אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המחלבות יורידו מחירים? החלב הגולמי יוזל ב־13 אגורות בתחילת השנה צילום: אריאל בשור

המחלבות יורידו מחירים? החלב הגולמי יוזל ב־13 אגורות בתחילת השנה

ביולי השנה ירד מחיר המטרה ב־9.7 אגורות לליטר ובעקבות זאת הוזילו תנובה, שטראוס וטרה את הקוטג' והגבינה הלבנה; עם זאת, הפעם אין ודאות כי המחלבות יורידו מחירי מוצרים, מאחר שבאוקטובר עלה מחיר המטרה ב־7 אגורות לליטר

22.12.2013, 20:14 | נורית קדוש

הירידה בעלויות ייצור החלב הגולמי שנרשמה ברבעון החולף תוביל לירידת מחיר ליטר חלב גולמי (מחיר המטרה – נ"ק) ב־13 אגורות לליטר בתוך כשבוע. מחיר המטרה נקבע על ידי משרד החקלאות אחת לרבעון, בהתאם להמלצות מועצת החלב, אשר מתבססת על תחשיב עלויות שונות, כשהמשמעותית מבינהן היא מחיר המזון לבהמות.

קראו עוד בכלכליסט

ירידת מחיר המטרה מעוררת ציפייה לירידת מחירים לצרכן - בחודש יולי השנה ירד מחיר המטרה ב־9.7 אגורות לליטר ובעקבות זאת הוזילה תנובה את מחיר הקוטג' והגבינה הלבנה. בעקבות המהלך של תנובה הורידו שטראוס וטרה את מחירי הקוטג' והגבינה הלבנה מתוצרתן בהתאם. עם זאת, אין ודאות כי המחלבות יורידו מחירי מוצרים, שכן בחודש אוקטובר עלה מחיר המטרה ב־7 אגורות לליטר.

מוצרי חלב. יוזלו?, צילום: דורון גולן מוצרי חלב. יוזלו? | צילום: דורון גולן מוצרי חלב. יוזלו?, צילום: דורון גולן

בעוד על פי נתוני דו"ח OECD מוצרי החלב בישראל נמצאו בסיכום 2012 כגבוהים בכ-40% מהממוצע בארגון, מחיר המטרה בישראל ירד ב-10% מתחילת השנה; המחיר הצפוי להיקבע בתחילת ינואר, יהיה לטענת מועצת החלב הנמוך מאז שנת 2011.  

ההחלטה בנוגע להפחתת מחירי מוצרי חלב המצויים תחת צו הפיקוח על המחירים אינה נתונה לשיקול דעת של גורם כלשהו, אלא מבוססת על ירידה מצטברת בשיעור 3.5% לפחות. בכדי להימנע מתנודות במחירי המוצרים לצרכן אחת לרבעון, ממתינים במשרד החקלאות לירידה או עלייה במחיר החלב הגולמי בשיעור מצטבר של 3.5% ורק אז מתקבלת ההחלטה על שינוי המחירים לצרכן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה