אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מספר המניות של פריגו זינק - ההשפעה על המדדים מהווה אתגר לבורסה צילום: shutterstock

מספר המניות של פריגו זינק - ההשפעה על המדדים מהווה אתגר לבורסה

בעקבות המיזוג עם אלאן קפץ מספר המניות של פריגו ביותר מ-40%, והבורסה צפויה לעדכן בהתאם את משקלה במדד ת"א 25 - בתחילה מעבר ל-10% הקיימים, ולאחר חודש חזרה ל-10%. שתי הפעולות גוררות הזרמת ביקושים והיצעים בהתאמה מצד תעודות הסל. הבורסה יכולה למנוע את העיוות

23.12.2013, 14:12 | אורי טל טנא

המיזוג של מניית פריגועם אלאן העלה את מספר מניות פריגו הרשום ב 43%, המיזוג של מניית פריגו עם אלאן העלה את מספר מניות פריגו הרשום ב 43%. הכלל הוא שהבורסה מבצעת התאמה של משקולת מניה במדד כאשר כמות המניות הרשומות במניה עולה ביותר מ 10% יחסית לכמות המניות המקורית לפיה חושב המדד.

קראו עוד בכלכליסט

התאמה זו מכונה התאמת ממ"מ שבועית, והיא מתבצעת לפני פתיחת המסחר בכל יום ראשון, שאינו בחודש של עדכון הרכב מדדים רבעוני.

ההשפעה הרגילה של התאמה זו היא ביקושים שמזרימות תעודות הסל למניות שמשקולתן עלתה בעקבות אותו עדכון ממ"מ. כעת, על פי הכללים היבשים, תעודות הסל צפויות להזרים ביקוש גדול של מעל לחצי מיליארד שקל למניית פריגו בסוף השבוע הבא - כשתקפוץ מעבר למשקל של 10% - ובאמצע חודש מרץ, עם החזרת משקולת המניה ל 10%, צפויה המניה להיצע בהיקף דומה.

ואולם, יתכן מאוד שהבורסה תמנע עיוות מיותר זה על ידי החלטה על איפוס פקטור משקל מקסימאלי במניית פריגו יחד עם עדכון הממ"מ שיחזיר את המניה למשקולת של 10% כבר בסוף השבוע הבא.

בה בעת, כבר היום ניתן להצביע על מרבית הביקושים הצפויים למניות ביום חמישי הבא (ה 2.1), במסגרת מסחר הנעילה, בעקבות עדכון הממ"מ השבועי הראשון של חודש ינואר. המנויות הצפויות לקבל ביקושים מתעודות הסל הן: בראק אן וי- 3.4 מיליו שקל; אלקטרה נדל"ן - 1.05 מיליון שקל; ביוליין- 580 אלף שקל; מגה אור- 570 אלף שקל; איתמר- 300 אלף שקל; דורי בניה- 135 אלף שקל.

מדדים, צילום: אוראל כהן מדדים | צילום: אוראל כהן מדדים, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
תשובה לרועי
אם הבורסה לא תמנע את העליה במשקולת היחסית של פריגו, אזי תעודות הסל יאלצו להזרים למניה ביקוש של כ 600 מיליון ש"ח. על פי רוב ביקוש זה יוצר עליה קלה במחיר המניה, המתוקנת תוך ימים בודדים. מכך יווצר נזק למחזיקי תעודות הסל. נזק נוסף יווצר עם ההיצע הצפוי למניה בעוד חודשיים וחצי. ההגיון מאחורי זה פשוט, כסף טיפש יוצר הזדמנות לספקולנט על חשבון תעודות הסל המחוייבות לבצע את הרכישה והמכירה. הקטנת העיוותים תתרום למחזיקי תעודות הסל - וכמובן שהיא נוגדת לאינטרס של הספקולנטים.
אורי טל-טנא  |  26.12.13
5.
עסקאות מלאכותיות
למיטב הבנתי,גופים שאינם משלמים עמלות מינימום על פעולות בסכומים קטנים(עושי שוק או גופים גדולים) מונעים תחרות על ידי הכנסה מכוונת של סכומים קטנים שגורמים לגופים שמנגד לשלם עמלות מינימום שגורמות לעיוו ת גדול במחיר שמשולם בפועל.פעולות אלה גורמות להקטנה של הסחירות והתחרות..ברשותי כעושה שוק וולונטרי מאות דוגמאות.אני מצרף דוגמא מיום 24/12 .מדובר בעסקה מלאכותית שכל מטרתה לגרום לי לשלם עמלות גבוהות.יש ברשותי מאות דוגמאות
shlomo lecker  |  24.12.13
4.
אין לבורסה זכות למנוע "עיוות" טרם נוצר כזה
הפעם הלכת צעד אחד רחוק מידי... אתה מצפה מהבורסה להפר את כללי המתודולוגיה שקבעה, ליטול לעצמה שיקול דעת פרטי ולפגוע בתשואת המשקיעים במדד (עקבי צמצום חשיפתם למניית פריגו) והכל בשם ס-פ-ק-ו-ל-צ-י-ה והערכה אישית שלך שהמניה תפתח פער על השוק. ראשית, מדובר בספקולציה הדורשת שמניית פריגו תעלה מעל 15% (נכון למחירה היום )מול השוק. שנית, מה עם הפגיעה במשקיעי המדד שרוצים חשיפה גבוהה לנייר שלהערכתך יכול לעלות ולסחוף את המדד למעלה ?
רועי  |  24.12.13
לכל התגובות