אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גוגל יוצאת למלחמה נגד אפל, מיקרוסופט ובלקברי צילום: שאטרסטוק

גוגל יוצאת למלחמה נגד אפל, מיקרוסופט ובלקברי

ענקית החיפוש מנסה להציל את מערכת ההפעלה הסלולרית שלה ממתקפה חסר תקדים של תביעות מצד רוקסטאר - טרול פטנטים השייך לאפל, מיקרוסופט ובלקברי וחמוש במאגר הפטנטים של נורטל לשעבר

25.12.2013, 12:00 | נמרוד צוק

תפנית חדשה במלחמת הפטנטים המתמשכת: גוגל הגישה תביעה נגד המיזם "רוקסטאר", התאגדות חברות בראשות אפל, מיקרוסופט ובלקברי, המחזיק במאגר הפטנטים של חברת התקשורת לשעבר נורטל. גוגל טוענת כי הקבוצה מנהלת קמפיין מלוכלך הכולל תביעות פטנטים כוזבות, במטרה להכשיל את אנדרואיד. ענקית החיפוש גם טוענת כי הקמפיין גורם נזק משמעותי למאות חברות טכנולוגיה המתפרנסות מהפלטפורמה.

קראו עוד בכלכליסט

לטענת גוגל, רוקסטאר הגישה גל של תביעות במהלך חודשי אוקטובר ונובמבר האחרונים בנסיון לחנוק את מכשירי נקסוס של החברה, ומוצרים של יצרניות טלפונים אחרות, ביניהן ASUS, HTC, חאוויי, סמסונג ו-LG. החברה הוסיפה כי המיזם אינו יותר מטרול פטנטים, כי רכישת הפטנטים הישנים של נורטל נועד אך ורק די לתקוף את אנדרואיד.

טרולי פטנטים - המציאות פחות נחמדה, צילום: שאטרסטוק טרולי פטנטים - המציאות פחות נחמדה | צילום: שאטרסטוק טרולי פטנטים - המציאות פחות נחמדה, צילום: שאטרסטוק

"רוקסטאר לא מייצרת מוצרים כלשהם ולא עושה בפטנטים שימוש מעשי, אלא מעסיקה צוות של מהנדסים בקנדה שכל עיסוקו לבחון מוצרים מצליחים של חברות אחרות, במטרה לגלות דרכים לסחוט כסף מאותן חברות על ידי רישוי פטנטים תחת איומי תביעה", נכתב בכתב התביעה. כראיה, כתב התביעה ציטט את מנכ"ל רוקסטאר, שאמר בעבר כי גם פייסבוק, לינקד-אין, ולמעשה כל חברת טכנולוגיה אחרת על פני כדור הארץ מפרה פטנטים שמצוים בידי רוקסטאר.

גוגל דורשת מבית המשפט להכריז כי מכשירי הנקסוס 5, נקסוס 7 ונקסוס 10 שהיא מייצרת ומשווקת יחד עם LG ואסוס אינם מפרים שבעה פטנטים המוחזקים בידי רוקסטאר וחברת הבת שלה, מוביילסטאר. הפטנטים מתייחסים לתכונות בסיסיות כגון שימוש בסמארטפון כנקודת Wi-Fi, ניהול תקשורת ב-VPN, שימוש במסרים מיידיים ונוטיפיקציות.

הסיכויים אינם טובים

עם זאת, להערכת מומחים בתחום, לא נראה כי יש לתביעה של גוגל סיכוי רב. זאת היות וקיים תקדים לרעתה מאפריל האחרון, כאשר הוגשה תביעה דומה מצד סיסקו. בית המשפט לערעורים בנושאי פטנטים קבע כי סיסקו אינה יכולה לתבוע כדי להגן על לקוחותיה המשתמשים בנתבים מתוצרתה מפני תביעות פטנטים.

אבל לא רק גוגל תתקשה להוכיח את טענתה בבית המשפט, אלא גם רוקסטאר. רק אתמול דווח, על פי חשיפה של סוכנות הידיעות בלומברג, כי נסיונותיה של רוקסטאר ליצור הכנסות באמצעות איומים משפטיים על חברות לא נחלו עד כה הצלחה גדולה, והחברה מנסה למכור כעת חלק מהפטנטים ברשותה. זאת לאחר שהחברות המאוימות סירבו להכנע לדרישות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות