אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יעקב שחר ללבנת: "ב-20 שנה השקעתי יותר מהתקציב שלך" צילום: ראובן שוורץ

יעקב שחר ללבנת: "ב-20 שנה השקעתי יותר מהתקציב שלך"

לבנת, שמעוניינת להעביר את הכסף ממועצת ההימורים ישירות לקבוצות ולא דרך מרכזי הספורט: "המרכזים עושים בכסף כבתוך שלהם"

30.12.2013, 17:09 | כתב כלכליסט

במהלך דיון של ועדת החינוך, התרבות והספורט, במסגרת דיון שמקיימת הוועדה בהצעת החוק להעברת כספי מועצת ההימורים ישירות לקבוצות ולא דרך מרכזי הספורט, יעקב שחר תקף את שרת הספורט לימור לבנת: "אני הוצאתי ב-20 השנים האחרונות יותר כסף על הקבוצה שלי ממה שיש לך בתקציב בשנים האחרונות ולא הייתה גזירת קופונים", אמר בתגובה לדברי לבנת. 

קראו עוד בכלכליסט

לבנת עם אבי לוזון. "לא התכוונתי אלייך", צילום: אורן אהרוני לבנת עם אבי לוזון. "לא התכוונתי אלייך" | צילום: אורן אהרוני לבנת עם אבי לוזון. "לא התכוונתי אלייך", צילום: אורן אהרוני

לבנת, שמעוניינת להעביר את הכסף ממועצת ההימורים ישירות לקבוצות ולא דרך מרכזי הספורט,  ציינה: "הקבוצות מקבלות כסף ממועצת ההימורים עפ"י קריטריונים ברורים. גילינו בישיבה הקודמת, הפועל שבתחילה אמרו שלא חותכים קופונים מנכים 3.5% וביטלתם את זה אחרי הישיבה הקודמת, כבר הרווחנו משהו. העובדה שהמרכזים עושים בכסף כבתוך שלהם".

יעקב שחר הגיב: "מעבר להיותי הבעלים של מועדון כדורגל אני חבר בהנהלת מכבי ישראל, אני נחשפתי לאירועים שהוזכרו כ"קופונים". אני ב-20 שנים שאני בקבוצה השקעתי יותר כסף יותר מהתקציב שלך גברתי השרה בשנים האחרונות, אז אני יכול להיפגע כשאני שומע קופונים. אנחנו מאמינים במרכזים. אם יהיה משהו חילופי אנחנו בעד, אנחנו לא מחזיקים בקרנות המזבח. אנחנו לא מחזיקים אף אחד בביצים וכשהיינו צרכים לשחרר שחרננו את קבוצות ליגת העל לטובת הסכם השיווק".

השרה לבנת הדגישה, כי בידיה דו"ח מבקר המדינה משנת 1988, שבדק את אופן העברת הכספים ע"י המועצה להסדרים ההימורים בספורט. המסקנה של מבקר המדינה והמלצתו החד משמעית שלו בדו"ח הייתה, כי "יש להעביר את הכספים ישירות לקבוצות ולא באמצעות מרכזיהן. למעלה מ – 25 שנה חלפו וההמלצה הכה ברורה הזו משום מה התמסמסה לה, הוסיפה השרה.

השרה לבנת הוסיפה, כי בידי משרד הספורט הוכחות לכך, שמרכז "הפועל" פועל להחתמת אגודות ספורט על מסמך "המחאות זכויות" בלתי חוזרת, הניתנת לביטול ע"י המרכז ועל ידו בלבד. העברתו למועצה להסדר ההימורים בספורט, כמוה כניסיון נואש של המרכז לשמר את כוחו ואת המצב הקיים לפיו כספי התמיכה, שנועדו לאגודות הספורט החברות במרכז מועברים דרכו, ולא ישירות לאגודות.

השרה לבנת סיכמה ואמרה, כי לאחר הדיון הקודם בוועדת החינוך, היא ביקשה לערוך בדיקה מקיפה ע"י רואה חשבון בספרי מרכזי הספורט, מכבי והפועל, בנוגע ליתרות המרכזים לבין האגודות המסונפות אליהם וגופי ספורט נוספים. אני רוצה לשתף את חברי הוועדה בשני ממצאים עיקריים, אמרה השרה: "ראשית מתברר, כי בניגוד לטענות המרכזים, כספי הטוטו לא באמת מועברים ישירות לקבוצות, אחרת כיצד ניתן להסביר את הדו"חות הכספיים, המוכיחים, כי לאורך השנים המרכזים צברו חובות לקבוצות.  שנית, העובדה שהמרכזים החליטו להפוך עצמם לבנקים מבלי שקיבלו מעולם אישור לכך, גרמה להתנהלות כספית לא אחראית שלהם, וכיום יש להם חובות פתוחים של קבוצות בשיעורים גבוהים."

 

נאור גלילי, מנכ"ל מרכז מכבי ישראל, הגיב: "אנחנו לא מחזיקים כסף ששייך לקבוצות, כל כסף זה באישור בכתב. יש פה פופליזם מרגע ההצעה. המחאות הזכות משנות השישים". אלי עציון, יו"ר אליצור: "במרכז אליצור לא חנה אף פעם כסף, שיש כסף בקופה אני יכול לתת הלוואות לקבוצות. יש אצלנו כיום 200 אלף שקל הלוואות של קבוצות".

ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי) החבר בקואליציה, גם תקף את הצעת החוק של לימור לבנת וטען כי היא אגרסיבית מידי. לדברי שטבון: "לכולם ברור שיש מה לשפר, אבל חשוב שיהיה ברור ששינויים לא יכולים לקרות באבחת גרזן. הנוסח שהשרה לבנת מציעה אגרסיבי ומי שייפגע ממנו הן הקבוצות הקטנות והנוער שהן מצילות. בסופו של יום, מועדוני הספורט הן החסם האחרון שמפריד בין הנוער לרחוב. זו מסגרת חינוכית שמצילה חיי נערים, בפרט בפריפריה ובפרט כאשר מדובר באיגודים קטנים".

בינתיים, נודע כי דירקטוריון הטוטו ידון בישיבה ביום חמישי הקרוב בהמלצות הוועדה הציבורית לקביעת אמות המידה בראשות צבי לובצקי לביצוע רפורמה מקיפה באופן חלוקת הקצבות הטוטו לענפי הספורט, המגיעות לכ-190 מיליון שקל בשנה. ההמלצה העיקרית של "ועדת לובצקי" היא תקצוב ענפי הספורט יהיה ביחס ישיר למספר הספורטאים הפעילים, הן בענפים הקבוצתיים והן בענפים האישיים. לכמות הספורטאים הפעילים יינתן משקל של כ-50% אחוז באמות המידה מתוך מטרה להרחיב את הפעילות של כל ענפי הספורט בישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
ל. 1
אתה צודק אבל יש לך טעות אחת: מכבי חיפה אינה עסק פרטי של יעקב שחר. הוא אמנם נקרא הבעלים של הקבוצה אבל, כמו בשאר קבוצות הליגה, הוא רכש את זכויות הניהול כשהקבוצה היא עדין עמותה ללא כוונות רווח. היו כבר בעבר נסיונות לאפשר בעלות מלאה והפיכת הקבוצות לחברות בע"מ אך זה מהלך מאוד בעייתי, שכן הקבןצות מקבלות גם כספים ציבוריים (מהטוטו, תקציבים ממשלתיים ותקציבים עירוניים) ועד היום הוא לא צלח. אגב, דבריו של שחר הם קשקוש מוחלט שכן הכסף אותם השקיע יעקב שחר בקבוצה לא מתקרב אפילו לכמות הכסף הציבורי שהושקע. הוא מתייחס בדבריו לתקציב שמשרדה של לבנת נותן אבל זה רק חלק קטן מתקציבים הציבוריים, שכוללים, למשל, כספים מהטוטו (שכולל הקצבה ישירה, הקצבה של חסות והקצבה עקיפה, כמו השקעה במתקנים) ומהעיריה. מצד שני, הוא עדיין איש עסקים והוא הרוויח לא פחות (ואף יותר) מהבעלות על הקבוצה, אם ברווח ישיר ואם בעקיף.
אמיר  |  31.12.13
1.
מה הקשר כמה כסף שחר השקיע?
מכבי חיפה היא עסק פרטי של יעקב שחר. מה אכפת לשרת הספורט כמה כסף הוא בחר להשקיע בעסק הפרטי שלו? שחר משקיע כסף מבחירה, אף אחד לא אומר לו מה לעשות, כמה לעשות ואיך לעשות. המדינה ומשרד הספורט אומרים בצורה ברור - כסף ציבורי הוא אחריותינו וילך לאן ואיך שהמדינה תראה לנכון. לא טוב לך אדון שחר? קח את הדברים שלך ולך הביתה. ח"כ שטבון כנראה לא מבין את עומק הצרה שהספורט בישראל מצוי בו, הצעד שהשרה מקדמת הוא כל כך עדין ורח לעומת מה שבאמת צריך לעשות פה...
ברגקאמפ  |  31.12.13