אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גל הירש תובע מטבע דמי תיווך של 19 מיליון שקל על עסקת ספלון צילום: אפי שריר

גל הירש תובע מטבע דמי תיווך של 19 מיליון שקל על עסקת ספלון

לטענתו הוא זה שיצר את הקשר בין טבע לבין חברת מזובלסט האוסטרלית לרכישת ספלון, זאת על רקע שירותו הצבאי. מטבע נמסר: "החברה תגיב בערוצים המקובלים"

29.12.2013, 18:44 | זוהר שחר לוי

תא"ל במיל' גל הירש טוען כי הוא זה שיצר את הקשר בין ענקית התרופות טבע לבין חברת מזובלסט האוסטרלית לרכישת ספלון (cephalon) אך לא קיבל את דמי התיווך, הנאמדים בכ-19 מיליון שקל. כך עולה מכתב התביעה שהגיש היום (א') לבית המשפט המחוזי מרכז, באמצעות עורכי הדין יעקב אנוך ואוהד יאראק משרד מ.פירון.

קראו עוד בכלכליסט

לפי התביעה, הירש מבקש לקבל לידיו את הסכום המגיע לו, "עניינה של התביעה", לטענתו, "בסירובה של טבע ומזובלסט לשלם את גמולו בגין ייזום עסקת ענק שהשלימו בשנת 2011, למרות העובדה כי אין, ומעולם לא הייתה מחלוקת, בדבר העובדה שדיפנסיב (חברה בבעלות הירש-זש"ל), על יסוד יכולתיה וקשריה, היא שיזמה ומיישה את ההיכרות המקורית בין השתיים".

מטה טבע. מתוך התביעה: "אין חולק כי הייתה זו דיפנסיב שיצרה את הקשר וההיכרות בין השתיים, כי קודם להיכרות זו לא היה כל קשר בין טבע למזובלסט ולא הייתה כל התעניינות של טבע במזובלסט", צילום: בלומברג מטה טבע. מתוך התביעה: "אין חולק כי הייתה זו דיפנסיב שיצרה את הקשר וההיכרות בין השתיים, כי קודם להיכרות זו לא היה כל קשר בין טבע למזובלסט ולא הייתה כל התעניינות של טבע במזובלסט" | צילום: בלומברג מטה טבע. מתוך התביעה: "אין חולק כי הייתה זו דיפנסיב שיצרה את הקשר וההיכרות בין השתיים, כי קודם להיכרות זו לא היה כל קשר בין טבע למזובלסט ולא הייתה כל התעניינות של טבע במזובלסט", צילום: בלומברג

התפטר אחרי המלחמה

תא"ל במיל' הירש, התפטר מצה"ל בעקבות מסקנות ועדת אלמוג שחקרה את אירוע חטיפת החיים אהוד גולדווסר ואלדד רגב, שהביא לתחילתה של מלחמת לבנון השנייה. לאחר עזיבתו את צה"ל בשנת 2006 הקים את חברת דיפנסיב-שילד (defensive-shield) המספקת תכנון אסטרטגי ובטחוני לממשלות ולחברות גדולות.

העסקה העומדת במרכז התביעה היא העסקה שבה רכשה בשנת 2011 רכשה טבע את השליטה במזובלסט, הנחשבת חלוצה בתחום פיתוח תרופות מבוססות תאי גזע, על ידי רכישת מניות בעלת השליטה בה (היא חברת ספלון) ואף נכנסה עם מזובלסט לשיתוף פעולה ישיר.

לפי תביעתו של הירש, הוא יצר את הקשר בין שתי החברות על רקע שירותו הצבאי עם אלוף במיל', שלמה ינאי, ששימש באותו הזמן כמנכ"ל טבע. "דיפנסיב, שלה הייתה היכרות קודמת הן עם טבע והן מזובלסט, השקיעה מאמץ ומיומנות, עשתה שימוש בקשריה ובמומחיותה ועמלה להכיר לטבע מזובלסט – חברת ביו-טכנולוגיה מאוסטרליה – שתחומי עיסוקה צפויים היו לעורר עניין רב בטבע, לפי הערכתו של הירש".

הירש מפרט בתביעה את הקשרים שבינו לבין ינאי במועדים שזה האחרון שימש כמנכ"ל טבע. לדברי הירש, עם שחרורו מהצבא הוא נפגש עם ינאי, שבאותם הימים עשה את צעדיו הראשונים בטבע. ינאי, כך מתואר, חלק עם הירש את ניסיונו מעולם העסקים והמליץ לו על כיווני פעולה אישיים. "משכך", נכתב בתביעה, "בעת שהירש נפגש לראשונה בשנת 2007 עם סילביו איטסקו, מנכ"ל ומייסד מזובלסט, הוא זיהה את הפוטנציאל הגלום בקשר בין טבע למזובלס, והציע הכירות בין איטסקו לינאי".

הירש, כך לגרסתו, חיבר בין השניים כשלדבריו – לשני הצדדים היה ברור כבר באותה עת כי מדובר ביוזמה עסקית וככל שבין החברות ירקמו קשרים עסקיים, הרי שדיפנסיב תהא זכאית לקבל תמורה, כמקובל, עבור מאמציה ויוזמתה עניין".

בהמשך, נטען, במאי 2008 הגיע איטסקו לישראל וקיים פגישות עם נציגי טבע בארגונה ובהפקתה של דיפנסיב. כאן החל להירקם הקשר בין שתי החברות, יחסים שהלכו והתהדקו בהמשך. "אין חולק כי הייתה זו דיפנסיב שיצרה את הקשר וההיכרות בין השתיים, כי קודם להיכרות זו לא היה כל קשר בין טבע למזובלסט ולא הייתה כל התעניינות של טבע במזובלסט".

"במהלך חודש מאי 2011", כך לפי התביעה, "נדהמו דיפנסיב והירש לקרוא פרסומים אודות עסקה מסחרית הנרקמת בין טבע לבין ספאלון – שהייתה במועדים הרלוונטיים בעלת השליטה במזובלסט – לפיה בכוונת טבע לרכוש את מניות ספאלון תמורת סכום של 6.8 מיליארד דולר. לא זו אף זו, הפרסומים אודות העסקה לוו בראיון עם איטסקו שסיפרה כי הלכה למעשה השליטה במזובלסט הייתה המניע העיקרי לעסקת ספאלון וכי מזובלסט היא 'שותף טבעי' עבור טבע".

עם פרסומה של העסקה, טוען הירש, הוא פנה הן אל ינאי והן אל איטסקו, בירך אותם והתעניין בדבר הגמול שלה זכאית דיפנסיב. בהמשך ביקש תגמול על העסקה ועל התיווך בה וואף ניסה להגיע להסדר עם טבע מחוץ לכותלי בית המשפט, אך הדבר לא צלח.

מטבע נמסר: "כתב התביעה התקבל היום במשרדי טבע. לאחר שהחברה תלמד אותו - היא תגיב בערוצים המקובלים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות