניות אימונים, להיצמד לתכנים ולעקרונות". הקבוצה עושה מבדקים פסיכולוגיים מקצועיים לכל מי שמעוניין לעבוד בקבוצה. "אין מאה אחוז, אבל הרבה אנשים שלא התאימו עזבו והבאנו חדשים במטרה לשדרג את התשתית האנושית", אומר אברם. "מה שחשוב לי זה שיגיע מישהו רעב לתפקיד", אומר לוי, "מישהו שרוצה לעשות כמה שיותר". לוין דורש סיעור מוחות תמידי עם המאמנים שלו. "יש לנו המון חומרים מקצועיים מכל העולם. יש לנו דיסקים לימודיים על עקרונות ההגנה של אייאקס, יובנטוס, הכל. הקלסרים שלנו מלאים בחומרים. אנחנו מנסים ללמוד מכל מקום. אם אני רואה תרגיל מעניין אצל מאמן אחד — אני מבקש מהמאמן לשלוח לי מייל, ואני מציג את זה בפני כל המאמנים. התפקיד שלי דורש המון שיחות משוב, המון צפייה באימונים ובמשחקים. זה הליך ארוך וסבלני. אנחנו דורשים המון מהמאמנים ומשלמים להם 10%–15% יותר ממקומות אחרים — והם מקבלים המון מאיתנו. השתלמויות בחו"ל פעם בשנה והמון אינפורמציה וידע".

איך ההורים מעורבים בעבודה היומיומית?

"אנחנו רוצים הורים מעורבים, אבל לא מתערבים", אומר אברם. "ככל שהם מרגישים יותר מעורבים, ככה הם מתערבים פחות. בשני עמודים מספרים להם כל מה שהם צריכים. יש תנאים, יש חוזה. הורה שמקלל ומאיים על מאמן לא יגיד אחר כך שלא ידע שאסור לו. הוא צריך לדעת שהילד שלו יכול להיות מורחק ולעוף מהקבוצה. אנחנו מעדכנים את ההורים על עניינים מקצועיים ועל כל מה שקורה במחלקה. אנחנו רוצים שההורים יידעו מה קורה, ואז אם אנחנו מעלים את דמי החבר ב־200 שקל, זה לא כיוון שאנחנו רוצים לקחת כסף, זה כיוון ששיפצנו את המגרש ב־1.5 מיליון שקל. בכל מקרה, לא מהכסף שלהם אנחנו בונים את התקציב למחלקה. במחלקות אחרות מסתמכים ב־95% על דמי ההורים".

במגרש מכבי הישן המנג'ר האגדי של מכבי תל אביב תלה שלט שעליו היו כתוב "רק במילון הצלחה מגיעה לפני עבודה". במחלקת הנוער תלה לוין את האמרה "השמים הם הגבול והדרך, דרך ארץ". "גם אם אנחנו לא תמיד נצליח להעלות כל שנה 3–4 שחקנים לקבוצה הבוגרת, חשוב לי שהשחקנים שאנחנו מייצרים יהיו רציניים", אומר לוין. "הקבוצות שיש להן שחקנים שלנו מאוד מרוצות מהמקצועיות של השחקנים שלנו שם. לא כל שנה יהיה לנו שנתון פנטסטי כמו שנתון 1992. זה שלקח דאבל בנוער עם מונס דאבור, ריף פרץ, משה לוגאסי, ברק לוי, דור מיכה ועוד. הצלחה מבחינתנו היא גם שחקנים שלנו שמצאו קבוצה אחרת בליגת־העל. ברמת השרון, למשל, יש עכשיו שבעה שחקנים יוצאי מכבי. יהיה מאוד קשה להעלות שחקני נוער לקבוצה הבוגרת המצוינת, אבל מה שחשוב זה שהשחקנים שלנו תמיד יהיו אנשים טובים ושחקנים מקצועיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות