אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפיד ושמיר הודיעו: מחירי הגבינה הלבנה והשמנת המתוקה יופחתו מחרתיים ב-20% צילום: עומר מסינגר, אלכס קולומויסקי

לפיד ושמיר הודיעו: מחירי הגבינה הלבנה והשמנת המתוקה יופחתו מחרתיים ב-20%

שני מוצרים אלה ייכנסו לפיקוח. לפיד: "אנחנו בעד העולם העסקי. בטווח הארוך, פיקוח על המחירים אינו מכשיר לטיפול בכשלי שוק, אבל לא נהסס להשתמש בו בכל בל פעם שנמצא מישהו שמנצל את כוחו לרעה לצורך העלאת מחירים לא סבירה"

30.12.2013, 16:00 | אמנון אטד וגיל קליאן

מחירי הגבינה הלבנה והשמנת המתוקה ייכנסו לפיקוח ויופחתו מחרתיים ב-20%. על כך הודיעו שר האוצר יאיר לפיד ושר החקלאות יאיר שמיר בהצהרה לעיתונאים שהתקיימה בירושלים.

 

לצפייה בטבלה עם מחירים המעודכנים - לחצו כאן

קראו עוד בכלכליסט

שר האוצר אמר כי ההפחתה נעשית אחרי בדיקת רווחיות שנערכה בתשלובת תנובה. "אנחנו בעד העולם העסקי. בטווח הארוך, פיקוח על המחירים אינו מכשיר לטיפול בכשלי שוק", אמר לפיד, "אבל לא נהסס להשתמש בו בכל פעם שנמצא מישהו שמנצל את כוחו לרעה לצורך העלאת מחירים לא סבירה ומתנהל בכוחניות".

שמיר אמר כי מתחילת עבודתה של הממשלה היא שמה לה למטרה ברורה לתקוף כל נושא שקשור בהתייעלות המשק. יחד עם זאת אמר שמיר, "אסור לכתוש את המגדלים והיצרנים, ולכן הורדת המחירים מטפלת רק בדוגמאות המוגזמות. אני מקווה שהפעם הם קלטו את הרמז והבינו  שאנחנו מתכוונים למה שאנו אומרים. אנחנו לא בעד פיקוח על המחירים, אבל אם לא תהיה ברירה ניקח את המושכות לידיים וזה מה שאנו עושים עכשיו".

 

באוגוסט פורסם כי המפקח על המחירים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, אורי צוק-בר, צפוי להכניס לפיקוח מחירים גבינה לבנה 5% ושמנת מתוקה 38%, ולהפחית את מחירם בשיעור ניכר. מדובר באיתות למחלבות, שנועד למנוע מהן העלאות מחירים עתידיות.

גבינת לבנה ושמנת מתוקה, צילום: עמית מגל גבינת לבנה ושמנת מתוקה | צילום: עמית מגל גבינת לבנה ושמנת מתוקה, צילום: עמית מגל

ההמלצות גובשו לאחר ביצוע בדיקת רווחיות של תנובה שערך משרד החקלאות באמצעות רואה חשבון חיצוני ולאחר קבלת נתונים נוספים מהמחלבות. ההחלטה כפופה לשימוע ציבורי במסגרתו מוזמן כלל הציבור להעביר עמדות וטענות בעניין המלצות אלה.

לפי הודעת משרד החקלאות אז, בבדיקת הרווחיות נמצא כי בגבינה לבנה ובשמנת מתוקה מדובר בשוק ריכוזי ביותר - בשוק הגבינות הלבנות, נתח השוק של תנובה הוא כמחצית, בעוד נתח השוק של שלושת המחלבות הגדולות הוא כ-90%. בשוק השמנת המתוקה, נתח השוק של חברת תנובה הוא כ-70%. עוד נמצא כי במוצרים גבינה לבנה 5% ושמנת מתוקה 38%, קיימת רווחיות חריגה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות34 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

32.
גבינה לבנה ושמנת?אתם רציניים?
הבנקים עושקים אותנו בעמלות לא פרופורציוניות לכלום ,ריביות מטורפות,וריביות אפסיות על חיסכון,ואתם מדברים על גבינה לבנה?כמה מטומטמים אתם חושבים שאנחנו שנקנה את הבולשיט שלכם,תטפלו בבעיות האמיתיות ולא בשקל של הגבינה הלבנה. תטפלו במפלצות החזיריות שנקראות בנקים ,הפרטות של מונופולים שעושקים אותנו על שום מה?בגלל שהם יכולים וחוסר יעילות בחברות ציבוריות שגם על זה הציבור משלם הון תועפות. משל...במדינת חלם היה גשר שבור שכל מי שעבר עליו נפל ושבר חלק מגופו,אז כל חכמי חלם התכנסו לפתור את הבעיה ולבסוף הגיעו לפתרון :לבנות בית חולים למטה. ככה מתנהלת מדינת ישרעל
שמנת חמוצה , ת"א  |  31.12.13
31.
הגבינה והקצפת
יאיר יאיר, מה בעצם קרה אתמול ? הרווחת עוד קלוזאפ בכל הערוצים בפתיחת מהדורת החדשות ולא שילמת על הקמפיין הזה אגורה. זה מה שנקרא עבודה בעיניים, במקום לעשות עבודה יסודית ולבדוק את מחירי מוצרי המזון, קיבלנו קמפיין יחצני ליאיר האיש הטוב ששומר לנו על הקצפת. כדי להתקדם לראשות הממשלה תצטרך לעבוד קשה, קשה מאד, זה , לא אוכל. הימים שראשי ממשלה נבחרו על פוזה... פסו מעולמנו
פלקו , תל אביב  |  31.12.13
לכל התגובות