אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל לא שולף את נשק יום הדין למרות התחזקות השקל צילום: רויטרס

בנק ישראל לא שולף את נשק יום הדין למרות התחזקות השקל

הבנק יכול לקבוע שער רצפה לדולר ולהתערב במסחר בכל פעם שהמטבע האמריקאי יגיע אליו. הבעיה: בבנק חוששים שמהלך כזה יזמין מתקפות על השקל ויגרום לכך שיתרות המט"ח, שכבר מסבות לבנק הפסדים, יגדלו עוד יותר

25.12.2013, 09:48 | אמנון אטד

בשבועות האחרונים נחלש הדולר מול השקל בעיקר בשל חולשתו בעולם, אך מה שקרה אתמול שונה מההתרחשויות האחרונות שנרשמו בשוק המט"ח. אתמול התחזק השקל מול כל המטבעות החשובים, דבר שמעיד כי הפעם מדובר כבר בהתחזקות מקומית.

  

הסיבה העיקרית לכך היא אכזבת חלק מהפעילים בשוק מהחלטת בנק ישראל שלא להפחית את הריבית, מהלך שאם היה יוצא לדרך היה הופך את השקל לפחות אטרקטיבי בעיני המשקיעים, מקטין את הביקושים לו ופועל בכך להחלשתו מול המטבעות האחרים.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

בנק ישראל יכול להמשיך ולרכוש דולרים בניסיון למתן את התחזקות השקל, ובאופן תיאורטי הוא יכול גם לשלוף את נשק יום הדין שלו ולקבוע שער רצפה לדולר מול השקל, שבכל פעם שהמטבע האמריקאי יגיע אליו ירכוש הבנק דולרים כדי למנוע התחזקות נוספת של השקל.

בשלב זה נמנע בנק ישראל מנקיטת מהלך קיצוני מסוג זה, ויש לכך לפחות שתי סיבות. הראשונה היא שהצהרה על מדיניות הגנה על שער חליפין מסוים עלולה להזמין מתקפות על השקל, שיחייבו את הבנק לרכוש כמויות עצומות של מט"ח. הסיבה השנייה היא שרכישות עתידיות אלה יגדילו עוד יותר את יתרות המט"ח של ישראל, ופער הריביות בין השקל לבין חו"ל גורם לבנק הפסדים גדולים כתוצאה מניהול יתרות המט"ח.

 

שערו היציג של הדולר ירד אתמול ב־0.4% ונקבע ברמה של 3.488 שקלים, שפל של כשנתיים וחצי. שערו היציג של היורו נחלש בכ־0.6% לרמה של 4.77 שקלים. התחזקות השקל הגיעה בעקבות החלטת בנק ישראל שלשום להשאיר את הריבית לחודש ינואר ללא שינוי ברמה של 1%. מיד לאחר פרסום החלטת הריבית התחיל השקל להתחזק במסחר הבין־בנקאי, והמגמה הזו נמשכה גם אתמול. לאחר קביעת השערים היציגים המשיך השקל להתחזק מול הדולר ומול היורו.

היום לא יקבע שער לדולר וזאת בשל חג המולד. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות