אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר הרווחה: "עשירונים 8-10 יממנו את המלחמה בעוני ע"י קיצוץ קצבאות" צילום: חיים כץ

שר הרווחה: "עשירונים 8-10 יממנו את המלחמה בעוני ע"י קיצוץ קצבאות"

בישיבת הממשלה היום אמר שר הרווחה כי הוא בעד קיצוץ קצבאות לעשירונים אלו בשווי של כ-2 מיליארד שקל בשנה כדי לממן את המלצות ועדת אלאלוף שיוגשו עוד חודשיים

29.12.2013, 16:49 | מיקי פלד

עשירונים 8-10 יממנו בכ-1,000 שקל לחודש את התכנית למלחמה בעוני עליה עובדת כיום ועדת אלאלוף, כך עולה מדברים שאמר היום שר הרווחה, מאיר כהן, בישיבת הממשלה. כהן רומז לכך שגם קצבת הזקנה צריכה להיות קצבה תלוית הכנסה, כמו קצבאות הילדים, שעברו ממעמד של קצבה אוניברסאלית – שניתנת ללא קשר לגודל ההכנסה של המשפחה – לקצבה דיפרנציאלית עם ביטול הזכאות לה עבור משפחות מהעשירון העליון.

לפי דבריו של כהן הביטול עשוי להתרחב באופן מלא או חלקי גם למשפחות מהעשירון השמיני. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, לעשירון 8 שייכות משפחות שההכנסה נטו הכוללת שלהן היא בממוצע 16,379 שקל בחודש בשנת 2011. לעשירון 9 שייכות משפחות עם הכנסה ממוצעת של 19,943 שקל לחודש נטו ולעשירון העליון 28,629 שקל בחודש.

כהן לא פירט איך תיעשה הדיפרנציאציה של הקצבאות והאם מדובר לא רק בקצבאות הזקנה והילדים אלא גם בקצבאות אחרות שגובהן לא קשור להכנסה כמו קצבאות נכות.

כהן. בעד דיפרנציאציה, צילום: חיים כץ כהן. בעד דיפרנציאציה | צילום: חיים כץ כהן. בעד דיפרנציאציה, צילום: חיים כץ

על פי הלמ"ס, כל משפחה בעשירון השמיני מקבלת בממוצע קצבאות מהביטוח הלאומי בשווי של כ-1,200 שקל בחודש. בעשירון התשיעי ובעשירי מדובר על כ-1,085 שקל בחודש. סך הכל ההוצאה של הביטוח הלאומי על קצבאות לכ-650 אלף המשפחות השייכות לעשירונים אלו עומדת על כ-2.2 מיליארד שקל בשנה. מכיוון ובדבריו בישיבת הממשלה כהן התייחס למקור תקציבי של כ-2 מיליארד שקל בשנה תהיה זו הנחה סבירה להניח שהוא מתכוון לרוב סוגי הקצבאות.

לפני כחודש החלה לעבוד ועדה שמינה כהן בראשות אלי אלאלוף. הוועדה אמורה להגיש בעוד כחודשיים מסקנות והמלצות איך להוריד את שיעור העוני הגבוה של ישראל, שעומד כיום על כ-19% מהמשפחות ושליש מהילדים. אחת השאלות שעלתה בישיבה האחרונה של הוועדה בשבוע שעבר היא שאלת המקור התקציבי. אלאלוף אמר אז כי הוועדה לא בהכרח תפרט את המקורות התקציביים אלא תשאיר זאת להחלטת ממשלה, אך בשיחות שלו עם אנשי האוצר הוא הבין כי יש נכונות למצוא מקור. עתה, נראה כי המקור הוא לא תוספת תקציב, אלא העברת התקציב מהעשירונים הגבוהים אל התחתונים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

26 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

26.
אני לא אממן שום מלחמה בעוני, רק אשלח לכם אצבע משולשת מאוסטרליה
אנחנו עשירון תשיעי וכורעים תחת הנטל. שנינו עובדים, ואחרי צהרונים, חובות מהאוניברסיטה, שני רכבים ענתיקות (קבוע במוסך), מיסים, ארנונה, חשמל, בעל דירה חזיר ובעל סופרמרקט חזיר - נשאר אולי 2000 שקל לחודש שלעולם לא יובילו אותנו לדירה. וזה עם אפס בילויים, אפס עזרה בבית, קונים בגדים רק בשוק. בעלי בעל אזרחות זרה, אבל עד עכשיו נתתי להורים להחזיק אותי בדיבורים על ציונות ואנטישמיות. לאחרונה הסכמתי לחזור למולדתו, כי ירד לי האסימון שאין מקום יותר אנטישמי מישראל. רק בישראל יהודי משלם מיליון שקל על דירת 60 מטר מתפוררת, רק בישראל יהודי משלם כפול על רכב, רק בישראל יהודי מפוטר בגיל 40. ועכשיו רק בישראל לוקחים מיהודי "ביטוח" בכח ובלי שום תמורה. בעלי ואני הכנסנו למדינה מעל 10,000 מיסים בחודש (ישירים ועקיפים). זה לא הספיק לחזירים שם למעלה, אז עכשיו תקבלו רק גלויה מאוסטרליה עם אצבע משולשת.
ישראל הכי אנטישמית  |  30.12.13
23.
אנחנו בעשירון העליון. יש לנו 5 ילדים. כמה נשאר לנו בסוף החודש?
לא הרבה. "עשירים" אנחנו ממש לא. צריך להחזיר משכנתא, לשלם הון על דלק בגלל המסים המטורפים, אין תחבורה ציבורית זמינה, צריך לשלם בי"ס ל-5 ילדים, עוד הוצאות. אז אתה קורא לנו עשירים ולוקח לנו כסף כדי לתת לשכנה שלנו שלא עובדת כי לא בא לה? למה? נמאס כבר מכל הקצבאות האלה ומכל המדינת רווחה הזאת. בסופו של דבר זה פוגע בנו!!!
דנה  |  30.12.13
22.
הוא שאמרתי - כשעלה הרעיון המהפכני של "חוק פנסיה חובה"
ברגע שיעבור החוק הזה, המדינה תקטין, או תפסיק לחלוטין את קצבאות הזקנה של הביטוח הלאומי. הביטוח הלאומי אינו אלא סעיף נוסף של מס הכנסה. הקשר בינו לבין ביטוח סוציאלי כלשהו, נותק מזמן. יש להגיש בג"צ בעניין הזה. לא ייתכן תשלום פרמיה כל החיים, רק כדי להגיע ל"מקרה הביטוח", ולגלות שבעצם המבטח לא ישלם לך כלום.
29.12.13
לכל התגובות