אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
20 חודשי מאסר וקנס של 600 אלף שקל למנהל הכספים של חפציבה צילום: שאול גולן

20 חודשי מאסר וקנס של 600 אלף שקל למנהל הכספים של חפציבה

זאב טננבאום הורשע במסגרת הסדר טיעון בסיוע לגניבה, מרמה והפרת אמונים, ובעשרות מקרים שבהם קיבל למעלה מ-15% ממחיר הדירה מבלי שניתנה לקונה ערבות; במקביל עדיה בן משה, איש הכספים בקבוצה, נידון ל-4 חודשי מאסר

22.12.2013, 10:37 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

בית המשפט המחוזי בירושלים אישר את הסדר הטיעון עם מנהל הכספים של קבוצת הנדל"ן חפציבה, זאב טננבאום, לפיו הוא ירצה 20 חודשי מאסר בפועל, וישלם קנס של 600 אלף שקל לפיצוי רוכשי הדירות שנפגעו באופן הקשה ביותר מהעבירות שביצע.  

קראו עוד בכלכליסט

טננבאום הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בשלוש עבירות של סיוע לגניבה בידי מורשה, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד, ובעשרות מקרים שבהם קיבל למעלה מ-15% ממחיר הדירה מבלי שניתנה לקונה ערבות.

טננבאום הוא אחד הנאשמים הבכירים בפרשת קריסת חפציבה, והוא החמישי שחותם על הסדר טיעון. על פי ההסדר נגזרו עליו גם 10 חודשי מאסר על תנאי. "אין להקל ראש במעשיו של הנאשם", קבע סגן הנשיא אהרון פרקש שאישר את ההסדר, "אף אם המדובר במעשים שנעשו על פי הנחיות הממונה עליו (הכוונה לבועז יונה, ת.ג וז.ש.ל)".

בועזיונה, בעלי חפציבה. שוחרר במרץ מהכלא (ארכיון, צילום: אוראל כהן בועזיונה, בעלי חפציבה. שוחרר במרץ מהכלא (ארכיון | צילום: אוראל כהן בועזיונה, בעלי חפציבה. שוחרר במרץ מהכלא (ארכיון, צילום: אוראל כהן

כתבי האישום בפרשה מתארים תוכנית שלה היו שותפים 6 בעלי תפקידים בכירים בחברה ו-2 זוטרים, לשליחת יד בכספי רוכשי הדירות, לקבלת חלק מהכספים במרמה, להפקדת כ-300 מיליון שקל בחשבונות שאינם חשבונות הלווי של הפרויקטים שבנתה חפציבה, להסתרת גניבות כספים ולהפקת דו"חות כוזבים לבנקים. העבירות שיוחסו בכתב האישום שהוגש בספטמבר 2011 לחלק מהבכירים הן חמורות: גניבה בידי מורשה, קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות על חוק המכר.

הדמות המרכזית בפרשה, מנכ"ל קבוצת חפציבה ומבעלי השליטה בה בועז יונה, שהורשע בשורה של עבירות גניבה, מרמה בנסיבות מחמירות והפרת אמונים בתאגיד שהובילו לקריסה, השתחרר בחודש מרץ מהכלא לאחר שריצה 4.5 שנות מאסר.

  

4 חודשי מאסר בפועל לאיש הכספים

 

במקביל, בית המשפט המחוזי בירושלים גזר 4 חודשי מאסר בפועל על עדיה בן משה, איש הכספים בקבוצת חברות הבנייה חפציבה שקרסה.

בן משה הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בחודש ספטמבר בעבירות של סיוע לגניבה בידי מורשה, בשתי עבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד ובעבירה על חוק ניירות ערך. הפרקליטות דרשה לגזור עליו עשרה חודשי מאסר וקנס כספי. סגן הנשיא אהרון פרקש החליט להקל את העונש בשל מצבו הרפואי של בן משה.

על פי כתב האישום המתוקן שבו הודה, בן משה שימש כאיש כספים מאמצע שנת 2004 ועד אוגוסט 2007. במסגרת תפקידו היה אחראי על ההיבט הפיננסי של חלק מהפרויקטים, בעיקר בכל הקשור להתנהלות מול הבנקים המממנים אותם. בנוסף, כיהן בן משה כדירקטור בחברה הבת חופים למשך כשנה.

עדיה בן משה, צילום: עטא עוויסאת עדיה בן משה | צילום: עטא עוויסאת עדיה בן משה, צילום: עטא עוויסאת

בתוך כך, בית המשפט גזר היום חמישה חודשי עבודות שירות ושישה חודשים מאסר על תנאי על סמנכ"ל השיווק של חפציבה, אודי הררי, שהורשע בהסדר טיעון בסיוע לקבלת דבר במרמה בידי אחר. הררי עבד החל משנת 1992 כמנהל מכירות בחפציבה, ומשנת 2002 ועד קריסתה ב-2005 כסמנכ"ל השיווק.

על פי כתב האישום המתוקן שבו הודה הררי, "בהתאם לנוהל המקובל בחברה מאז תחילת עבודתו בה, הנחה הררי את עובדי מחלקת השיווק בחברה לקבלת המחאות מהרוכשים כשבשורת המוטב יירשם השם 'חפציבה' בלבד. בעקבות הנחיה זו קיבלו עובדי מחלקת השיווק מרוכשי דירות צ'קים שאינם מוגבלים להפקדה לחשבון הליווי של הפרויקט, ושניתן להפקידם בחשבונות שאינם חשבונות הלווי. ההנחיה ניתנה על ידי הררי, על אף החשד שהתעורר אצלו ואותו נמנע מלברר, כי המחאות אלה לא יופקדו בחשבונות הליווי. במעשיו האמורים סייע הררי לקבל עבור חפציבה, במרמה, תקבולים מרוכשי דירות בסך 1,198,000 שקל".

היחידי בפרשה שמשפטו עדיין נמשך הוא המשנה למנכ"ל, פרדי אלגמיל.

 

את טננבאום ייצג עו"ד אייל בסרגליק. את המדינה מיצג בהליך עו"ד סטיב בוארון, מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. את בן משה ייצג עו"ד דרור מתתיהו. את המדינה מיצג בהליך עו"ד סטיב בוארון, מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. הררי יוצג על ידי עוה"ד יהושע רזניק וינון סרטל.

עו"ד בסרגליק, מסר: "בית המשפט אישר היום, הלכה למעשה, את אשר אנו טענו כל הזמן, כי למרשי לא היה חלק ב"מעילה" כלשהיא בחפציבה, הוא כלל לא גרם לנפילתה אלא בועז יונה. מרבית האישומים, אשר הופיעו בזמנו מעל גבי העיתונות וגם בכתב האישום המקורי, נמחקו כלא היו, מפני שלא היה להם שחר. כפי שהבהרתי, ספק רב אם לולא פעילותו של מרשי, הייתה חפציבה שורדת זמן כה רב. גם הפרויקטים שהיא החלה בהם, וסיימה בהצלחה, ואשר סייעו למאות עולים וזוגות צעירים - לא היו מגיעים לקו הגמר בהצלחה ללא פעילותו של מרשי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות