אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חנס נשלח למוסדיים לאישור הבונוס השנתי צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

חנס נשלח למוסדיים לאישור הבונוס השנתי

דסק"ש ואי.די.בי פתוח המחזיקות בכור, החליטו לא להשתתף בהצבעה על בונוס של 1.8 מיליון שקל ליו"ר החברה ליאור חנס. ההכרעה עברה לגופי הפנסיה. מיטב דש, הפניקס ופסגות מתנגדים לבונוס

24.12.2013, 07:01 | רחלי בינדמן

דסק"ש ואי.די.בי פתוח שולחות את ליאור חנס, יו"ר כור ומהמנהלים הבכירים והוותיקים בקבוצת אי.די.בי, לזכות בחסדי הגופים המוסדיים שהובילו להדחתם של נוחי דנקנר ואנשיו מניהול החברה, בתקווה שהללו יאשרו לו בונוס של 1.8 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

אתמול כורהיתה אמורה לכנס אסיפת בעלי מניות כדי לאשר לחנס בונוס של 1.8 מיליון שקל במסגרת תנאי העסקתו. מבחינתו של חנס, הבונוס היה קרוב מתמיד, זאת מכיוון שבסוף ספטמבר האחרון אישרו בעלי מניות המיעוט את מדיניות התגמול לבכירי כור שכללה גם את תנאי הבונוס שלו. לפי תיקון 20 לחוק החברות, ברגע שחברה מצליחה לאשר תוכנית תגמול לבכיריה, תנאי העסקתו הפרטניים של בכיר בחברה, בתנאי שעולים בקנה אחד עם מגבלות תוכנית התגמול, דורשים אישור של רוב רגיל בלבד בקרב בעלי המניות. במילים אחרות, די היה באישור בעלי השליטה בכור - חברת דסק"ש - לבונוס, והוא היה משולשל לכיסו של חנס, ללא צורך בקבלת אישור פרטני מבעלי המניות מקרב הציבור - גופי הפנסיה.

אלא שלאחר ההחלטה העקרונית של בית המשפט בשבוע שעבר להעביר את השליטה באי.די.בי מידיו של נוחי דנקנר וצוות מנהליו, נוצר מצב ביניים שבמסגרתו נוקטים המנהלים משנה זהירות. כך, דיווחה אתמול כור על דחיית מועד ההצבעה על הבונוס של חנס בשבוע. הדחייה נעשתה על רקע החלטת דירקטוריון דסק"ש ודירקטוריון אי.די.בי פתוח שלא להשתתף בהצבעה על הבונוס לחנס ולהעביר את ההחלטה לגבי הענקת הבונוס לידי הגופים המוסדיים.

ליאור חנס. האם יזכרו לו את חלקו במיזוג? , צילום: עמית שעל ליאור חנס. האם יזכרו לו את חלקו במיזוג? | צילום: עמית שעל ליאור חנס. האם יזכרו לו את חלקו במיזוג? , צילום: עמית שעל

השליטה באי.די.בי טרם עברה למשקיעים מוטי בן־משה ואדוארדו אלשטיין, והיא עוד תלויה בבדיקת הונו של בן־משה מצד רשות ני"ע. בינתיים, אי.די.בי עדיין נמצאת בידי דנקנר ואנשיו, אך הדירקטורים בחברה חוששים מתביעות שיוגשו כלפיהם, ועל כן מי שמנהל בפועל את החברות הם הדירקטורים החיצוניים. מצב זה הוביל, ככל הנראה, לכך שדירקטוריון דסק"ש ואי.די.בי פתוח החליטו שלא להצביע ולתמוך בבונוס לאחד ממנהלי הקבוצה בתקופה שהשליטה שלהם עומדת על כרעי תרנגולת.

נגד המלצת אנטרופי

ממצב שהבונוס כבר נמצא בכיס שלו, מצא את עצמו חנס נדרש לקבל את אישור הבונוס מהגופים המוסדיים שרובם הצביעו בעד הדחת דנקנר וצוותו מהשליטה באי.די.בי. ואמנם מתברר כי למרות התמיכה בבונוס לחנס של חברת הייעוץ אנטרופי המספקת המלצות לגופים המוסדיים לגבי אופן הצבעה באסיפות, ל"כלכליסט" נודע כי אין הרוב הדרוש בקרב בעלי מניות המיעוט לאישור הבונוס. שני הגופים המוסדיים הגדולים המחזיקים במניה (למעט כלל ביטוח שנמצאת בשליטת הקונצרן ומחזיקה בכור) – הפניקס ומיטב דש - מתנגדים בתוקף לאישור הבונוס ותכננו להצביע בניגוד להמלצת אנטרופי.

גם בפסגות, מחזיק קטן יותר, תכננו להצביע נגד. חברות הביטוח איילון והראל המחזיקות אף הן במניה טרם קיבלו החלטה כיצד להצביע.

באנטרופי נימקו את ההמלצה לתמוך בבונוס בכך שהוא ניתן במסגרת מדיניות התגמול של כור שאושרה באסיפה הכללית של החברה בסוף ספטמבר. בהקשר זה מעניין כי באישור תוכנית התגמול הפניקס דווקא תמכה, והיא עשתה זאת לצד הראל, מגדל, איילון ואי.בי.אי שכולן הצביעו בהתאם להמלצת אנטרופי לאשר את תוכנית התגמול. מיטב דש ופסגות התנגדו גם אז לאישור תוכנית התגמול. סיבה נוספת לתמיכת אנטרופי במענק של חנס היא הודעתו של היו"ר על ויתור והפחתת תקרת הבונוס שלו עבור 2013 מ־2.8 מיליון שקל ל־1.8 מיליון שקל.

פסגות, מיטב דש והפניקס המתנגדים כעת למענק לחנס עושים זאת בטענה כי הוא אינו מגיע לו שכן האחזקה המהותית היחידה של כור היום היא במניות קרדיט סוויס, לאחר ששני שלישים מהאחזקות כבר מומשו ואילו חנס עצמו נהנה בשנים עברו מבונוסים של מיליוני שקלים עבור ההשקעה במניית הבנק השוויצרי שבדיעבד התבררה כלא חכמה במיוחד. בעשור האחרון נהנה חנס מעלות שכר מצרפית של 26 מיליון שקל במסגרת תפקידיו כמשנה למנכ"ל אי.די.בי (מ־2004) ויו"ר כור (מ־2011).

עם ההתנגדות על בסיס טענות אלו, מתעלמים המתנגדים מהמאמצים שהפעיל חנס לקדם את עסקת המיזוג בין דסק"ש לכור שצפויה לספק מזומנים לאי.די.בי, וזאת במקום עסקת בעלי העניין הבעייתית שנרקמה במקור לרכישת השליטה בכלל ביטוח מידי אי.די.בי פתוח על ידי כור.

מפיצה בהנחה

בתוך כך, אתמול הפיצה אי.די.בי פתוח מניות כור בשוק כדי להצטייד במזומנים שיסייעו לה לשרת את התחייבויותיה בתחילת השנה הבאה. זאת בזמן שהמיזוג בין כור ודסק"ש עומד בפתח ואמור להעלות את שווי מניית כור כתוצאה מהצעת רכש שתספק לה דסק"ש.

הגופים המוסדיים הרימו גבה לנוכח ההפצה ותהו מדוע לא המתינו באי.די.בי פתוח למיזוג כדי לבצע את ההפצה במחיר גבוה משמעותית ובעצם העניקו לרוכשים בהפצה הנחה של כ־5% במתנה. בשוק ההון אף החלו ספקולציות לא מבוססות כי האסיפה לאישור הבונוס לחנס צפויה להידחות בפרק זמן ארוך משבוע באופן שישנה את המועד הקובע להגדרת בעלי המניות שישתתפו בהצבעה (המועד נקבע 15 יום לפני מועד ההצבעה).

על רקע ההפצה אתמול, עשוי מאזן הכוחות של הגופים המוסדיים המחזיקים במניית כור להשתנות באופן שיכול לחזק את התומכים ולהקטין את כוחם של המתנגדים - כך שיאפשר את אישור הבונוס חרף ההחלטה של דסק"ש ואי.די.בי פתוח שלא להשתתף בהצבעה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
בונוס על מאמצים חסרי תוחלת?
האדון הנכבד הוא חלק מצוות הנהלה של אחד הקונצרנים הכושלים בישראל בכל הזמנים, הוא חתום על חלק מההחלטות העסקיות שהובילו לקריסה ועכשיו מגיעה לו בונוס על מאמצים כושלים שהוא עשה בניסיון (חסר תקווה) להציל את האוניה הטובעת? ואני תמיד חשבתי שבונוס מקבלים על תוצאות ולא על "השתדלות". מר חנס הנכבד - אם אחד מעובדיך הזוטרים היה מגיע אליך עם גיליון "השגים" כמו שלך ועוד דורש על כך העלאה - תוך כמה שניות הוא היה עף מהמשרד עם מכתב פיטורין? אם יש לך אפילו שבריר של כבוד מקצועי, טול את מצנח הזהב שאני בטוח שסידרת לעצמך בחוזה העסקתך, לך לביתך המפואר ותשאיר את מלאכת הניהול לאנשים מוצלחים יותר ממך ועם קצת יותר ענווה.
אזרח  |  24.12.13
לכל התגובות