אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרב הירושה במשפחת עופר הוכרע: ליאורה תחזיק 51% מעופר השקעות צילום: ורדי כהנא

קרב הירושה במשפחת עופר הוכרע: ליאורה תחזיק 51% מעופר השקעות

בית המשפט לענייני משפחה נתן תוקף לצוואה האחרונה של יולי עופר - שהותירה את עיקר הרכוש לליאורה עופר; אחיה דורון טען כי הופעלו על אביו "לחצים פסולים" במטרה שישנה את הצוואה המקורית - שחילקה את הרכוש בין האחים; מקורביו של דורון: הסכסוך לא נגמר, נגיש ערעור

26.12.2013, 12:07 | זוהר שחר לוי ותומר גנון

סכסוך הירושה במשפחת עופר הוכרע: ליאורה עופר, בתו של יולי עופר, תשלוט בחברת עופר השקעות (51%), בעוד אחיה דורון יחזיק רק ב-15%. כך התירה היום (ה') לפרסום סגנית נשיאת בית המשפט לענייני משפחה בת"א, טובה סיוון. פסק הדין הותר לפרסום בעקבות עתירה שהגישו "כלכליסט" ו"ידיעות אחרונות", באמצעות עוה"ד פז מוזר וירון חנין.

קבוצת עופר השקעות פועלת בתחומי הנדל"ן, הבנקאות והתיירות. הקבוצה היא בעלת השליטה בבנק מזרחי טפחות (ביחד עם מוזי ורטהיים), ובחברת  מליסרון שבבעלותה 23 קניונים ובהם: קניון רמת אביב, הקריון והגרנד קניון בחיפה והקניון הגדול בפ"ת. בתחום התיירות מחזיקה החברה, בין היתר, במלונות קלאב מד ומרידיאן באילת. 

קראו עוד בכלכליסט

בית המשפט לענייני משפחה, נתן תוקף לצוואה האחרונה של יולי עופר - שהותירה את עיקר הרכוש לליאורה עופר; אחיה דורון טען כי הופעלו על אביו "לחצים פסולים" במטרה שישנה את הצוואה המקורית - שחילקה את הרכוש בין האחים.

ממקורביו של דורון עופר נמסר כי הסכסוך רחוק מסיום, ובקרוב יוגש ערעור לבית המשפט המחוזי על פסק הדין.

הסכסוך בין האחים פרץ לאחר שנפתחה צוואתו של יולי עופר. על פי הצוואה שנחתמה בנובמבר 2008, ליאורה קיבלה את השליטה בחברת עופר השקעות, כלומר את כל מניותיו של אביה בחברה (51%), ואילו אחיה נותר עם 15% מהחברה. דורון פנה לבית המשפט וביקש לבטל צוואה זו בטענה שאינה תקפה. הוא ביקש לאשר צוואה שכתב אביו מספר חודשים לפני כן, לפיה האחזקות בחברה יתחלקו באופן שווה בין הילדים.

 

עיקרי המאבק בין ליאורה עופר לאחיה דורון נגעו לשאלה איזו מהצוואות שהותיר מאחוריו האב היא התקפה. הצוואה האחרונה הותירה את עיקר הרכוש, כולל המניות בחברת עופר השקעות, לליאורה עופר. הצוואה שקדמה לה חילקה את הרכוש בין האחים. לטענת דורון עופר, הופעלו על אביו "לחצים פסולים" במטרה שישנה את הצוואה המקורית.

  

דורון עופר ואחותו ליאורה, צילום: משה שי, ורדי כהנא דורון עופר ואחותו ליאורה | צילום: משה שי, ורדי כהנא דורון עופר ואחותו ליאורה, צילום: משה שי, ורדי כהנא

"המנוח ערך בחייו כ-20 צוואות", נכתב בפסק הדין, "אשר רובן, לרבות צוואת נובמבר 2008, נערכו על ידי פרקליטו וידיד, עוה"ד צבי אפרת. כעולה מהראיות באשר לחלקן של צוואת אלה, התלבט המנוח למי מילדיו או לשניהם יוריש את מניותיו. אך כחוט השני עולה, כי שיקולו העיקרי לצורך קבלת החלטתו - כפי שזו מובאת בצוואת נובמבר 2008 – ביקש כי יישמר מפעל חייו לאחר אריכות ימיו".

"משקבעתי כי המנוח היה כשיר לחתום על צוואת נובמבר 2008", כתבה השופטת, "וכי הוראות צוואה זו אינן תוצאות ישירה של השפעה בלתי הוגנת כטענת דורון, הרי שיש ליתן צו לקיומה של צוואת נובמבר 2008, אשר נחתמה כדין על ידי המנוח".

חלק מהפרטים נודעו בהליך מקביל בבית המשפט המחוזי, שבו תובע דורון עופר לקבל מסמכים וחומרים מהחברות של האב כדי לעקוב אחרי קבלת ההחלטות. הסכומים שבמחלוקת נאמדים במאות מיליוני שקלים. את שני ההליכים המשפטיים מלווים מאמצי תיווך שמזוהים עם איש העסקים אלי אלרואי, דירקטור בחברת עופר השקעות שבבעלות אייל עופר, בן דודם של השניים.

על שתי הצוואות חתום מנהל העיזבון עו"ד צבי אפרת, שהיה בין העדים המרכזיים במשפט, לצדם של האלמנה רות עופר ובני משפחה נוספים. עד נוסף במאבק המשפטי הוא התעשיין איתן ורטהיימר, שהתבטא בעבר כי יולי עופר הבין היטב את ההבדלים בין שתי הצוואות שעליהן חתם. כאמור ביהמ"ש הכריע לטובת ליאורה עופר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

40 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

39.
ליאורה שלום, יש לי עצה טובה בשבילך. אולי אחת הטובות שתקבלי ...
ישנו משפט שנוכחתי לדעת עד כמה הוא נכון. את המשפט אמר החכם באדם, שלמה המלך, וזה הולך כך: "טוב ארך אפיים מגיבור ומושל ברוחו מלוכד עיר". המשפט הזה מאד מתאים למצב שלך עם אחיך. ההסבר הוא מורכב. יש הרצאה שלמה של הרב יוסף בן פורת (רב אמיתי כמו שאנחנו מכירים מתקופת הסבים שלנו), זו הרצאה אחת מיני רבות של הרב, שבין היתר מסבירה את הכוונה במשפט הזה. ניתן למצוא אותה ביוטיוב או באתר "הידברות". בעצם, עם האמצעים העומדים לרשותך ייתכן שאת יכולה לנסות להזמין אליך את כבוד הרב לשיעור פרטי אצלך במשרד :-) בהצלחה.
אביעד , פתח תקווה  |  29.12.13
36.
קרב הירושה במשפחת עופר הוכרע
דם זה לא מים הכסף מעוור עיניים תזכרו איך גדלתם כאחים כשהייתם קטנים הכסף הזה יהרוס כל חלקה טובה בכם וזה כנראה העונש של העשירים משפחות קשות יום עוזרות אחת לשניה לשרוד ואפילו אנשים זרים פותחים את ליבם החם ואתם נלחמים על דבר שיש ממנו הרבה ולא יחסוך ממכם פת לחם די לתאוות בצע במיוחד אצל משפחות כמוכם שהרכוש קודם לאהבת אחים ויוצר קרע במשפחה אני בטוח שאם אביכם היה יודע לאן הגעתם הוא היה מתהפך בקברו תחשבו שאם הקרע הזה יימשך מה יהיה שתחזירו את נשמתכם לבורא ומי יישב עליכם שבעה ומי ייבכה את לכתכם
משה , מרכז  |  26.12.13
לכל התגובות