אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"ללכת ולהעלות את המע"מ בכל פעם שחסר כסף בתקציב הממשלה, זו מדיניות קלוקלת" צילום: גיל לביא

"ללכת ולהעלות את המע"מ בכל פעם שחסר כסף בתקציב הממשלה, זו מדיניות קלוקלת"

כך אמר אלדד תמיר, מנכ"ל תמיר פישמן במסיבת עיתונאים; "יש צורך בהנהגת מע"מ דיפרנציאלי, אשר יכביד על האוכלוסיות החזקות יותר"

29.12.2013, 13:03 | ערן סוקול
העלאת המע"מ על ידי הממשלה היתה שגויה, היא מכבידה על כלל האוכלוסיה ולא על הסקטורים שראוי להכביד עליהם" כך אמר היום (א') אלדד תמיר, מייסד ומנכ"ל קבוצת תמיר פישמן במסיבת עיתונאים שערך בית ההשקעות בתל אביב.  

קראו עוד בכלכליסט

הממשלה בחרה במדיניות קלוקלת

"ללכת ולהעלות את המע"מ בכל פעם שחסר כסף בתקציב הממשלה, זה לבחור את הפיתרון הקל, זו מדיניות קלוקלת, זו מדיניות שמכבידה מאד על השכבות החלשות באוכלוסיה " אמר תמיר.

במקום זאת קרא תמיר לממשלה ואמר כי "יש צורך בהנהגת מע"מ דיפרנציאלי, על מוצרים ספציפיים להם יש ביקוש נמוך יותר בקרב השכבות החלשות, אשר יכביד על האוכלוסיות החזקות יותר. זאת במקביל לקיצוץ בתקציב הממשלה".

הביטקוין מסוכן – השקל במלחמה

"הרעיון של הביטקוין הוא רעיון נעלה" אמר תמיר "אבל כרגע מדובר במטבע מסוכן וספקולטיבי לחלוטין".

תמיר אף התייחס לסוגיית שער החליפין והתחזקות השקל מול הדולר ואמר כי "זו אחת הבעיות המשמעותיות ביותר איתה אנו נכנסים לשנת 2014. מלחמת המטבעות היא מלחמה שכל העולם מנהל כרגע ויש צורך לעשות מעשה גם בישראל".

"הכלכלה שלנו היא מוטת יצוא והתחזקות המטבע פוגעת קשות בתעשייה. אם הרווחיות של חברות ההייטק תיפגע, זו מכה אנושה לכלכלה שלנו. ירידה של 10% בשער החליפין מחסלת פי 2-3 מהרווחיות של היצואניות, כלומר, אם הנושא לא יטופל כראוי יהיה צורך בהתייעלות אשר תבוא לידי ביטוי בקיצוצים והמשך פיטורים" אמר תמיר.

אלדד תמיר, מייסד ומנכ"ל קבוצת תמיר פישמן , צילום: גלעד קוולרצ אלדד תמיר, מייסד ומנכ"ל קבוצת תמיר פישמן | צילום: גלעד קוולרצ'יק אלדד תמיר, מייסד ומנכ"ל קבוצת תמיר פישמן , צילום: גלעד קוולרצ

תמיר הציע בין היתר כי בנק ישראל יצא בהצהרה ויקבע שער מינימום לשקל. "אם תהיה מחויבות שהבנק עומד מאחוריה במקום מדיניות עמומה שמונהגת כיום, זה יקטין את התמריץ של הספקולנטים ויקטין, בסופו של דבר, את הצורך ברכישות הדולרים על ידי בנק ישראל" אמר תמיר.

בנוסף המליץ תמיר על מיסוי תנועות הון קצרות טווח ועל ידי כך להקטין את האטרקטיביות של תנועות הון ספקולטיביות, כמו גם על הטלת מס גבוה יותר על רווחי הון באג"ח במח"מ בינוני.

תחזית לשנת 2014

שוק המניות הישראלי צמצם לאחרונה את הפערים מול העולם, אולם מס החברות צפוי לעלות בינואר, קצב הצמיחה נמוך למדי ושער החליפין מקשה על היצואניות. לכן, בבית ההשקעות ממליצים על בחירה סלקטיבית של מניות (Stock Picking), זאת על פני השקעה במדדים בצורה גורפת.

לגבי השוק הקונצרני, "בשונה מבעבר, מצב החוב בחברות במשק הישראלי הינו סביר" אמר תמיר "אנו מעדיפים להתרכז באג"ח בעלות מח"מ בינוני אשר תושפענה פחות מעליית תשואות ופתיחת מרווחים".

עם תחילת הנסיגה הכמותית בארה"ב צופים בבית ההשקעות כי שוק האג"ח הממשלתי של המדינות החזקות (ארה"ב וגרמניה) ישיגו תשואות חלשות מאד. ונותנים עדיפות לאג"ח של מדינות שנחלצו מהמשבר כגון איטליה, ספרד, אירלנד ואפילו יוון.

"לקראת סוף שנת 2014 אנו צפויים לראות עליית מדרגה בסיכונים האינפלציוניים עם התאוששות הכלכלה הגלובאלית" אמר תמיר "בשנים הקרובות נראה זחילה של התשואות כלפי מעלה (ירידות שערים באג"ח הממשלתיות – ע.ס). המח"מים הארוכים טומנים בחובם סיכונים לא מבוטלים לתיק ההשקעות".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות