אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצריכה הפרטית בארה"ב - המנוע לצמיחה צילום: בלומברג

זווית אחרת

הצריכה הפרטית בארה"ב - המנוע לצמיחה

הגידול החד בצמיחת הכלכלה הגדולה בעולם צפוי להמשיך גם ב-2014. עם זאת, האמריקאים נעזרים בחסכונותיהם על מנת לעמוד לרמת החיים אליה התרגלו בעבר

29.12.2013, 15:09 | גרייס חנאוי

השבוע בפרויקט המשותף של "כלכליסט" ו-IBI: סיפור ההתאוששות הכלכלית בארה"ב רק הולך ונעשה מוחשי יותר. ברבעון השלישי של 2013 התמ"ג צמח בקצב שנתי של 4.1% וההערכות הן שהצמיחה הטובה בקצב דומה גם ברבעון האחרון של השנה.

הצריכה הפרטית המשקפת את מה שהצרכנים "מבזבזים", החל מטלוויזיות ועד לשירותי בריאות, צמחה בנובמבר האחרון ב-0.5% לאחר צמיחה נוספת של 0.4% באוקטובר. הצרכנים בזבזו השנה יותר מב-2011 וב-2012 כאשר אובמה קיצץ זמנית בתשלומי מס בתלושי השכר ב-2% מ-6.2% ל-4.2% למשך שנתיים.

הצריכה הפרטית המהווה כשני שליש מהתמ"ג של ארה"ב והיא ממנועי הצמיחה המרכזיים של הכלכלה האמריקאית - כך שהמשך העלייה בצריכה תשפיע ישירות על המשך הצמיחה של התמ"ג האמריקאי. 

העלייה בהוצאה הפרטית הגיעה בשל הירידה במחירי הדלק, התייצבות בשוק העבודה והזינוק האדיר במדדי הבורסה כאשר מדד ה-S&P 500 טיפס השנה 28.5% - השנה החזקה ביותר למדד המוביל מאז 1997. חיזוק תחושת העושר והמסוגלות הפיננסית מתרגם אצל האמריקאים ישירות לצריכה.

הבעייתיות במספרים היא בצד של הכנסות המשפחה בפועל והעובדה שהצמיחה עדיין פושרת הובילה לכך שצרכנים רבים נעזרו בחסכונותיהם כדי לשמור על ההוצאות שלהם.

ההכנסה האישית צמחה ב-0.2% בלבד בנובמבר, לאחר ירידה של 0.1% באוקטובר ובקצב הנוכחי של ההוצאות, הצריכה החזקה לא תחזיק מעמד זמן רב ללא רווחי שכר גבוהים יותר ועלולה להגביל את הרווחים בעתיד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות