אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"המפרקים לא הכריעו בתביעת החוב"

"המפרקים לא הכריעו בתביעת החוב"

השופט בנימין ארנון לא ממהר לאשר את עסקת המכירה השנויה במחלוקת בתיק התחנה המרכזית. שלשום הוא חייב את הנאמנים לבדוק את תביעת החוב של הנושה שהוצגה כמובטחת ועמדה לקבל נכסים בשווי 200 מיליון שקל, מבלי לשלם תמורתם. השופט הבהיר שהכרעה בתביעת חוב היא חובתם של בעלי תפקיד

26.12.2013, 08:21 | ענת רואה

השופט בנימין ארנון ממשיך בפיקוח הדוק על הסדר הנושים שהסתמן בתיק התחנה המרכזית החדשה בתל אביב (התמח"ת). לפני שלושה חודשים סירב ארנון לאשר את הסדר הנושים המתגבש, ולפיו עמדה נצבא של קובי מימון, בעלת השליטה בתמח"ת, לקבל את כל נכסי התמח"ת בתמורה ל"קיזוז חובות" ותשלום נמוך יחסית במזומן, וזאת בנימוק שחברה־בת שלה היא "נושה מובטחת". שלשום קבע השופט ארנון שמעמדה של החברה־הבת מעולם לא הוכרע רשמית, והוא הורה לנאמנים להכריע בתביעת החוב בצורה מסודרת ורשמית, תוך שהוא מבהיר שמדובר בסמכות חובה של בעלי התפקיד.

עו"ד יוסי בנקל, צילום: גלעד קוולרציק עו"ד יוסי בנקל | צילום: גלעד קוולרציק עו"ד יוסי בנקל, צילום: גלעד קוולרציק

הנאמנים, רו"ח חיים קמיל ורו"ח עליזה שרון הציגו את ניפ, החברה־הבת, כנושה מובטחת ואף טענו בהמשך שהכריעו בנושא בהתבסס על חוות דעת משפטית שקיבלו ולא ניתן עוד לערער על כך. השופט ארנון קבע שאין להכריע בתביעת חוב "אגב אורחא", ויש לעשות זאת בצורה מסודרת ומנומקת ובאופן שיאפשר לנושים לערער על ההחלטה אם יחפצו בכך.

בנקל יתרץ קושיות משפטיות

החלטתו של השופט ארנון ניתנה לאחר שעיין בדו"ח שהגיש לו עו"ד יוסי בנקל שמונה לאחרונה לנאמן שלישי בתיק, והצטרף לקמיל (שותפו של עו"ד שלמה נס) ולשרון, ששניהם רואי חשבון. תפקידו של בנקל היה לבדוק את כל הסוגיות המשפטיות שהתעוררו על רקע התנגדויות נושים להסדר ועל רקע שאלות שהשופט כתב שהוא עצמו לא קיבל להן מענה מספק בקשר לעסקת המכירה שהתגבשה.

קובי מימון, צילום: אוראל כהן קובי מימון | צילום: אוראל כהן קובי מימון, צילום: אוראל כהן

עו"ד בנקל קבע שלדעתו קבוצת נצבא, לרבות החברה־הבת ניפ, הן נושות נדחות, כלומר לא רק שאין להן עדיפות על פני נושים אחרים, הן כלל לא מקבלות אגורה אחת מקופת הנושים. בנקל הסביר שהעסקה המוצעת מיטיבה עם בעלי השליטה ופוגעת בנושים, ולכן אין לאשר אותה. לעמדתו הצטרפה רו"ח שרון, ששינתה בכך את עמדתה הקודמת. עם זאת, השופט ארנון ציין שהנאמן קמיל טרם מסר תגובה כלשהי לדו"ח של בנקל.

התמח"ת, חברה בשליטת נצבא, נמצאת בהקפאת הליכים ממושכת מאז ינואר 2012. באותו מועד מונו קמיל ושרון לנאמנים והם שמפעילים באופן שוטף את התחנה כשבמקביל פועלים למכירתה כדי לכסות חלק מחובות העתק לנושים שמוערכים ביותר ממיליארד שקל. בפברואר הגישו קמיל ושרון הצעת הסדר לשופט ארנון וביקשו לכנס אסיפות נושים. לפי ההסדר, כל נכסי התמח"ת היו אמורים להימכר לחברת מפעילי תחנות, גם היא חברה־בת של נצבא, תמורת 200 מיליון שקל. עם זאת, הנאמנים הסבירו שרוב התשלום יעשה דרך "קיזוז חוב" של התמח"ת למי שהוצגה כנושה מובטחת – נכסים ייזום ופיתוח (ניפ), חברה בשליטה מלאה של נצבא. למעשה, במסגרת העסקה כמעט שלא אמור היה להיכנס לקופה כסף מזומן, אבל הנאמנים הסבירו שכהטבה לנושים הרגילים יוקדשו 21 מיליון שקל במזומן ויחולקו ביניהם.

להסדר הוגשה שורה של התנגדויות תוקפניות למדי מצד נושים שהתקוממו נגד מה שהגדירו כ"עסקה לא כשרה" שתכלול "תספורת בוטה לנושים הרגילים", ואף תקפו אישית את קמיל ושרון וטענו שהם פועלים בשירות נצבא ומימון ולא למען הנושים הרגילים.

רו"ח חיים קמיל, צילום: אוראל כהן רו"ח חיים קמיל | צילום: אוראל כהן רו"ח חיים קמיל, צילום: אוראל כהן

הנאמנים הסתמכו על חוות דעת חיצונית

הנאמנים טענו שקיבלו חוו"ד משפטית מעו"ד אורי גאון ממשרד לוינבוק שבה הוא קבע שהשעבודים של ניפ תקפים, למרות שאחד מהם נרשם באיחור. ומשקיבלו את חוות הדעת הפכה זו להכרעה חלוטה שלא ניתן לערער עליה.

בהחלטתו כתב השופט ארנון שתפקידו של המפרק הוא לדון בתביעות חוב המובאות בפניו, והדבר תקף גם כשמדובר בנאמנים. לדבריו, מאחר שהנאמנים הם בעלי סמכות מעין שיפוטית ביחס לתביעות החוב המוגשות על ידי הנושים "מוטל עליהם לדון ולפרסם באופן רשמי, מחייב ופורמאלי את הכרעתם בנוגע לתביעות החוב". לדבריו, "זאת הנאמנים טרם עשו בנוגע לתביעת החוב של חברת ניפ".

בהמשך כותב ארנון כי לא ניתן לראות באמירות של הנאמנים בנוגע לאימוץ חוות דעתו של עו"ד גאון, כהכרעה שלהם בנוגע לתביעות החוב של חברת ניפ. השופט מבהיר כי "החלטה מעין שיפוטית צריכה להינתן באופן פורמאלי ומחייב, ובתאריך מוגדר ולא אגב אורחא, וזאת – בין היתר על מנת לאפשר הגשת ערעור על החלטת הנאמנים על ידי צד המעוניין בהגשתו של ערעור כזה". עוד הוא כותב כי עו"ד גאון הוסמך על ידי הנאמנים לתת חוות דעת בנושאים ספציפיים "ולא ליתן הכרעה כוללת בתביעת החוב של ניפ", ולכן אימוץ חוות הדעת שלו על ידי הנאמנים אינו יכול להוות תחליף למתן הכרעה כוללת שלהם.

השופט ארנון מוסיף וכותב כי נראה שבעמדתם של הנאמנים בנוגע לנשייתה של ניפ חל שינוי: בתחילה הביעו קמיל ושרון את העמדה כי ניפ היא נושה מובטחת, אולם לאחרונה הגישו שרון ובנקל חוות דעת חדשה בה עמדה שונה, המנוגדת לעמדה הקודמת. "השינוי שחל בעמדתם של הנאמנים", כותב ארנון, "אף מחדד את הצורך במתן הכרעה בפורמלית ומחייבת בתביעת החוב של ניפ". השופט קבע כי הדוח של בנקל יועבר לכל הצדדים הרלוונטיים והמעוניינים, ולאחר שאלו יגיבו, תימסר הכרעה מסודרת בתביעת החוב. ארנון ביקש מהנאמנים לעדכן אותו "בדבר השלמת ההכרעה בתביעת החוב" בתוך כחודשיים וחצי.

הנאמנים קמיל ושרון לא מסרו תגובה לדברים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות